Kościół w epoce wczesnego chrześcijaństwa

Okładka książki Kościół w epoce wczesnego chrześcijaństwa Henry Chadwick
Okładka książki Kościół w epoce wczesnego chrześcijaństwa
Henry Chadwick Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
290 str. 4 godz. 50 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Early Church
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
290
Czas czytania
4 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
8306029283
Tagi:
Chrześcijaństwo Historia Kościoła Wczesne chrześcijaństwo Starożytność Rzym i świat rzymski Religie starożytne Kościół pierwszych wieków Prześladowania chrześcijan Ojcowie Kościoła patrystyka
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4369
741

Na półkach:

Książka, napisana skądinąd przez wybitnego i cenionego znawcę przedmiotu, prezentuje zalety i wady typowe dla pracy popularnonaukowej. Zalety to zwięzłość wykładu oraz próba przystępnego wyjaśnienia kwestii filozoficzno-teologicznych wczesnego chrześcijaństwa, a także targających nim wówczas właściwie nieustannie sporów doktrynalnych. Próba nie zawsze udana, ale też poruszane są zagadnienia o wyjątkowym stopniu komplikacji, dla współczesnego czytelnika często trudne do zrozumienia (chociaż w autentyczny sposób pasjonowały szerokie kręgi społeczeństwa późnoantycznego). Podstawowa wada to z kolei powierzchowne i skrótowe często omówienie poszczególnych kwestii, warunkowane zapewne ograniczonymi rozmiarami publikacji. Daje się też zauważyć, iż Autor to z wykształcenia i zamiłowania przede wszystkim teolog, a mniej historyk. Wprawdzie stara się równoważyć omawiane zagadnienia, więcej serca (i miejsca) poświęca jednak kwestiom teologicznym i doktrynalnym, mniej sprawom organizacyjnym Kościoła, otoczeniu społecznemu, politycznemu itp. Doceniając wiedzę Autora, osobiście wolę jednak inne opracowania na zbliżony temat, inaczej rozkładające akcenty, np. E. Wipszycka, Kościół w świecie późnego antyku, Warszawa 1994.

Książka, napisana skądinąd przez wybitnego i cenionego znawcę przedmiotu, prezentuje zalety i wady typowe dla pracy popularnonaukowej. Zalety to zwięzłość wykładu oraz próba przystępnego wyjaśnienia kwestii filozoficzno-teologicznych wczesnego chrześcijaństwa, a także targających nim wówczas właściwie nieustannie sporów doktrynalnych. Próba nie zawsze udana, ale też...

więcej Pokaż mimo to

avatar
370
220

Na półkach: ,

Zasób informacji, przejrzystość ich podania, wyważenie tego, ile podać szczegółów - wszystko to sprawia, że książka jest fenomenalnym źródłem - w tym też źródłem cytatów (mam ich w tym przypadku wyjątkowo dużo). Napisana przez wybitnego anglikańskiego naukowca jest świetnym uzupełnieniem pozycji autorów katolickich i prawosławnych. Co więcej, obiektywizm, przenikliwość i szczerość wywodu początkowo sprawiają wrażenie, jakby się czytało książce o chrześcijaństwie napisaną przez życzliwego, ale jednak zewnętrznego obserwatora.
Dwie (co najmniej) postaci są tu wyjątkowo ciekawie opisane: Julian Apostata (którego np. Kubiak przedstawiał dość pozytywnie) oraz św. Augustyn (nie jestem specjalistą, ale ocena autora wydaje się tu bardzo wyważoną). Tylko 7 m.in. dlatego, że jednak na wszystkie pytania nie znalazłem odpowiedzi.

Zasób informacji, przejrzystość ich podania, wyważenie tego, ile podać szczegółów - wszystko to sprawia, że książka jest fenomenalnym źródłem - w tym też źródłem cytatów (mam ich w tym przypadku wyjątkowo dużo). Napisana przez wybitnego anglikańskiego naukowca jest świetnym uzupełnieniem pozycji autorów katolickich i prawosławnych. Co więcej, obiektywizm, przenikliwość i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , ,

Zwięzłe, a jednocześnie stojące na wysokim poziomie merytorycznym opracowanie dziejów Kościoła między I a VI wiekiem. Autor dobrze wyważył proporcje między opisem rozwoju doktryny i sporami teologicznymi a dziejami organizacji kościelnej i codziennym życiem wyznawców Chrystusa. To dobrze, że historia chrześcijaństwa nie została ukazana wyłącznie jako ciągłe pasmo walki z herezjami. Widać bardzo dobre oczytanie w literaturze patrystycznej i dogłębną znajomość faktografii. Praca dobrze pokazuje też narastanie problemów, które w średniowieczu będą Kościół nękać, w tym zwłaszcza problem podziału na chrześcijaństwo wschodnie i zachodnie (zagadnieniu temu poświęcił zresztą Chadwick osobną monografię). Książka pozbawiona jest akcentów polemicznych, dobrze się ją czyta. Autorowi udało się stworzyć dobrą syntezę dziejów chrześcijaństwa, w której widać zarówno Kościół jako organizację, jak i – czasami – pojedynczych, tworzących ją ludzi.

Tomasz Babnis

Zwięzłe, a jednocześnie stojące na wysokim poziomie merytorycznym opracowanie dziejów Kościoła między I a VI wiekiem. Autor dobrze wyważył proporcje między opisem rozwoju doktryny i sporami teologicznymi a dziejami organizacji kościelnej i codziennym życiem wyznawców Chrystusa. To dobrze, że historia chrześcijaństwa nie została ukazana wyłącznie jako ciągłe pasmo walki z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    5
  • Wiara święta
    1
  • Chrześcijaństwo starożytne i średniowieczne
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • 2018
    1
  • Historia
    1
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Vox Patrum
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kościół w epoce wczesnego chrześcijaństwa


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne