Odilo Globocnik. Twórca nazistowskich obozów śmierci

Tłumaczenie: Jan Stanisław Zaus
Wydawnictwo: Replika
Creator of Nazi Death Camps: The Life of Odilo Globocnik
historyczna

Biografia zbrodniarza nazistowskiego, oddelegowanego przez Heinricha Himmlera do stworzenia machin masowej smierci, m. in. obozów w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Odilo Globocnik, jako dowódca SS Dyst

Isadora | 2011-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Gdyby pokusić się o stworzeniu rankingu najbardziej zbrodniczych i zwyrodniałych morderców III Rzeszy, Odilo Globocnik z całą pewnością uplasowałby się w nim bardzo wysoko. Ten nazistowski zbrodniarz zapisał się na kartach Historii nie tylko jako dowódca SS Dystryktu Lublin odpowiedzialny za brutalne masowe wysiedlenia ludności Zamojszczyzny, które miały zapoczątkować realizację ambitnych planów osadnictwa niemieckiego w Europie Wschodniej, lecz przede wszystkim jako twórca centrów masowej zagłady (m.in. obozów w Bełżcu, Sobiborze i Treblince) i inicjator akcji eksterminacyjnej "Einsatz Reinhard".
Ten niezbyt kompetentny, ale obdarzony ponoć niezwykłą charyzmą Austriak z Triestu, nazywany również lubelskim carem, był odpowiedzialny za śmierć ponad półtora miliona osób.
Ta odrażająca postać doczekała się własnej biografii, którą z rzetelnym obiektywizmem oraz dbałością o szczegóły historyczne napisał rodak Globocnika, Karyntczyk Berndt Rieger.

Jak na dobrą biografię przystało,...

Marcin Polański | 2011-02-05

Książkę można by polecić, jako wartościowe uzupełnienie wiedzy dotyczącej eksterminacji ludności polskiej na Lubelszczyźnie, jednak treść jej jest wypełniona przeogromną ilością błędów merytorycznych. Dyskredytuje to ten tytuł jako rzetelne kompendium wiedzy historycznej.

tyrmand | 2016-12-04
MR83 | 2016-06-22