Martwa natura z krukami

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Pendergast (tom 4)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Still life with crows

Martwa natura z krukami to już czwarta (po Relikcie, Relikwiarzu i Gabinecie osobliwości) powieść z niezwykłym, obdarzonym podobnie jak Sherlock Holmes dedukcyjnym umysłem, agentem specjalnym Pendergastem w roli głównej.Po traumatycznych wydarzeniach opisanych w Gabinecie osobliwości agent Pendergast wyjeżdża do Medicine Creek, sennej, zdawałoby się, miejscowości na rubieżach Kansas. Miało tam ostatnio miejsce brutalne morderstwo. Pendergast, nie zwlekając, bezczelnie, jak na niego przystało, rozpoczyna prywatne śledztwo, aby wpaść na trop seryjnego zabójcy, z jakim dotąd nie miał okazji się zmierzyć, rozwiązać zagadkę masakry sprzed blisko półtora wieku i odkryć kilka ważkich prawd, które być może pomogą mu pogodzić się ze smutną prawdą o jego rodzinie.

SeVIIen Sins | 2015-04-05
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Urocza prowincjonalna mieścina w Kansas, obdarzona bezpłciową nazwą
Medicine Creek. Pokorni mieszkańcy, regularnie uczęszczający do kościoła. Bezkresne morze łanów kukurydzy, inwigilowane przez czarne kruki. Nikt się nie spodziewał że takie małe, odcięte od cywilizacji miasteczko stanie się areną, serii brutalnych zbrodni.

Przed zagłębieniem się w ,,Martwą Naturę..." stawiałem krok w nieznane, jak to w końcu jest z nowymi doświadczeniami. Zachowałem bananową minę i ten entuzjazm nie opuścił mnie aż do ostatniej strony.

Mimo iż dzieło duetu Preston & Child penetrowałem w święta, czułem się jak na udanych wakacjach. Siła opisów zadziałała na mnie jak kamfora. Zniknąłem z powierzchni ziemi i wskoczyłem pod pierwszorzędny garnitur agenta Pendergasta. Nasz bohater jest inteligentną i tajemniczą postacią. Do końca lektury, zostały mi tylko domysły na temat jego pochodzenia.
Całe szczęście ta wielowymiarowość nie kończy się na nim. Osobowość antagonisty jest wisienką na torcie i...

Dorian_LC | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

7,5

MARTWA NATURA W KANSAS

Powieść duetu Child-Preston pod wieloma względami przypomina - już chyba kultową - Chemię śmierci Simona Becketta, ale czytając ją nasunęło mi się też inne skojarzenie: podobny motyw pojawia się w "Las cieni" J.C. Grange'a wydanej w 2009 roku, a więc 6-lat po "Martwa natura z krukami".

Do zalet należy zaliczyć przede wszystkim nieprzeciętną i tajemniczą postać głównego bohatera, jaką jest agent specjalny Pendergast - dżentelmen, erudyta i umysł niezgłębiony. Klimatyczne opisy zamieniają swoiste zadupie Kansas w urokliwe, a zarazem przerażające miejsce. No i jeszcze ciekawie przedstawiona zaściankowość mieszkańców Medicine Creek, podnosząca realizm powieści.

A jeśli chodzi o wady... niema tego wiele: powieść w pewnym momencie zaczyna się dłużyć i staje się przewidywalna - co nie oznacza, że słabnie napięcie. Finalizacja zazębia wszystkie rozpoczęte wątki, choć muszę przyznać, że jak na mój gust niebezpiecznie miesza typowy kryminał z gatunkiem...

Northman | 2014-04-30
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

W największym skrócie: agent Pendergast jest na urlopie, a sprawa do rozwiązania i tak sama wchodzi mu pod nogi. Bardzo przyjemny kryminał na letni wieczór. Czyta się go naprawdę dobrze, a zakończenie jest w stanie przerazić. I to chyba stanowi o wartości i sile "Martwej natury z krukami". To moja druga przeczytana książka autorstwa Pana Prestona i Pana Childa, ale myślę, że nie trzeba mnie będzie długo namawiać do przeczytania trzeciej.

nellanna | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Wreszcie poczciwy kryminał, z diabolicznymi podtekstami, z bohaterami z krwi i kości oraz sprawnie poprowadzoną intrygą.Tajemnica, kawałek historii, artefakty!Rytualne zabójstwa. Wciąga jak jedzenie spaghetti! Czytałam nocami, obiecując sobie, że jeszcze tylko ten rozdział i gaszę światło! Miałam cichą nadzieję, że w świecie, gdzie nic stałego, pewne rzeczy i autorzy nie rozczarowują i ...potwierdziło się:) Polecam!

