Myśl wczesnochrześcijańska a tradycja klasyczna

Okładka książki Myśl wczesnochrześcijańska a tradycja klasyczna Henry Chadwick
Okładka książki Myśl wczesnochrześcijańska a tradycja klasyczna
Henry Chadwick Wydawnictwo: W drodze Seria: Filozofia historia
historia
Filozofia
Early Christian thought and the classical tradition
W drodze
2000-01-01
2000-01-01
Piotr Siejkowski OP
Starożytność Rzym Cesarstwo rzymskie Chrześcijaństwo Wczesne chrześcijaństwo Filologia klasyczna Religie starożytne Tradycja klasyczna Filozofia Teologia Myśl grecka Ojcowie Kościoła Orygenes patrystyka Klemens Aleksandryjski

Sądzę że najbardziej tę książkę opisują słowa autora, cytując ,,Niniejsza książka bardziej opowiada niż naucza o trzech nauczycielach młodego Kościoła, którzy dokonali takiego wyboru, po pierwsze w kontekście antycznej greckiej kultury, następnie w świetle Starego Testamentu, i wreszcie w opozycji do gnostyckiej mitologii i spekulacji. Wczesna teologia kształtowała się w takim właśnie środowisku (...),lecz jakże istotny etap formowania się myśli chrześcijańskiej." koniec cytatu.

Książka opowiada o Justynianie, Klemensie Aleksandryjskim oraz o Orygenesie. Jest bardzo dobrym wstępem do teologii wczesnochrześcijańskiej, jaki patrologii czy patrystyki. Czwarty rozdział nawet dotyka tematu ortodoksji, zwłaszcza Orygenesa. Napisana jest w przystępnym języku, a raczej w tłumaczeniu. I czyta się przyjemnie, przydatne także są przypisy. Jest to bardzo dobre wprowadzenia do czytania, chociażby Klemensa.

Na półkach: , , , , , , , ,

Tematem książki H. Chadwicka są postacie trzech myślicieli, którzy w II i III wieku podjęli dialog z grecką tradycją filozoficzną chcąc ją w jakiś sposób połączyć z powstającą chrześcijańską teologią. Tymi trzema bohaterami są Justyn Męczennik, Klemens Aleksandryjski oraz Orygenes. Wszyscy trzej pochodzili ze wschodniej części Cesarstwa i wszyscy trzej należeli do intelektualnej elity swoich czasów. Wszyscy trzej wyrośli z podobnej eklektycznej tradycji filozoficznej, ale różnie zapatrywali się na możliwości pogodzenia jej z chrześcijaństwem. Wszyscy trzej wreszcie pisali swoje dzieła w opozycji do prądów gnostyckich, popularnych w owej – jak to ujął E. Dodds – „epoce niepokoju”. Każdy z myślicieli został zaprezentowany w osobnym rozdziale, a dodatkowo rozdział czwarty poświęcony jest trwającemu od starożytności problemowi ortodoksji Orygenesa. Książka bardzo interesująca, napisana bardzo przystępnie. Warto ją porównać z pracą W. Jaegera „Wczesne chrześcijaństwo i grecka paideia”, ponieważ obie dotyczą podobnych zagadnień, relacji między filozofią grecką a rodzącą się w epoce Cesarstwa teologią chrześcijańską.

Tomasz Babnis

• Wczesne chrześcijaństwo
  • Starożytność
  • Zakupy
  • Grecja i świat grecki
  • Vox Patrum
  • Nie posiadam
  • 2015

Dodaj cytat z książki Myśl wczesnochrześcijańska a tradycja klasyczna