W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku

Okładka książki W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku Joanna Dobkowska, Joanna Wasilewska
Joanna DobkowskaJoanna Wasilewska Wydawnictwo: Arkady historia
historia
Arkady
2016-05-04
2016-05-04
historia mody moda XIX wieku belle epoque haute couture

Nie mogę w to uwierzyć, że tak długo zwlekałam z przeczytaniem tej niezwykłej książki. Być może usprawiedliwia mnie fakt, że historia mody jest dla mnie czymś mało znanym. Jestem jednak dobrze obeznana z historią życia codziennego i przecież moda jest także jej częścią. O charakterystyce ubiorów wspomniano w innych książkach, ale były to tylko mimochodem rzucone ciekawostki. Ta książka w pełni poświęca się rozwojowi ubioru męskiego i damskiego z XIX stulecia.

By modę z tamtego okresu w pełni objąć i zrozumieć, autorki zahaczają o koniec XVIII i początek XX wieku, w których rozgrywały się niezwykle ważne dla świata wydarzenia historyczne. One i rządzący monarchowie mieli bowiem ogromny wpływ na kształt i wygląd ubioru. Kolebkę mody znają wszyscy i właśnie w główniej mierze na terenie Francji skupia się ta książka. Wspomniano także o nurtach angielskich i zahaczono też o odważne amerykańskie trendy, ale one nie miały w tamtym wieku tak wielkiego wpływu na Europę, co francuska moda.

Autorki jednak nie zapomniały o okupowanej wówczas Polsce, przytaczając listy i wypowiedzi rodaków, które dostarczały także wiele interesujących informacji na temat ich ubioru. Zresztą nie tylko na literackich źródłach orientowały się autorki w trakcie szukania informacji. Czerpały swoją wiedzę także z czasopism, XIX wiecznych obrazów i żurnali, choć do tych ostatnich podchodziły z ostrożnością, gdyż zwykle przedstawiały wyidealizowany obraz ubioru, a nie taki, którego ludzie rzeczywiście nosili. To jednak nie przeszkodziło, by umieszczać mnóstwo żurnalowych odbitek.

Ogólnie książka jest po prostu wydawniczą pięknością z gładkim papierem i zapierającymi dech w piersi ilustracjami sukien, od których trudno oderwać wzrok. Piękna jest także polszczyzna, którą posługują się autorki. Szczególnie językowe prezentacje ubiorów są bardzo pomysłowe, choć pozbawione niepotrzebnych udziwnień. Korekta też zrobiła bardzo dobrą robotę i nie dopatrzyłam się także nieścisłości historycznych. Właściwie to zauważyłam, że dzięki takim książkom można się naprawdę czegoś nauczyć na lekcję historii.

Co jeszcze wpływało na ewolucję stroju? Obyczajowość oczywiście. XIX wiek był pod tym względem dosyć restrykcyjny, co widać szczególnie w stroju kobiecym. Moda męska nie zmieniała tak intensywnie i cechowała się oczywiście większą swobodą. Mężczyźni nie byli też tak surowo rozliczani z odstępstw od normy. Ich wolność przedkładała się więc na strój.

Zupełnie inaczej było z kobietami, co autorki wielokrotnie wspominały. Piękne, rozłożyste czy nawet ciasno przylegające do ciała suknie z gorsetem wyglądały może piękne na fotografiach, ale były w rzeczywistości… pomysłowym więzieniem. Te stroje często krępowały boleśnie figurę, utrudniały chodzenie, siedzenie czy nawet oddychanie. Suknie, buty i dodatki różniły się w zależności od stanu cywilnego danej kobiety, a wszelkie odstępstwa od wyznaczonych norm groziły wykluczeniem społecznym czy skandalem.

Co ciekawe wraz z poluzowaniem patriarchalnej śruby, stroje stawały się wygodniejsze i praktyczniejsze, gdyż aktywna zawodowo kobieta musiała mieć tę swobodę ruchów. Autorki w bardzo interesujący i dosyć neutralny sposób podeszły do feministycznej tematyki, która rozwijała się w XIX wieku. Nie zrobiły tu miejsca na swoje prywatne ideologiczne manifesty. Pani Dobkowska i pani Wasilewska przytoczyły co prawda fragmenty z patriarchalnych poradników, ale nie dlatego, by się nad nimi pastwić, ale po to, by lepiej zobrazować konstrukcję, na której opierała się taka, a nie inna moda. Obserwowanie tych wszystkich stopniowych przemian była niezwykle interesująca.

Naprawdę byłam niepewna co do tematyki, co jednak okazało się być zupełnie bezpodstawną obawą. Książka wciąga do ostatniej strony. Mogłabym się jedynie przyczepić do tego, że autorki nie poświęciły wiele uwagi strojom osób, którzy nie należeli do arystokracji czy dzieciom, ale takie „mankamenty” jestem w stanie wybaczyć.

