Ziemia obiecana

Wydawnictwo: Bellona
klasyka
Ag2S

Inne wydania

Łódź, lata osiemdziesiąte XIX wieku. Trzej przyjaciele – polski szlachcic Karol Borowiecki, Maks Baum, syn niemieckiego fabrykanta, oraz Żyd, Moryc Welt – próbują odnieść sukces w świecie rozkwitających jak ryby po deszczu, fabryk. Każdym z nich kierują inne pobudki, każdy kieruje się innymi wartościami. Czy ich życiowe wybory okażą się trafne? Reymont w Ziemi Obiecanej kreśli wielowymiarową panoramę przemysłowego miasta, jakim w drugiej połowie XIX wieku była dynamicznie rozwijająca się Łódź. Przesycona autentyzmem atmosfera, drapieżna codzienność, barwne tło obyczajowe – oto atuty tej powieści. Ziemia Obiecana była dwukrotnie filmowana.

źródło opisu: ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: ksiegarnia.bellona.pl

| 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy warto dla milionów poświęcić wszystko? Karol Borowiecki tak myślał. Robił wszystko, by być postacią ważną, szanowaną, bogatą. Widział szczęśliwych Mullerów, Baumów i widział siebie na ich miejscu. Zdobył to, ale okupił samotnością, brakiem miłości. Stracił przyjaciół, pogardzał światem, do którego dążył i w którym się znalazł. Pozostało tylko zgorzknienie i nuda. Można się jeszcze uratować, ale jak?
Cały drugi tom to analiza dążeń Karola do wielkiego szczęścia, którego chce dosięgnąć za wszelką cenę. "Ziemia obiecana" to lektura na dwukrotne czytanie. Pierwszy raz, by zapoznać się z warstwą romansową, życiem lekkiem, łatwym i przyjemnym bogaczy. Drugi raz, by powiązać z tym społeczne tło rozbudowy wielkiego przemysłowego miasta z jego wzlotami i upadkami, z biedą i bogactwem. Łącznie daje to dopiero prawdziwy obraz tamtych czasów i tamtej Łodzi.

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

Monumentalne dzieło Reymonta. Nie porównuję z "Chłopami", bo to nie ma sensu. Rodząca się przemysłowa Łódź i na tym tle ludzkie losy. Borowiecki w powieści nie jest zły od samego początku. Na początku chciałby dobrze. Ale pogoń za zyskiem nie pozwala na sentymenty. Nie to jest jednak najistotniejsze w powieści, nie Borowiecki. Rewelacyjnie przedstawiona cała otoczka rozbuchanego, prawie dzikiego kapitalizmu i nieliczne jednostki usiłujące zachować człowieczeństwo. Koniecznie!!!

| 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Fantastyczna opowieść o dziewiarskiej Łodzi. Książka przedstawia przekrój społeczny od żydowskiego bogacza-fabrykanta, przez dorobkiewiczów i dumną upadłą szlachtę, po nędznych robotników, których losem nikt się nie interesuje. Reymont wspiął się na wyżyny kunsztu pisarskiego opisując ten ludzki misz-masz. Mając w pamięci filmową adaptację Andrzeja Wajdy, czytałam powieść z ogromną przyjemnością. Mam nadzieję, że i drugi tom mnie nie rozczaruje i okaże się być jeszcze lepszym.

Sagittaire | 2016-03-13
Przeczytana: 1999 rok

Uwielbiam tę książkę. Uwielbiam jej pierwsze zdanie (które jest genialne swoją drogą!), uwielbiam ostatnie i wszystkie inne które są pomiędzy. Uwielbiam tytuł.
Przez "Ziemię Obiecaną" pokochałam Reymonta i doceniłam jako geniusz literacki. Autor ten daje mi w książkach właśnie to, czego szukam, a w sumie chyba nawet więcej niż szukam.
Reymont w "Ziemi" pokazał z jakąż niesamowitą pasją pisze książki, jak tym żyje, jak drąży, jak zaciekle i niestrudzenie dowiaduje się wszystkiego o temacie, o którym pisze i jak bajecznie potrafi to przekazać. Językiem prostym, łatwym w odbiorze opisuje zjawiska w sposób, który dogłębnie je oddaje. Tak dogłębnie jak Reymont może coś zgłębić jeden na tysiące, a tak przekazać jeszcze mniej.

obejrzałam kiedyś taki film dokumentalny o Reymoncie, z którego wynikało, że kiedy pisał on "Chłopów" wezwano do niego lekarza i kiedy ten po zbadaniu pacjenta zapytał Reymonta "Coś człowieku wyrabiał, żeś się doprowadził do takiego stanu?", autor...

artemis | 2014-04-27
Na półkach: Ulubione :), Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Reymont.. Ehh..

Chłopów czytałam kilka razy, zakochałam się w ich klimacie. Do "Ziemi obiecanej" podchodziłam z dużymi oczekiwaniami. Nie zawiodłam się.

