horror

Drugi numer kwartalnika OkoLica Strachu. Na 138 stronach znajdziecie siedem opowiadań, dwa wywiady i dziesięć felietonów. Na szczególną uwagę zasługuje niepublikowane dotąd w Polsce opowiadanie A. Crowleya "Alegoria".Dla fanów horroru lat 90tych, przygotowalismy wywiad z Guyem N. Smithem, autorem wydanych przez Phantom Press blisko trzydziestu horrorów. Autorem grafiki zdobiącej okładkę drugiego numeru jest Peter Stanimirov, bułgarski grafik, autor min: okładek do książek Stephena Kinga.

SPIS TREŚCI:
Sebastian Sokołowski Okiem Naczelnego
OPOWIADANIA:
Tadeusz Oszubski -Pod mostem
Agnieszka Kwiatkowska -Uczeń
Wojciech Chmielarz -Kobiety Błogosławionych (cz. 2)
Aleister Crowley -Alegoria
Marta M. Lasik -Matka
Michał Jadczak -Eksperyment profesora Schaffera
Kazimierz Kyrcz Jr & Michał J. Walczak -Ta bólu rasa
WYWIADY:
Stefan Darda — Ballady pisane prozą
Guy N. Smith — Życie wypełnione pracą i hobby
PUBLICYSTYKA:
Filip Szyszko -Za drzwiami prosektorium. Co cię czeka po śmierci?
Sylwia Jankowy -Dybuk dawniej i dziś
Kazimierz Kyrcz Jr -Strachy małe i duże. Groza vs poza
Justyna Czupiłka -Groza w sztuce obecnej w przestrzeni miejskiej
Magdalena Ślęzak -Feminizm i szowinizm – kobieca tożsamość wczoraj i dziś
Dorota Wasiucionek - ...bo to zła kobieta była, czyli o wizerunku postaci kobiecych w polskim horrorze
Krzysztof „Korsarz” Biliński -Z kształtem przeciw chaosowi
Magda Nabiałek -Sceniczna wizja wstrętu. Dramaty mistyczne Juliusza Słowackiego w perspektywie filozofii Georges’a Bataille’a .
Mariusz „Orzeł” Wojteczek -Czy horror potrafi nas jeszcze zaskoczyć?
Marek Stelar -Seks i książki

źródło opisu: Okiem na Horror, 2016

źródło okładki: Skan własny

Hrosskar | 2017-06-24
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Po bardzo udanym pierwszym numerze OkoLicy Strachu - nowego czasopisma o grozie, postanowiłem sięgnąć po kolejny. Od samego początku przykuwa on uwagę świetną grafiką Petera Stanimirova - mroczny dom idealnie wpisuje się w klimat czasopisma. Co znajdziemy w tym numerze? Siedem opowiadań, dwa wywiady i dziesięć tekstów publicystycznych - jest więc w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie z nich są dobrze napisane, różnorodne i interesujące.

Opowiadanie Pod mostem Tadeusza Oszubskiego opowiada o kobiecie, która jest śledzona przez pewnego bezdomnego, który na dodatek chwilami odzywa się głosem jej zmarłej córki. Wyjaśnienie tego dziwnego faktu okazuje się być bardzo proste i zanim poczujemy grozę, docieramy do końca historii. W Uczniu Agnieszki Kwiatkowskiej - nauczyciel przyłapuje trójkę uczniów próbujących utopić czwartego, na dodatek czarnoskórego. A przynajmniej tak to wyglądało... Prawda o tym czarnoskórym chłopaku jest jednak bardziej zawiła... Dobrze...

Jagna | 2016-06-22
Przeczytana: czerwiec 2016

Drugi numer na który czekałam z niecierpliwością bo przecież może być tylko lepiej :)))

Pod mostem - Tadeusz Oszubski: króciutkie i niestety bardzo infantylne opowiadanko; miałam nieodparte wrażenie, że napisała je kobieta. Pomysł zacny, ale wyszło tak byle jak.

Uczeń - Agnieszka Kwiatkowska: totalnie absurdalne ale jakże sympatyczne, świetnie się czytało.

Alegoria - Aleister Crowley: świetnie, że pojawił się krótki wstęp tłumacza bo przyznam szczerze, że miałabym problem z ogarnięciem tego opowiadania. Właściwie nawet mimo wstępu nie do końca potrafię zrozumieć co autor konkretnie miał na myśli; jest to krytyka współczesnego mu Londynu i ludzi, czuć jego wstręt do wszystkich naokoło. Przeraźliwe smutna opowieść bez żadnego promyczka nadziei.

Okładka o niebo lepsza niż ostatnio, nie jest to jakiś szczyt grozy i nie przechodzą mnie dreszcze, ale jest fajnie i klimatycznie.

anka89100 | 2016-06-23
Na półkach: Przeczytane, Czerwiec 2016
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Jeśli ktoś jest fanem horroru i grozy, to ta mała gazeta jest idealna dla takiej osoby.
Co można znaleźć:
Kilka opowiadań, które są naprawdę ciekawe.
Tadeusz Oszubski - Pod mostem. Gdy duchy zmarłych wracają do miejsc i ludzi, które znają i kochają, by się pożegnać.
Agnieszka Kwiatkowska - Uczeń - Nauczyciel postanawia porozmawiać z matką ucznia, którego koledzy namówili na nurkowanie w basenie. Prawda jest dla niego szokiem.
Wojciech Chmielarz - Kobiety Błogosławionych cz.2.
Aleister Crowley - Alegoria - Zło czai się wszędzie.
Marta M. Lasik - Matka - Rodzinne tajemnice wychodzą na jaw.
Michał Jadczak - Eksperyment profesora Schaffera - Zakazany owoc zawsze smakuje najlepiej.
Kazimierz Krycz Jr i Michał J. Walczak - Ta bólu rasa - Jak szkolna wycieczka może zmienić się w akt morderstwa.