Super książka, wyczerpująco opisany temat mody w XIX wieku, wiele ciekawostek i detali, piękne ryciny i zdjęcia, z którymi tak łatwo przenieść się do wnętrza szafy naszych prababek.

uwielbiam albumy o modzie, sztuce. Uwielbiam je przeglądać, czytać wyrywkowo, to dla mnie czysta przyjemność i relaks.

Skończyłam czytać „W cieniu koronkowej parasolki” i powiem Wam, że ta pięknie wydana książka to prawdziwa gratka dla osób interesujących się historią mody. Przede wszystkim jest świetnie wydana, dopracowana estetycznie i spędzanie czasu z tą lekturą to czysta przyjemność.

Ale! Choć przy takich tytułach, strona graficzna jest szalenie istotna, a tu jest naprawdę dopracowana - piękne podziały na rozdziały, mnóstwo zdjęć, obrazów, wycinków z prasy, to jednak treść jest równie ważna. Autorki wykazały się ogromną wiedzą - o historii, modzie i sztuce… i w sposób niezwykle ciekawy przekazały ją na kartach tej książki. To nie tylko fachowa lekcja dla odbiorcy, ale przede wszystkim fascynująca podróż od Wielkiej Rewolucji Francuskiej do wybuchu I Wojny Światowej po modzie, obyczajach i wielkiej historii. A wszystko to wypełnione ciekawostkami i fragmentami zapisków pań i panów z tamtych czasów.

Rewelacja! Polecam serdecznie!

Książka przepięknie wydana. To wytworny album, nie tylko opracowanie o modzie. Mnóstwo portretów, grafik, rysunków, fotografii w sepii, a jakość ilustracji naprawdę bardzo dobra. To ogromny atut tego wydania. Praca autorek też zasługuje na pochwałę, bo książkę czyta się z zainteresowaniem. Na prezent - idealna!

"W cieniu koronkowej parasolki" Joanny Dobkowskiej i Joanny Wasilewskiej to książka, która przeprowadza nas przez historię mody i jej obyczaje. Dodatkowo jest tak pięknie ilustrowana, że nie sposób oczu oderwać. Dodatkowego smaczku dodawały książce zamieszczone przez autorki wybrane fragmenty zapisków pań i panów. Wskazują nam na istotne fakty z przemian jakie dokonują się w modzie. Poczynając od rewolucji francuskiej wiele się w niej zmieniło. Bo nawet zmiany w modzie wskazują na upodobania polityczne. No i oczywiście jak zmiany w modzie to również zmiany w wystroju wnętrz i meblarstwie.

Etykieta, co do czego można było nosić, jak się noszono i kiedy to wszystko miało bezwzględne znaczenie. Kiedy panowie musieli się odmładzać i czym, a kiedy już z tego zrezygnowano. Albo słynne "kupry paryskie", czy też ciekawostki dotyczące romansów: kto kogo mógł przyjmować i w jakim celu, co wolno było panienkom a co nie.

Polecam książkę osobom, które uwielbiają tego typu historyczne smaczki.

Pięknie wydania książka w przekrojowy sposób ukazująca XIX-wieczną modę, z delikatnymi uwagami o zmianach w zwyczajach i mentalności, zwłaszcza dotyczących kobiet (bez tego bowiem trudno tłumaczyć na czym polegały przemiany w modzie). Czyta się świetnie, autorki często posiłkują się cytatami będącymi idealnymi ilustracjami ówczesnych strojów (choć na szczęście nie na tyle często, by miało to męczyć - akurat w tym wypadku ilość i dobór cytatów były naprawdę na wysokim poziomie. Do tego wydanie jest uzupełnione wieloma ilustracjami, dzięki którym łatwiej zrozumieć o czym piszą autorki (aczkolwiek brakowało mi czasami konkretnego wskazania co jest czym dokładnie).

„W XIX wieku strój był powiązany z panującą mentalnością. Zdradzał kody towarzyskie. Odzwierciedlał wyobrażenia epoki na temat tego, co przystoi mężczyźnie, co zaś uchodzi kobiecie; był świadectwem i papierkiem lakmusowym norm obyczajowych i wzorców estetycznych. Stanowił nie tylko komunikat o stanie majątkowym właścicieli, ale również ich pozycji społecznej, a nawet światopoglądzie. Za pomocą stroju można było przekazać, do jakiego przedziału wiekowego dana osoba się zalicza, lub chce się zaliczać, jaki jest jej status w społeczeństwie, stan cywilny: czy jest panną, mężatką, czy może nieutuloną w żalu wdową, matroną bądź artystką.”*

