Oskarżyciel

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Mickey Haller (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
The Reversal
DAngel

"Obrońca potępionych" Mickey Haller, z biurem mieszczącym się na tylnym siedzeniu lincolna, z pewnością nie należy do prawniczej elity Los Angeles. Tym bardziej zaskakuje go propozycja, jaką przedstawia mu prokurator okręgowy: ma wystąpić w roli oskarżyciela specjalnego w ponownym procesie sprawcy brutalnego zabójstwa dwunastoletniej dziewczynki. Jason Jessup spędził w celi 24 lata. Nowe dowody wynikające z badań próbek DNA mogą ostatecznie oczyścić go z zarzutu morderstwa. Decyzją Sądu Najwyższego Kalifornii pierwotny wyrok został uchylony; Jessupa czeka ponowny proces. W grę wchodzi autorytet prokuratury oraz - w przypadku wyroku uniewinniającego - wielomilionowe odszkodowanie za niesłuszne uwięzienie. Mickey przyjmuje ofertę. Na śledczego wybiera detektywa Harry'ego Bosha z wydziału zabójstw. Obu czeka wyjątkowo trudne zadnie: nie dość, że kluczowy świadek oskarżenia przepadł bez śladu przed kilkunastu laty, to na dodatek obrońca oskarżonego w mistrzowski sposób manipuluje mediami. Zwolniony za kaucją i opowiadający z wolnej stopy Jessup zachowuje się co najmniej dziwnie. Przekonani o jego winie, o tym, że planuje kolejną zbrodnię, Bosh i Haller zrobią wszystko, by zatrzymać go za kratkami...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

gwiazdka | 2014-05-24
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: 24 maja 2014

Bardzo ciekawy pomysł, żeby bohaterów dwóch różnych serii połączyć w jednej powieści. Michael Haller, znany jako adwokat z Lincolna, okazuje się bratem przyrodnim samego Harrego Boscha. Kiedy Michael otrzymuje propozycję wystąpienia jako oskarżyciel, do pomocy dobiera sobie Maggie- swoja byłą żonę- i właśnie Harrego.

W książce znajdziemy wszystko, co tak bardzo potrafi urzekać w powieściach Connellego, jest ciekawe i pełne napięcia śledztwo Boscha, dla miłośników scen z sądów mamy cały proces, wszystko ze sobą się przeplata i powstały mix może zaspokoić gusta bardzo wymagających czytelników. Powieść trzyma w napięciu, trudno przewidzieć nie tylko zakończenie, ale także stronę, w którą potoczy się akcja.

Mogę tylko poradzić, aby serię z Harrym Boschem czytać według chronologii, sama niestety nie wzięłam pod uwagę tej mądrej rady i teraz znam niestety zakończenie poprzedniego tomu. Wszystkim pozostałym miłośnikom akcji i sensacji książkę serdecznie polecam, warto.

almos | 2017-05-10
Na półkach: 2017r.
Przeczytana: 03 maja 2017

Kolejny thriller prawniczy z Mickeyem Hallerem, w którym tematem jest rewizja sprawy o morderstwo sprzed lat; być może wtedy popełniono pomyłkę. Przy okazji książka szczegółowo opisuje amerykańską procedurę sądową w sprawach kryminalnych. Niby nic ekscytującego, ale talent Connelly'ego sprawił, że trudno mi się było oderwać od lektury. Polecam wszystkim miłośnikom thrillerów sądowych.

Kolejny thriller prawniczy z Mickeyem Hallerem, adwokatem z Los Angeles, w którym czekają nas dwie niespodzianki. Po pierwsze w śledztwie uczestniczy również inny bohater Connelly'ego – detektyw Harry Bosch. Po drugie, Haller, którego zajęciem jest obrona oskarżonych, zostaje poproszony przez prokuratora okręgowego, aby tym razem oskarżał w sprawie o morderstwo wznowionej po wielu latach. Chodzi o to, że badania śladów DNA znalezionych na miejscu zabójstwa 12-letniej dziewczynki, nie potwierdziły tożsamości skazanego, Jesse Jessupa, który przesiedział we więzieniu 24 lata. Niemniej prokuratora...

