Spektakl i modernizacja. Miasta włoskie w okresie faszyzmu 1922-1945

Wydawnictwo: Fundacja Kultura Miejsca
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Spektakl i modernizacja. Miasta włoskie w okresie faszyzmu 1922-1945
historia

Książka opowiada o relacjach ideologii faszystowskiej i urbanistyki, związkach faszystowskiego projektu modernizacyjnego z procesem przebudowy miast. Koncentruje się na zagadnieniu roli miast w faszystowskich strategiach zarządzania populacją, w przebudowie świadomości mieszkańców. Bohaterem jest miasto jako mitotwórczy aparat wpływający w codziennym doświadczaniu na zbiorową wyobraźnię;...

Bohaterem jest miasto jako mitotwórczy aparat wpływający w codziennym doświadczaniu na zbiorową wyobraźnię; miasto – sprawna maszyna ułatwiająca komunikację i „przepływ mas”; miasto – „zdrowy organizm”, istotny składnik programu kształtującego italiani nuovi; miasto – w „ziemiach zamorskich” wyrażające prawo do podbitego terenu, segregujące, podkreślające „kulturowe różnice”; miasto – przedmiot debaty, toczonej zarówno wśród przedstawicieli władzy, jak i w kręgu urbanistów, architektów, inżynierów, higienistów, statystyków.

Miasta produkujące, wychowujące, indoktrynujące, dające rozrywkę, wyrażające nowy ład polityczny, wzmacniające ustanowioną hierarchię, manipulujące pamięcią zbiorową.

źródło opisu: http://fundacjakulturamiejsca.pl/spektakl-i-modernizacja/

źródło okładki: http://fundacjakulturamiejsca.pl/spektakl-i-modernizacja/

Krzysztof Kafka | 2017-05-24

Książka jest Kompetentna. To znaczy autor jest. Starannie napisana i zredagowana. Świetnie ilustrowana. Otwiera oczy na nieznane mi dotąd obszary historii urbanistyki i planowania przestrzennego.

leanna | 2018-04-01
Barbara | 2017-10-18