W Łodzi mieszkam od kilku miesięcy-powiem zupełnie szczerze- długo nie lubiłam tego miasta. Pierwsze wrażenie było straszne; brudne, szare, smutne miejsce. Rozwalające się kamienice, straszące pofabryczne ruiny, ciągłe remonty, opóźnienia. Wszystkim powtarzałam: "W Łodzi nie ma nawet jednej ładnej ulicy!".
Ostatnio powoli zaczęłam odnajdywać klimat tego miasta, zaś każdy rozdział "Ziemi obiecanej" sprawiał że powoli się w nim zakochiwałam.

Reymont tak idealnie ukazuje stosunki społeczne panujące w mieście, z taką precyzją kreuje bohaterów, nie da się ich wrzucić do jednego worka; dobrzy i źli, fałszywi i sprawiedliwi. Bohaterowie idealni w swych słabościach, barwni i niejednoznaczni.

Wreszcie widzę Łódź w kolorze, jej historię, tragedię milionów, bogactwo nielicznych. Przepaść istniejącą także dziś.

A te straszne ruiny?...

książek: 1980

Gdybym miała wybrać najlepszą powieść Reymonta - czy 'Ziemia obiecana', czy 'Chłopi', to miałabym problem w jednoznacznym udzieleniu odpowiedzi.
Pierwsza pozycja, o której chciałabym napisać, ujęła mnie. Czym? Głównie tym, że mimo pojawiających się ciągle nowych bohaterów, począwszy od bogaczy, osób mających plan wzbogacenia się na fabryce bawełny (tak, tak, mam na myśli Ciebie, Borowiecki), kończąc na pracownikach lub biedaków, głównym bohaterem Reymont uczynił Łódź. Miasto, które w zależności od punktu widzenia odbierane jest bardzo różne. Ma ona jednak wspólny mianownik - potrafi sprawić, że człowiek, aby tylko przeżyć, gotowy jest zrobić wiele.
'Ziemia obiecana' warta jest przeczytania. Osobiście jednak nie porównywałabym tej powieści, jak to czytałam w wielu opiniach, do 'Lalki' Prusa. Obie książki może i opowiadają o mieście, ale nie o tym samym.

geokuba | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, 2016, Audiobooki
Przeczytana: 25 listopada 2016

Film kiedyś oglądałem, ale pamiętam tylko fragmenty. Pomyślałem sobie, że z chęcią bym jeszcze raz obejrzał, ale może wcześniej przeczytam książkę. No i tak też się stało.
To była ciekawa przygoda. Wiele refleksji mi się nasuwa, ale wszystko sprowadza się do jednego: Reymont to był gość.
A tak poza tym, to świat idzie do przodu, historia się zmienia, nastają nowe pokolenia, nowe porządki, ale my – ludzie – jesteśmy tacy sami. Ani lepsi, ani gorsi od wcześniejszych pokoleń, identyczni.

To najlepsza, obok "Chłopów", polska powieść przełomu wieków. Arcydzieło.

Jarmila | 2014-03-15
Przeczytana: 14 marca 2014

Łódź - miasto moloch, miasto maszyn, fabryk. Ogromna siła, dziki pęd, "wielka sarabanda przed ołtarzem złotego cielca". Wywołuje wstręt, przerażenie, a jednocześnie przyciąga jakąś siłą nieodpartą, wciąga i nie chce wypuścić ze swych potężnych objęć.

Mogę śmiało stwierdzić, że jestem Łodzianką. Tam się urodziłam i choć mieszkam w pewnym oddaleniu to cały czas jestem związana z tą Łodzią. Wiele razy przyciągały mój wzrok te stare kamienice, rozsypujące się fabryki, ta przygnębiająca atmosfera i szare bruki. Łódź ma swój specyficzny klimat, jest niepodobna do innych polskich miast. Także historia Łodzi intryguje. Rozwój w szalonym tempie, wielkie nadzieje, wielkie szanse, wielkie przegrane i sromotny upadek wszelkich wartości i jakiegokolwiek człowieczeństwa.

Reymont idealnie odmalował ten obraz Łodzi, ukazując warstwy społeczne, jakie tworzyły miasto. Przez karty powieści przewija się niezliczona ilość postaci, a mimo tego pozornego zamętu czytelnik doskonale się w tym odnajduje....

Sławka | 2011-06-04

To dla mnie książka wszech czasów.

Wampir
    Władysław Stanisław Reymont
    Magazyn Histeria XX
    Władysław Stanisław Reymont, Grzegorz Gajek, Mateusz Skrzyński, Dagmara Adw...
    Komediantka
    Władysław Stanisław Reymont
Internauci wybrali Czas apokalipsy

Znamy już zwycięzcę plebiscytu publiczności na seans niespodziankę przeglądu „Z książką w kinie”. Niewielką ilością głosów, wyprzedzając Imię róży oraz Dzikość serca, zwyciężył Czas apokalipsy, ekranizacja kultowego opowiadania Josepha Conrada - Jądro ciemności.

Zaproponuj najlepszą adaptację literacką, którą wyświetlimy w kinie Iluzjon

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Z książką w kinie" i wysyłania propozycji na film, który chcielibyście obejrzeć w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki.