Zgłosuj na książki roku 2017
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Licked
angielski
Marika

As the owner of Licked, an eclectic ice creamery and bar, Ryleigh Phillips doesn't have time for that love stuff. Serving up Nibble My Nuts sundaes and Drunken Sailor boozy shakes are as close to an orgasmic affair as she's had in months thanks to her expanding empire—until the night of her ten-year high school reunion. When Ryleigh's crush, gorgeous ex-football god Cameron Mathis, comes...

When Ryleigh's crush, gorgeous ex-football god Cameron Mathis, comes streaking into her life (literally—streaking), she begins to wonder if she really can have it all.

Wouldn't it just figure that the moment you think life is perfect is when it falls spectacularly apart?

Enter Hunter Morgan, the contractor in charge of Licked's renovations. Devastatingly handsome, and a smartass to boot, he's got his eyes on Ryleigh from the moment he finds her passed out on his couch (yeah, that's a long story). There's just one tiny complication—he happens to be Cameron's best friend.

When the lines between relationships and friendships blur, and it's impossible to choose between two delicious flavors, what's a girl to do? Taste a sample of each? Or go out and get LICKED?

Ryleigh prowadzi swoją własną działalność – lodziarnię o nazwie „Licked”. Od typowych lokalów różni się na pewno nazwami deserów... bo nie zabraknie pozycji o nazwie „Skubnij Moje Orzechy” czy „Wstrząsający Orgazm”.
Kiedy po zjeździe klasowym ląduje w domu swojego młodzieńczego zauroczenia, Camerona, wieczór nie przebiega tak, jak miała na to nadzieję… Spędza noc samotnie na kanapie, a ze snu budzi ją jego przystojny współlokator, Hunter.
Jednocześnie chce rozszerzyć biznes i stworzyć bar, „Licked After Dark”, ale kiedy jej ekipa remontowa pracuje za wolno, Hunter proponuje jej pomoc.
Ryleigh znajdzie się nagle przez wyborem, którego się nie spodziewała – czy wybrać tego, za którym szalała od dawna, czy tego, którego dopiero poznała, a który rozgrzewa ją do czerwoności...

Brooke Blaine miałam okazję poznać przy czytaniu serii „A Desperate Man”, którą napisała razem z uwielbianą przeze mnie Ellą Frank. Ale dopiero teraz, przy jej osobnej powieści, można zobaczyć jej potencjał....

Basia | 2017-12-26
| 2017-10-08