Miecz i tarcza

Cykl: Inspektor Rebus (tom 6) | Seria: Kryminały na lato
Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska
Mortal Causes
inspektor Rebus, miecz i tarcza,

Rebus nienawidzi dorocznego festiwalu w Edynburgu, zmory jego życia. Razem z nim do miasta ściągają rzesze turystów i miłośników sztuki, ale też kieszonkowcy i włamywacze; uaktywniają się agresywni kibice piłki nożnej. Policja ma wówczas pełne ręce roboty. Nie inaczej jest latem 1993 roku. W podziemiach zabytkowej części Edynburga troje nastolatków znajduje zmasakrowane zwłoki młodego mężczyzny; zanim zginął, był okrutnie torturowany. Sposób zadania śmierci – siedem strzałów, ostatni w głowę – wskazuje na egzekucję. Komu się naraził? Bojownikom IRA? Protestanckim unionistom? Handlarzom narkotyków? Czy miastu grozi fala terrorystycznej przemocy? Co oznacza tatuaż „SaS” na przedramieniu zabitego? Policji udaje się zidentyfikować ofiarę. Okazuje się nią Billy Cunningham, syn odsiadującego wyrok gangstera Dużego Gera Cafferty'ego. Cafferty, który do więzienia trafił za sprawą Rebusa, żąda by inspektor pomógł mu pomścić śmierć syna. Od tej pory jego zbiry będą deptać Rebusowi po piętach. „SaS” oznacza prawdopodobnie tajemniczą paramilitarną organizację Sword & Shield (Miecz i Tarcza). Gdy w poszukiwaniu informacji o jej przywódcach Rebus wyjeżdża do Belfastu, w Edynburgu dochodzi do kolejnego morderstwa; tym razem zamordowany zostaje tajny agent policji...

źródło opisu: https://literia.pl/miecz-i-tarcza

źródło okładki: https://literia.pl/miecz-i-tarcza

mona87 | 2019-10-02
Przeczytana: październik 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jakoś poszło.

LadyBlackCat | 2017-09-08

Trudny charakter Rebusa, a właściwie nieprzeciętna osobowość, a do tego mało popularny na tle zalewu kryminałów skandynawskich Edynburg jako kolejny quasi bohater książek, powinny czynić cykl frapującym.

Zachwytów aż tak bardzo nie podzielam, a już z pewnością nie przy tej właśnie książce. Ale spotkałam się z tezą , że pisarz powoli się rozkręcał i dopiero po napisaniu kilku książek z tej serii zaczął osiągać prawdziwe mistrzostwo. Biorąc pod uwagę , że cykl z Rebusem zaczął pisać w 1987r. , pisze do dziś, czyli już 30 lat, to „Miecz i tarcza” z 1994r. niewątpliwie pochodzą z początków twórczości. Może więc warto dać mu jeszcze jedną szansę.
Rebus jest w „Mieczu i tarczy” w dojrzałym wieku, fascynuje się muzyką, zdecydowanie ponadprzeciętny intelekt też już jest opisany. Tym razem żyje w związku, ale widać, że nie jest to dla niego łatwe, jakoś nie lubi iść na kompromisy. Jak zwykle zraża do siebie ludzi mówieniem prosto z mostu i tym, że nie jest miły. Potrafi łamać...

książek: 2059
jamczyk | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Drugie moje podejście do inspektora Rebusa. Książka jest "nieocenionym" podręcznikiem wszelkich możliwych skrótów, wszelkich możliwych ugrupowań i bojówek ekstremistycznych walczących w Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji oraz historii ich powstania. Wydarzenia kryminalne zmarginalizowane są przez otoczkę społeczno-obyczajową, gdzie niuanse i antagonizmy religijne i pochodzenie, grają bardzo dużą rolę.Niestety sporo do życzenia pozostawia tłumaczenie, co zauważyło również paru czytelników z LC. Nie uwiódł mnie pan Rankin, ale może do trzech razy sztuka.

