Historia rozłamu kościoła wschodniego i zachodniego. Od czasów apostolskich do Soboru Florenckiego

Wydawnictwo: WAM
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

| 2015-01-29
Przeczytana: styczeń 2015

Jeśli kogoś zastanawiało, jaki był tak naprawdę ten główny powód dla którego chrześcijaństwo pękło na pół i podzieliło się na kościół wschodni i zachodni, to w tej książce znajdzie odpowiedź.

Poszło o zarost. A dokładnie o brody.

Oczywiście odpowiedzi jest więcej niż jedna, są być może nawet trzy, choć w jednej postaci, nie mniej symbolika brody dobrze pasuje do historii sporów o istotę rozumienia przesłania pierwszych apostołów wiary. Dlaczego?

Ponieważ jaki ważny nie byłby pierwotny przedmiot sporu Filioque (o pochodzeniu Ducha Świętego), to wpływ na jego rozwiązanie i znalezienie wspólnego rozumienia zależał już w ogromnym stopniu od osobistych ocen, ambicji, splecionych z polityką i podlanych sosem innego odbioru świata, z uwagi na różnice językowe, pomiędzy grecko-języcznym wschodem i łacinnikami na zachodzie Europy. I różnice kulturowe. Takie jak symbolika brody...

A jaka jest ta książka? Wyczerpująca. W przenośni i dosłownie. Ponieważ przynosi ogromną ilość faktów, w...

| 2013-10-30
Adoriano | 2016-06-26