Krasnolud Nap, tom 1: Smocza kraina

Seria: Konkurs im. Janusza Christy
Wydawnictwo: Egmont Polska
komiksy
Wkp

Pełna szalonych przygód opowieść fantasy dla dzieci w każdym wieku. Album powstał jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w drugiej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Nap jest krasnoludem z magicznej krainy. Co więcej – sam posiada moc, którą pragnie zawładnąć zły lord Dartor. Pewnego dnia Nap spotyka księżniczkę Klarę i jej przyjaciela Rodricka, których namawia na wspólną wyprawę w swoje rodzinne strony. Ich śladem rusza ojciec Klary wraz z oddziałem rycerzy, a także złowieszczy lord Dartor. Bohaterowie napotkają na swej drodze wiele niebezpieczeństw i magicznych stworów. Trafią do tytułowej Smoczej Krainy i będą musieli wykazać się olbrzymią odwagą, aby uratować swoich bliskich. Album stworzyli Maciej Jasiński, scenarzysta wielu komiksów biograficznych i dla dzieci (np. Uczeń Heweliusza, Detektyw Miś Zbyś na tropie), oraz Krzysztof Trystuła, ilustrator, projektant graficzny i autor komiksów (m.in. albumu Uczeń Heweliusza).

źródło opisu: Egmont 2016

źródło okładki: https://sklep.egmont.pl/komiksy/autorzy-polscy/p,k...»

ilo99 | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Dość porządny komiks dla młodego czytelnika. Ma wszystko to, co potrzeba, to znaczy ciekawą intrygę, żarty ukryte między wierszami, a nawet odrobina moralizatorstwa. I wydawałoby się, że można go z ręką na sercu polecić, gdyby nie kilka ale. Po pierwsze nie spodobały mi się rysunki, wiem, to sprawa osobnicza, co się komu podoba, lecz księżniczka z uśmiechem żaby jakoś mnie nie zachwyca. Poza tym odrobinę po macoszemu została potraktowana intryga. Można by się bardziej wysilić, sprawić, żeby następujące po sobie wydarzenia nie były aż tak oczywiste. Podsumowując, uczciwa czwórka, pod warunkiem że czytelnik będzie miał nie więcej niż dziesięć lat.

(...) Akcja albumu rozgrywa się w realiach przypominających średniowiecze. Pierwsze plansze wprawnie wprowadzają występujące w opowieści główne postaci. Najpierw poznajemy dwójkę małoletnich przyjaciół: księżniczkę Klarę oraz niewiele od niej starszego Rodricka, który jest synalkiem niani princessy. A następnie wprowadzony zostaje lord Dartor, to jemu przydzielono rolę czarnego charakteru. Czarnoksiężnik planuje uwarzyć miksturę, która pozwoli mu zapanować nad całym światem. Do przygotowania magicznego wywaru brakuje mu już tylko jednego składnika: krasnoluda. Jakaż wielka jest radość Dartora, gdy oddany sługa – rycerz Bodor – zjawia się w murach donżonu z małą złotą klatką, w której znajduje się tytułowy krasnolud.

Jednak Nap ucieka mrocznemu lordowi. W lesie spotyka Klarę i Rodricka, którzy obiecują pomoc w powrocie do rodzinnej krainy. Wyruszają następnego poranka. Droga obfituje w niebezpieczne i niesamowite przygody. W ślad za trójką bohaterów podąża król z rycerzami oraz...

eR_ | 2016-06-23
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Janusz Christa, jeden z najsłynniejszych twórców komiksowych w Polsce.Jego serie, takie jak"Kajko i Kokosz", czy "Kajtek i Koko", na stałe wpisały się w literaturę polską i zasłużenie zyskały miano kultowych.
Po jego śmierci, ustanowiono konkurs jego imienia, mający na celu wyłonić twórcę historii obrazkowych dla najmłodszych czytelników.

Przykładem takiego komiksu, który wygrał jedną z edycji, jest "Krasnolud Nap.Smocza Kraina."

Jest to opowieść o pewnej parze dzieci, którzy, wraz z krasnoludem trafiają do zaczarowanej krainy, aby w niej przeżyć mnóstwo przygód.Kraina jest niedostępna dla dorosłych, co za tym idzie pozostaje nieskażona"dorosłością", pełno w niej magii i czarodziejskich stworzeń.

Ciekawa historia, kolorowa, sympatyczni bohaterowie.Młodzi czytelnicy powinni być zadowoleni.A starsi pewnie też.

Egzemplarz otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.

Kosz_z_Książkami | 2016-06-21

Serdecznie zapraszam do wspólnej wyprawy do tytułowej Smoczej Krainy, w towarzystwie księżniczki Klary, jej przyjaciela Rodricka i towarzyszącego im krasnoluda Napa, w komiksie nagrodzonym w „Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Zapewniam, że czytelników czeka wiele zwariowanych przygód, wyrazistych postaci i sporo zabawy.