Tytułem wstępu pozwoliłam przepisać sobie cały akapit z książki „W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku”. Może się wydawać, że moda to po prostu fatałaszki. Fanaberia bab, które chcąc się podobać wciskają się w gorsety czy niebotyczne szpilki. Tak na prawdę to manifestacja czasów w jakich się ona pojawia. Dwie Joanny – Dobkowska i Wasilewska – na przykładzie XIX wieku (a dokładnie okresu od rewolucji francuskiej po I wojnę światową) pokazują, jak pod wpływem różnych wydarzeń zmieniało się to co modne. Porzucenie pudru i przepychu w czasie rewolucji francuskiej, aby nie razić wyglądem i nie narażać się na niebezpieczeństwo, zapoczątkował uproszczenie stylu i inspirację lekkim, zwiewnym antykiem. W epoce napoleońskiej oraz późniejszych czasach restauracji zaczęto wracać do bardziej fantazyjnych kreacji – pojawiły się szerokie rękawy czy też monstrualne krynoliny – aby z czasem ustąpić na rzecz praktyczniejszych strojów, gdy nadchodząca wojna wymusiła oszczędności i wygodę.

Moda to również obyczaje. W czasach współczesnych nie czujemy się skuci pętami etykiety, chociaż podświadomie czujemy co wypada ubrać a co nie np. do pracy nie wędrujemy w japonkach i bluzce na ramiączkach, chyba że jesteśmy ratownikiem na basenie. Jednak są zachowania i stroje, które społeczeństwo piętnuje, nie wspominając, że co kraj to obyczaj – proste skojarzenie Europa a kraje muzułmańskie. Wróćmy do XIX wieku: sztywna angielska etykieta, rola mężatki i relacje państwa ze służbą, osławiona damska kostka, której nie wypada pokazywać, bo gorszy gorzej niż najgłębszy dekolt – to tylko kilka przykładów dziewiętnastowiecznych konwenansów.

„W cieniu koronkowej parasoli” wyróżnia się również tym, jak pięknie została wydana. Mnóstwo rycin, obrazów, zdjęć dokumentuje modę i obyczaje epoki. Muszę to napisać: moja czteroletnia córka jest zakochana w tej publikacji. Uwielbia oglądać piękne panie w strojnych sukniach. A tak na serio. Cieszy mnie takie bogactwo materiałów graficznych. To zawsze umila czytanie, ale w tej książce są one doskonale opisane. Obszerne komentarze udowadniają, że ilustracje nie zostały wrzucone przypadkowo, żeby było ładnie, ale autorki wiedziały co robią umieszczając je w konkretnych miejscach.

Ech ta moda. Nie każdy się przyznaje, że się nią interesuje, ale każdy ma jakiś styl – nawet kiedy nosi głównie jeansy i koszulki. Joanna Dobkowska i Joanna Wasilewska w książce „W cieniu koronkowej parasoli” pokazuje, jak owa moda jest związana z wydarzeniami na świcie np. z polityką. Jak różne aspekty życia nakładają się na siebie tworząc trendy. Prezentowana publikacja jest nie tylko dla projektantów, czy osób interesujących się modą. Może się spodobać również miłośnikom historii, bo ze zwykłej kiecki lub fraka można wiele wyczytać.

* Joanna Dobkowska, Joanna Wasilewska, „W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku”, wyd. Arkady, s. 10.

Pięknie wydana książka, bogata w rzetelne informacje o modzie lat 1800-1914. Gorąco polecam zarówno pasjonatom, jak i amatorom w temacie.

Bardzo dobry wstęp do historii mody XIX i początku XX wieku, niestety poważną wadą książki jest niedobór ilustracji - opisywane słynne kreacje czy też charakterystyczne dla danej epoki elementu ubioru praktycznie nie pojawiają się na załączonych ilustracjach (za to jest dużo innych ilustracji),tak samo specjalistyczne pojęcia nie są wyjaśniane. Czasem trzeba się bardzo dużo naguglować, żeby dowiedzieć się, czym było korso lub jak wyglądała ozdoba kapelusza zwana plerezą (tych dwóch rzeczy do dziś nie wiem, poległam podczas poszukiwań).

2071

Rewelacyjna dla tych, którzy mają ochotę polizać temat, uśmiechnąć się nad ciekawostkami, nie znużyć zbyt szczegółowymi dywagacjami. Moda zmieniła się mocno w ciągu XIX wieku, a autorki pokazały to chronologicznie. Mam wrażenie, że mniej zmieniły się obyczaje. Cenne wydały mi się uwagi o społecznej sytuacji kobiet w XIX wieku. Moda o niej informuje w subtelny i zakamuflowany sposób.

• Moda
  • Historyczne
  • 2017

Joanna Dobkowska W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku Zobacz więcej