Thadeus | 2017-01-14
Na półkach: Michael Connelly
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Powieść bardzo dobra, kolejna potyczka sądowa Mickeya Hallera i śledztwo Harry'ego Boscha. Lepiej przed tą powieścią sięgnąć po Dziewięć Smoków, bo jeden z wątków w tej powieści jest bezpośrednim rezultatem wydarzeń z tamtej powieść, a jej wcześniej nie przeczytałem także mam ją do nadrobienia :) Polecam :)

Aneta Wiola | 2016-08-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 2015 rok

Pierwsza powieść i jak dotąd jedyna Connelly'ego, jaką czytałam.
Szczerze mówiąc byłam zła na siebie, że ją kupiłam. Owszem fabuła ciekawa, jednak uważam, że należy ją czytać w kolejności chronologicznej.
Kiedy bohaterowie wspomnieli sprawę (prawdopodobnie z poprzedniego tomu) byłam skołowana. No i fajnie! Do tego wiem jak się to skończyło. Nawet nie miałam możliwości odkrywania tego, co najbardziej poszukuje w powieściach tego rodzaju.
Nie podobały mi się relacje między braćmi. Niby wszystko spoko, ale jak się bliżej zapoznać z myślami szczególnie jednego z nich, to tak wcale nie jest pięknie.

Ewelina | 2014-04-01
Na półkach: 2014
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Rewelacyjny kryminał sensacyjny!!!

Naprawdę nie sposób się oderwać już od pierwszych stron, akcja cały czas szybka, ciągle dochodzą nowe wątki, ale wcale nie komplikują fabuły, a wręcz przeciwnie wszystko staje się jasne.
Kolejna dobra książka M.Connelly'ego, z wyraźnymi bohaterami i ciekawą sprawą kryminalną do rozwiązania.

Polecam przeczytać wszystkim miłośnikom dobrej literatury i na pewno sięgnę po kolejną książkę tego autora.

Karolina | 2013-11-25
Na półkach: 2013 rok
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Polecam!!
Bardzo dobra książka

Liv | 2015-02-20
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 18 lutego 2015

Kolejna książka owego autora, na której się nie zawiodłam. Dawniej myślałam, że prawniczy "bełkot" nie może być ciekawy. Gdy sięgałam po jakąkolwiek książkę z prawem w tle, miałam przed oczami te paragrafy, podpunkty itp. To powodowało pojawieniem się w moim mózgu stwierdzenia, iż nie może to należeć do zbyt zrozumiałej, a co za tym idzie ciekawej lektury. Książkę tę zakupiłam na przecenie - jako jedyna z wielu spowodowała, iż zaczęłam zastanawiać się, jak się kończy. I zapewniam, że nie zawiodłam się na swej decyzji. :)

Ten tom oferuje nam dwóch wspaniałych bohaterów z różnych serii w jednym! Michael Haller - adwokat z Lincolna jest bratem przyrodnim Harrego Boscha! Okazuje się, że to nie koniec niespodzianki! Michael "obrońca potępionych" ma nagle stanąć po drugiej stronie barykady, na prośbę prokuratora generalnego, co oznacza jedno - kłopoty dla niego. Razem ze swoją byłą żoną - Maggie i bratem rozpoczyna batalię, która początkowo wydaje się nie do wygrania, lecz... Nigdy nie...

mariszach | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Connelly prowadzi akcję powoli rozwlekle, prowadząc czytelnika przez żmudne i trudne do rozszyfrowania śledztwo. Jednak przedstawia kryminalny świat okiem realisty, bez uciekania się do różnych sztuczek i zawirowań w akcji, barwnych dla czytelnika, ale zmniejszających wiarygodność ich pojawienia się w normalnym życiu . Ma to swoje dobre strony, bo czytając"Oskarżonego" miałam wrażenie, jakbym była naocznym świadkiem niekoloryzowanych zdarzeń wziętych z życia i brała udział w rozprawie na sali sadowej. POLECAM

Ireth | 2015-10-11
Na półkach: 2015 reading challenge

Tym razem znany i lubiany "Pawnik z Lincolna" zmienia rolę procesową i zamiast bronić, oskarża - i świetnie się w tym odnajduje! Jak zwykle trzymająca w napięciu akcja, antagonizmy pomiędzy organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości, mocna historia w tle i milion prawniczych kruczków dla smaczku :)

Karolina | 2014-10-02
Na półkach: 2014
Przeczytana: 01 października 2014

Wow! Rewelacyjna książka, fantastycznie budowane napięcie, spójna historia, główni bohaterowie od razu przypadają do gustu - czego chcieć więcej?