Julia_Anna | 2014-10-08
Przeczytana: 07 października 2014

Kolejna część przygód agenta Pendergasta nie zawodzi. Książka jest niesamowita, czytałam ją z zapartym tchem. W tej części autorzy znacznie bardziej niż wcześniej zbliżyli się do horroru - realistyczne, dosadne opisy tego, co pozostało z ofiar, a także ostatnie chwile tychże wywołały u mnie gęsią skórkę. Kulminacyjne sceny w jaskiniach były pełne napięcia i grozy, a wyjaśnienie sprawy zabójstw naprawdę mną wstrząsnęło (takiego czegoś naprawdę się nie spodziewałam).
Jedynym minusem była panna Swanson - jakaś taka banalna i schematyczna osóbka. W porównaniu z całą masą nieszablonowych postaci stworzonych przez autorów wypadła dość blado.

Camilya | 2015-01-09
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Książka naprawdę świetna. To są dopiero moje początki z tymi autorami, ale druga przeczytana ich powieść i znów duże pozytywne zaskoczenie! :) Na pewno sięgnę po następne.
Czyta się lekko, fabuła bardzo wciąga. Rosnące napięcie nie pozwala przerywać czytania. Mieszanka dobrego kryminału z horrorem pełnym grozy. Jeśli ktoś lubi tego typu książki mogę ją śmiało polecić.

Anna | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Trochę zajęło mi jej przeczytanie. Zaczęła czytać w najgorsze upały, więc nic dziwnego, że po dwóch stronach usypiałam. Ale pierwszy chłodniejszy weekend, w sobotę 3/4 książki i zaliczona.
Książka świetna, autorzy nie zawiedli. Jak zwykle nikt by nie wpadł na takie rozwiązanie, sposób pozbywania się kolejnych ofiar czasami aż wzdrygał ale mimo tego nie można się od niej oderwać.

TalaZ | 2012-04-10
Przeczytana: marzec 2012

Zło czai się wszędzie i uderza niespodziewanie

Z początku podchodziłam bardzo sceptycznie do tej książki. Obawiałam się sporego rozdźwięku pomiędzy stylami pisania obu autorów. W końcu jednak uległam namową mojego taty, który zdążył przeczytać „Martwą naturę z krukami” przede mną, i zabrałam się za tę powieść dużo wcześniej niż zamierzałam. Czy się nie zawiodłam? Zaraz się przekonacie. Na początek jednak kilka słów wstępu.

„Martwa natura z krukami” to kolejna już książka z cyklu opisującego sprawy, jakim zajmuje się agent specjalny Pendergast. Zarówno książka jak i seria została stworzona przez duet pisarski – Douglasa Prestona oraz Lincolna Childa. Obaj panowie mają na swoim koncie wiele bestsellerów i to nie tylko jako duet, ale także jako samodzielni pisarze.

Pora na kilka słów dotyczących fabuły…. W małym miasteczku Medicine Creek dochodzi do brutalnego morderstwa. Co dziwne ciało ofiary zostało upozorowane niczym w jakiejś makabrycznej scenie teatralnej. Nikt nie ma...

Marta | 2011-12-08
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Oczywiście duetu Preston - Child nie można ocenić inaczej jak tylko dobrze. Nie rozumiem jakim cudem nie przeczytałam tej książki wcześniej.

fik | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Kolejna powieść duetu chyba najbardziej poczytnych pisarzy ostatniego czasu i kolejna bardzo dobra powieść w swoim gatunku- na pół thiller na pół kryminał z domieszką fantasy, lektura przypominająca nieco Relikt (tego samego autorstwa )tyle tylko że tam rozwiązanie zagadki wyłania się z treści książki a tutaj niestety pojawia się znikąd , pomimo to czyta się dobrze i choć nie jest to poważny kryminał to i tak wysoka ocena za pomysł i wykonanie.