Divini Redemptoris

5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Divini Redemptoris
religia
Krzysztof1993

Papież opisuje zarys ideologii komunistycznej, wskazując na przyczyny, dla których jest ona nie do pogodzenia z nauką Kościoła katolickiego, w szczególności na materializm dialektyczny i teorię walki klas. Komunizm zostaje nazwany "bezbożnym" i "barbarzyńskim", a także określony jako "przerażające niebezpieczeństwo". Jako przyczynę szerzenia się tej ideologii Papież postrzega niedostatek wcielenia w życie nauki społecznej Kościoła Katolickiego, co doprowadziło do nadmiernych nierówności ekonomicznych. Analogicznie - środkiem zaradczym jest w ocenie Piusa XI propagowanie tej nauki i wcielanie w życie ideału państwa i społeczeństwa chrześcijańskiego.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Divini_Redemptoris

źródło okładki: http://www.ostoja.pl/zakupy/?169,divini-redemptoris-papiez-pius-xi

Krzysztof1993 | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Encyklika Divini Redemptoris o bezbożnym komunizmie to stanowczy i surowy głos papieża Piusa XI przeciwko ideologii komunistycznej i jej wzrastającej popularności przypadającej na czas wydania tego dokumentu.

Papież całościowo piętnuje doktrynę komunistyczną i jej podejście do wartości ziemskich jako niedopuszczalnie materialistyczną, dlatego też niezgodną ze stanowiskiem i nauką kościelną. Dla komunistów rodzina, małżeństwo to twór materialistyczny, całkowicie pozbawiony sfery metafizycznej, na której osadzone jest zdrowe społeczeństwo. Wyrugowanie wolności, która jest fundamentem życiowym i duchowym jednostki, pozbawia ludzi niezbędnych praw i godności. Kościół katolicki nie może zgodzić się poglądem jakoby do ustanowienia powszechnej sprawiedliwości, konieczne jest wzniecenie konfliktu pomiędzy pracodawcami a pracownikami, wszak religia katolicka opiera się na miłowaniu bliźniego i zrozumieniu. W stosunku do komunistów papież używa słowa „sekta”, co stanowi kontynuację...

MonicaAlice | 2017-06-01
Na półkach: Przeczytane, Historia, XX wiek