Zawiadowca śmierci

Wydawnictwo: Replika
Der Fahrdienstleiter des Todes
978-83-7674-018-8
gall21

Biografia Franza Novaka, jednego ze zbrodniarzy Holokaustu, najbliższego współpracownika Eichmanna. Książka opowiada o życiu człowieka odpowiedzialnego w czasie II wojny światowej za organizację transportów milionów ludzi do obozów koncentracyjnych. Autor książki szuka odpowiedzi na pytanie o źródła psychicznej konstrukcji człowieka, który współtworzył nazistowską machinę śmierci.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Paulina Kwiatkowska | 2012-08-15

,,Gdyby był zwierzęciem, trzeba by go było opisać mniej więcej tak" z gatunku gadów, żyjący w cieniu, ukryty w szczelinie ściany. Zwierzę mające niewielkie wymagania. W czasie wychowu skromne i przeciętne. W okresie dojrzałości ujawnia się jednak jego zdolność do zadawania śmiertelnych ukąszeń błyskawicznie i bez uprzedzenia, działających skuteczniej i dłużej niż jakiekolwiek inne. Zwierzę to sieje zniszczenie, które, podonie jak zanieczyszczenie wód gruntowych metalami ciężkimi lub inną trucizną, stopniowo uwalnia się i wywołuje skutki jeszcze długo po jego śmierci" Fragment książki

Głównym bohaterem książki staje się Franz Novak, a tłem dla wydarzeń jest jego życie. Był on socjalistą, pracował w drukarni. Jednak to nie wszystkie dane z jego życia. Był odpowiedzialny za zagładę Żydów - ich transport na śmierć, bez jedzenia, picia. Po drodze wielu z nich umierało. Tych, którym udało się przeżyć - zabijano. Po wojnie mężczyzna pracuje w drukarni, przychodzi po niego policja. Nie...

Rysia | 2017-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2017