WYWIADY
Stefan Darda - Ballady pisane grozą.
Guy N. Smith - Tak długo jak żyję, jestem w stanie pisać/

PUBLICYSTYKA
Kilka osób napisało felietony z różnych dziedzin grozy i horroru, nawiązują do...

Pożeracz | 2016-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2016

Drugi numer czasopisma, które z pewnością na stałe zagości na polskim rynku wydawniczym. Jakość tekstów, tematyka, oprawa graficzna, ale przede wszystkim fakt, że piszą o grozie jak nikt inny.

Pod znakomitą okładkową grafiką Petera Stanimirova - szybki rzut oka na spis treści, lektura wstępniaka RedNacza i oczywiście szybki przeskok do drugiej części opowiadania "Kobiety Błogosławionych" - czyli Wojciecha Chmielarza nadal w kryminalnej, ale jakże odmiennej i świeżej formie! Świetny, wciągający tekst. Po zaspokojeniu niedosytu wywołanego pierwszą częścią mogłem już spokojnie zanurzyć się w lekturze pozostałych treści - a już po nazwiskach na okładce widać, że jest ich niemało.
Tomasz Oszubski - niepokojąca, przerażająca wizja. Niekiedy nazwanie czegoś szaleństwem przykrywa wielką grozę.
Agnieszka Kwiatkowska - zaskakujące, klimatyczne, przewrotne. No i czytelna inspiracja Mistrzem.
Crowley - w tłumaczeniu Krzysztofa Azarewicza - przedziwny, bogaty w znaczenia, piękny tekst.
Marta...

Tomek Krzywik | 2016-10-12

Przemawiają do mnie opuszczone budynki, a zwłaszcza te porzucone na odludziach. Okna zasnute siwą mgłą pajęczyn, trzeszczące schody, czasem stare meble. Ilekroć do takich trafiam, zastanawiam się: co w nich się działo? Ile tragedii widziały te stare ściany? Co mają do opowiedzenia?
Na okładce drugiego numeru Okolicy Strachu widnieje taki właśnie budynek. Zobaczmy więc, co ta druga „Okolica…” ma do opowiedzenia?
Na początek, klasycznie, okładka: dużo lepsza niż w pierwszym numerze, co nie znaczy, że tamta była zła – po prostu bardziej do gustu podchodzi mi opuszczony budynek gdzieś na urwisku, niż tajemnicza twarz Czegoś Złego. Ilustracja na okładce drugiej „Okolicy…” jest klimatyczna, starannie wykonana i skutecznie wprowadza w klimat: od razu wiedziałem, że z zaprzyjaźnię się z tym numerem. Peter Stanimirov odwalił kawał dobrej roboty.
Potem spis treści: pojawia się trochę nowych nazwisk, ale parę też jest znanych – Agnieszka Kwiatkowska to już chyba stały bywalec na polskiej...

Galfryd | 2018-04-24
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Pierwszy OLS był tak literacko dobry, że w zasadzie nie było możliwe, by kolejny numer czasopisma utrzymał ten poziom. Niemniej nadal jest naprawdę dobrze, nadal można się cieszyć dobrymi opowiadaniami.

Tekstem numeru jest druga część "Kobiet Błogosławionych" Wojciecha Chmielarza. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że Autor potrafił umiejętnie pociągnąć i zakończyć opowiadanie. Sporo tekstów zbudowanych na koktajlu historii, fantasy i horroru świetnie się zaczyna, bo to i otoczenie efektowne, i zawiązanie akcji intrygujące. Trudniej jest jednak utrzymać początkowe zainteresowanie czytelnika, i trudniej zgrabnie zakończyć opowieść. (Typowym przykładem jest tutaj "Serce Bestii" Jacka Komudy). Chmielarzowi udało się to wszystko, łącznie ze zgrabnymi twistami końcowymi - brawa - 8/10,

Ze stawki wyróżnia się również "Uczeń" Agnieszki Kwiatkowskiej, dyskretnie lovecraftowskie opowiadanie o obdarzonym nadzwyczajną mocą uczniu i nauczycielu, który zupełnie źle ocenił pewną sytuację....

Maciek | 2017-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Po zapoznaniu się z powyższym numerem mogę tylko żałować ze nie mam swojej wersji papierowej na regale.
Myślę ze w kwartalniku każdy fan grozy znajdzie coś dla siebie,ogółem "okolica grozy" podzielona jest na 3 główne podpunkty:
1)opowiadania,w których znajdziemy zarówno krótkie jak i dłuższe historie.Szczególnie zapadło mi w pamięć opowiadanie "eksperyment profesora Schaffera" które w oczywisty sposób nawiązuje do H.P Lovecrafta.Autor w niesamowity sposób oddał cięzki klimat samotnika z Providence który tak bardzo kocham.
2)Wywiady,Tutaj same fajne rzeczy bo wypowiedzieli się zarówno Stefan Darda i król pulpy Guy N. Smith
3)i ostatnia część jaką jest publicystyka.Tutaj na wyróżnienie zasługuje "za drzwiami prosektorium" które jest dość straszne w swojej prostocie oraz "czy horror potrafi jeszcze zaskoczyc".
Ogółem polecam zapoznać się-wersja elektroniczna dostępna jest w internecie,za co chwała na wieki inicjatorom,także nie ma problemów z...

Anna Maria | 2018-05-21
Zydel | 2018-01-16