Agata Musiał | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 16 marca 2017

Rankin to ogromnie popularny pisarz w Wielkiej Brytanii, ale ja kompletnie nie mogę się do niego przekonać. To już druga książka jego autorstwa, którą przeczytałam i przez całą lekturę nie zdołała wzbudzić we mnie zaciekawienia, ani żadnych innych emocji. Bardzo przeciętna powieść, z kiepską narracją, która może być jednak kwestią tłumaczenia. Nie wiem co sądzić. Nie wiem czy polecać.

Zapraszam na agatkaczyta.blogspot.com

gniewko1 | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Lubię poczucie humoru Rankina. Może intryga nie była zbyt interesująca ale autor nadrobił to postacią Rebusa. Zależało mi żeby przeczytać coś lekkiego po serii reportaży i się nie zawiodłem na Rankinie.

Ledarg1916 | 2017-02-05

Mocno przeciętna jak dla mnie... 5/10 to maksymalna ocena, którą mogę wystawić.
Owa książka niczym mnie w zasadzie nie urzekła. Kupiłem swego czasu za niewielkie pieniądze i też niewielkie emocje po jej przeczytaniu ze mną zostaną.
Nie wiem, o co chodzi z tą powieścią, ale wydała mi się taka jakaś...toporna... Może tłumaczenie jest kiepskie? Bo nie chce mi się wierzyć, żeby autor aż tak słabo, momentami, pisał... Niektóre dialogi takie na siłę i niezbyt zrozumiałe, nie wczułem się w to, a nastawienie do książki naprawdę miałem dobre.
Główny bohater? Cóż, nie wedrze się do mojego panteonu, gdzie niepodzielnie rządzi Harry Hole, wspierany przez Kurta Wallandera, Sebastiana Bergmana, Michaela Blomkvista, Davida Huntera, Jakuba Mortkę czy Teodora Szackiego.
Nie mówię, że jest zły, ale cała ta historia mnie nie przekonała, więc i bohater nie zostanie raczej w mej pamięci...
Czy zdecyduję się na inne pozycje Rankina? Może... Jednak na pewno nie będę na nie polował, przy okazji, tak,...

Volumen | 2016-08-10
Przeczytana: 14 listopada 2015

Przeczytałam ją bardzo szybko. Akcja w książce jest, ale jest ona bardzo dziwna czegoś mi brakowało.

Porcja | 2015-02-19
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 19 lutego 2015

4/10 to ocena trochę na wyrost, bo całą frajdę czytania popsuło mi fatalne tłumaczenie.

Krzysztof Mroczko | 2014-12-18

Do zbrodni popychają różne rzeczy - miłość, pieniądze, władza. Coraz częściej w naszych czasach także religia. O tym, co dzieje się w chwili, gdy do podziałów narodowościowych dochodzi jeszcze różnica w wierze przeczytamy w powieści Iana Rankina Miecz i tarcza, wydanej przez wydawnictwo Albatros. Tym razem inspektor Rebus będzie musiał zmierzyć się z protestanckimi fanatykami z organizacji paramilitarnych. Bez obaw jednak - to nadal będzie ten Rebus, którego kochamy.

Akcja książki dużo bardziej przypomina klasyczny thriller niż kryminał. Groźba podłożenia bomby w Edynburgu podczas trwającego tam cały sierpień festiwalu teatralnego elektryzuje wszystkich. Wyobraźcie sobie, że coś takiego byłoby na przykład przy organizacji Euro2012 w którymś z polskich miast. Rankin przedstawia pracę zespołu policjantów trochę mało przekonująco, bo nie ma tu żadnego sztabu zarządzania kryzysowego, nie biegają po mieście antyterroryści. Jest za to inne śledztwo, a właściwie kilka śledztw, które...

Michał | 2014-08-17

Dobra książka mistrza gatunku. Nic wybitnego, ale bardzo ciekawa i dobrze poskładana fabuła. Nie miałem wrażenia, że marnuję nad nią czas. Książkę czyta się bardzo szybko. Myślę, że czytelnicy zainteresowani sprawami IRA, Ulsteru itd. będą zadowoleni. Jeżeli chodzi o Rebusa, zdolny detektyw, z przeszłością, do tego alkoholik z polskimi korzeniami. Bardzo ciekawa postać i świetny materiał na głównego bohatera. To moje pierwsze spotkanie z Rankinem i na pewno nie ostatnie. Polecam.