Księżniczka Klara spędza dni an psotach i zabawach ze swoim najlepszym przyjacielem Rodrickiem. Beztroskie życie zmienia się jednak, gdy ścieżki dzieci krzyżują się z losami krasnoluda Napa, który uciekł z rąk złego lorda Dartora, który z jego pomocą chce zdobyć władze nad światem. By temu zapobiec krasnolud musi jak najszybciej powrócić do swojej rodzinnej, magicznej Smoczej Krainy, w przeciwnym wypadku, cały świat znajdzie się w niebezpieczeństwie. Dzieci niewiele myśląc postanawiają pomóc Napowi wrócić do domu. I tak zaczyna się pełna przygód wyprawa w nieznane. Jednak czy Klara i Rodrick rzeczywiście mogą ufać swojemu...

Meggie | 2016-06-15

Magiczna kraina, w której żyją smoki i krasnoludy przyciąga ludzi, ale pełno w niej niebezpieczeństw. Pochodzi z niej krasnolud Nap. Posiada on pewne zdolności, które kuszą czarowników. W świecie ludzi krasnolud spotyka Klarę i Rodricka, którzy mogą mu pomóc w osiągnięciu celu i powrocie do swojej krainy. Nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać i zewsząd czają się kolejne zagrożenia.

Komiksy nie przyciągają mnie zbyt mocno, ale czasem do nich zaglądam by przekonać się, co nowego obecnie się ukazuje. Tym razem autor zaprasza czytelnika do smoczej krainy, by poznać jej mieszkańców i zakosztować przygód. Jaka okaże się ta podróż?

Fabuła intryguje klimatem i zapowiada ciekawą oraz pełną niespodzianek wyprawę. Niestety czegoś mi w tej opowieści zabrakło i czasem miałam uczucie pewnego chaosu. Jedno trzeba przyznać – wydarzenia bywają zaskakujące.

W trakcie lektury czytelnik poznaje krasnoluda Napa, ale także wiele innych postaci takich jak księżniczka Klara, zapominalski...

iza122 | 2016-05-31
Na półkach: Przeczytane, Książki 2016
Przeczytana: 30 maja 2016

"Krasnolud Nap" to komiks, który został nagrodzony w konkursie im Janusza Christy na komiks dla dzieci. Obrazkowa historia jest pełna śmiechu jak i nauki. A o czym jest?

Nap jest krasnoludem z magicznej krainy. Co więcej – sam posiada moc, którą pragnie zawładnąć zły lord Dartor. Pewnego dnia Nap spotyka księżniczkę Klarę i jej przyjaciela Rodricka, których namawia na wspólną wyprawę w swoje rodzinne strony. Ich śladem rusza ojciec Klary wraz z oddziałem rycerzy, a także złowieszczy lord Dartor. Bohaterowie napotkają na swej drodze wiele niebezpieczeństw i magicznych stworów. Trafią do tytułowej Smoczej Krainy i będą musieli wykazać się olbrzymią odwagą, aby uratować swoich bliskich.*(opis wydawcy)

Komiks czyta się bardzo szybko, wypowiedzi bohaterów są zabawne, obrazki kolorowe, pobudzające wyobraźnię i sprawiające, że uśmiech sam gości na ustach.

Nap jest krasnoludem, który poprzez małe kłamstwo namawia Klarę i Rodricka na podróż, która jest pełna komplikacji i kłopotów....

Wkp | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

NASTĘPCY CHRISTY

Oto kolejna z egmontowych publikacji rozwijających krótkie komiksy nagrodzone w Konkursie im. Janusza Christy. Jak wszystkie inne, tak i „Krasnolud Nap” to humorystyczny album przeznaczony dla dzieci i młodzieży, ale to właśnie on – przynajmniej graficznie – najbliższy jest nieśmiertelnym dziełom samego Christy.

Księżniczka Klara to niewiasta kochająca szalone zabawy, które jakże często oznaczają dla niej (i jej przyjaciela Rodricka oczywiście) kłopoty. I oto pewnego dnia ta osobliwa dwójka znajduje tytułowego Krasnoluda Napa, który uciekł z twierdzy lorda Dartora. Zły Dartor chciał wykorzystać go do zdobycia władzy nad światem, teraz Nap musi powrócić do Smoczej Krainy, z której pochodzi. Jeśli nie uda mu się to przed najbliższą pełnią, cały świat spowije ciemność, a magiczne stwory i niezwykłe zwierzęta stracą swoją moc. Sam nie da jednak rady tam dotrzeć, potrzebuje pomocy, ale nie pomocy dorosłych, dla których Kraina jest bardzo nieodpowiednim miejscem. Klara...