Divini Redemptoris

Divini Redemptoris
Wydawnictwo ANTYK Marcin Dybowski
2000-01-01
2000-01-01

Encyklika Divini Redemptoris o bezbożnym komunizmie to stanowczy i surowy głos papieża Piusa XI przeciwko ideologii komunistycznej i jej wzrastającej popularności przypadającej na czas wydania tego dokumentu.

Papież całościowo piętnuje doktrynę komunistyczną i jej podejście do wartości ziemskich jako niedopuszczalnie materialistyczną, dlatego też niezgodną ze stanowiskiem i nauką kościelną. Dla komunistów rodzina, małżeństwo to twór materialistyczny, całkowicie pozbawiony sfery metafizycznej, na której osadzone jest zdrowe społeczeństwo. Wyrugowanie wolności, która jest fundamentem życiowym i duchowym jednostki, pozbawia ludzi niezbędnych praw i godności. Kościół katolicki nie może zgodzić się poglądem jakoby do ustanowienia powszechnej sprawiedliwości, konieczne jest wzniecenie konfliktu pomiędzy pracodawcami a pracownikami, wszak religia katolicka opiera się na miłowaniu bliźniego i zrozumieniu. W stosunku do komunistów papież używa słowa „sekta”, co stanowi kontynuację retoryki jego wybitnego poprzednika, Leona XIII.

Niemniej szkoda, że najwyżsi hierarchowie kościelni nie mogą wyzbyć się określenia „godnej płacy”. Nasz stan materialny absolutnie nie zależy od godnej płacy, tylko od dostępności dóbr i usług. Dziś moglibyśmy w Polsce wszystkim podnieść płace nawet do 1 miliona. Jednak nic by to nie zmieniło, jeśli nie poszedłby za tym proporcjonalny wzrost wydajności. Arbitralne, nie związane ze wzrostem wydajności, podniesienie płac, sprzyja jedynie inflacji cen. Przeto papiestwo powinno kłaść nacisk na wolność gospodarczą i możliwość swobodnego produkowania. Tylko w taki sposób wszyscy ludzie doświadczą wzrostu dobrobytu.

• XX wiek
  • Nie posiadam