Merlin 1: Kanapka z Szynką

Tłumaczenie: Agata Marzęcka
Cykl: Merlin [komiks] (tom 1)
Wydawnictwo: Znakomite
Merlin 1 - Jambon et Tartine
komiksy
prz_

Merlin to seria komiksów przygodowych brawurowo interpretująca mity arturiańskie. Oto Merlin, zanim stał się sędziwym czarodziejem, jest chłopcem, psotnym, wesołym i dopiero uczącym się władać magicznymi mocami. Przemierza starą Anglię w poszukiwaniu przygód w towarzystwie osobliwych przyjaciół. Są nimi: ogr Kanapka, smakosz zapiekanek z dzieci oraz wieprz Szynka, krotochwilny mag, na którego rzucono klątwę. Skrząca się humorem seria zdobyła wśród francuskiej młodzieży status kultowej. Stworzona została przez duet wybitnych artystów: Sfara i Munuerę. Komiks przypomina najlepsze wzory przygodowej, humorystycznej literatury komiksowej znad Sekwany, z Asteriksem na czele, jednak jest znacznie bardziej undergroundowy, czy też nieoprawny politycznie. Komiks dla dzieci, młodzieży. Komiks przypomina kreskówki z wytwórni Warner Bros, czy MGM, pełnych gonitw i błyskawicznych zwrotów akcji. Nic dziwnego, skoro Munuera uwielbia je i pasjami ogląda.

źródło opisu: http://znakomite.co/products/merlin-1-kanapka-z-szynka

źródło okładki: http://znakomite.co/spree/products/43/product/CV_M...»

ilo99 | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Cóż, nie jest łatwo być dzieckiem. A już dzieckiem, które ma aspiracje?! I w dodatku bycie czarodziejem mu niespecjalnie wychodzi. Ech, w takiej sytuacji nawet świnia, która twierdzi, że jest zaklętym czarodziejem nada się jako pomoc naukowa. A gdy przypadkiem trafi się na ogra? Też można zrobić z niego jakiś użytek. Komiks śmieszny. Obrzydliwy. Taki dla małych chłopców, chociaż mnie również się spodobał. Czego i wam, komiksożercy, życzę.

PolishPopkulturę | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Zmęczył mnie trochę Sfar tym komiksem, ale do tej pory tylko jeden jego komiks wydał mi się naprawdę wart uwagi (Sokrates Półpies, 9/10). Z jednej strony Merlin to pozycja bardzo podobna do kultowej serii Hugo, z drugiej jednak - absolutnie nieśmieszna i w sumie jakby dla nikogo - bo jest za infantylnie dla dorosłych, a czasem zbyt wulgarnie dla dzieci. Nie wiem, czy polecam.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

tearsens | 2017-07-06

W pierwszym tomie, zatytułowanym „Merlin. Kanapka z Szynką”, losy bohaterów splatają się już na samym początku. Razem wędrują, przeżywając różne przygody, wzloty i upadki, szukając niesfornej księżniczki i próbując ujarzmić magiczne moce. Komiks aż skrzy się od humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Fabuła mknie naprzód niczym rozpędzona lokomotywa i nigdy nie wiadomo, co czai się za rogiem. Z chęcią opowiedziałabym wam dokładniej o perypetiach tej nietuzinkowej trójki, ale nie chcę psuć wam radości z samodzielnego odkrywania merlinowego świata.

Dodam tylko, że komiks, mimo iż skierowany głównie do młodych czytelników, nie jest tak do końca „poprawny” i ugrzeczniony. Znajdziecie tu rozmaite smaczki, odniesienia do popkultury i literatury, sceny niepokorne. Z jednej strony pełno w tym komiksie prostych żartów, przez które dzieci na pewno będą miały ubaw po pachy (nie krzywcie się, dorośli, wy też byliście kiedyś dziećmi i śmialiście się z podobnych rzeczy), a z drugiej strony...

kendo777 | 2016-07-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 11 lipca 2016

Scenariusz Sfara jak zwykle pełen pomysłów, na które mógł wpaść tylko on. :) Komiks podobny do Hugo i Ralpha Azhama. Od tego drugiego nieznacznie gorszy, a do pierwszego nie ma startu (ale musicie wiedzieć, że nic nie ma startu do Hugo). Sporo rubasznego humoru, świetna robota rysownika podczas żartów sytuacyjnych i lekka fabuła. Z pewnością będę zbierał tę serię, bo warto.

nephi | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Komiksy, 2016
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Świetny komiks. Ubawiłam się setnie i czekam na dalsze przygody tej czarującej trójki.

Ireksamb | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Świetna dawka humoru zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Gorąco polecam i nie mogę się doczekać nastepnych odcinków.

GrublukTheGrim | 2015-09-15
Przeczytana: 16 września 2015

Kanapka z Szynką to jeden z tych komiksów, który spodoba się sympatykom Świata Troy lub naszego rodzimego Kajka i Kokosza. Prosta historia, sporo zabawnych sytuacji oraz pozornie niedbałe rysunki, które przy dokładniejszym zapoznaniu kryją bardzo wiele szczegółów. Parę pikantnych smaczków czyni z tej opowieści lekturę nie do końca odpowiednią dla dzieciaków poniżej dziesiątego roku życia. Polecam na odpędzenie chwilowych smutków. ;-)