W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku

Okładka książki W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku
Joanna DobkowskaJoanna Wasilewska Wydawnictwo: Arkady historia
historia
Arkady
2016-05-04
2016-05-04
historia mody moda XIX wieku belle epoque haute couture

Pięknie wydania książka w przekrojowy sposób ukazująca XIX-wieczną modę, z delikatnymi uwagami o zmianach w zwyczajach i mentalności, zwłaszcza dotyczących kobiet (bez tego bowiem trudno tłumaczyć na czym polegały przemiany w modzie). Czyta się świetnie, autorki często posiłkują się cytatami będącymi idealnymi ilustracjami ówczesnych strojów (choć na szczęście nie na tyle często, by miało to męczyć - akurat w tym wypadku ilość i dobór cytatów były naprawdę na wysokim poziomie. Do tego wydanie jest uzupełnione wieloma ilustracjami, dzięki którym łatwiej zrozumieć o czym piszą autorki (aczkolwiek brakowało mi czasami konkretnego wskazania co jest czym dokładnie).

„W XIX wieku strój był powiązany z panującą mentalnością. Zdradzał kody towarzyskie. Odzwierciedlał wyobrażenia epoki na temat tego, co przystoi mężczyźnie, co zaś uchodzi kobiecie; był świadectwem i papierkiem lakmusowym norm obyczajowych i wzorców estetycznych. Stanowił nie tylko komunikat o stanie majątkowym właścicieli, ale również ich pozycji społecznej, a nawet światopoglądzie. Za pomocą stroju można było przekazać, do jakiego przedziału wiekowego dana osoba się zalicza, lub chce się zaliczać, jaki jest jej status w społeczeństwie, stan cywilny: czy jest panną, mężatką, czy może nieutuloną w żalu wdową, matroną bądź artystką.”*

Tytułem wstępu pozwoliłam przepisać sobie cały akapit z książki „W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku”. Może się wydawać, że moda to po prostu fatałaszki. Fanaberia bab, które chcąc się podobać wciskają się w gorsety czy niebotyczne szpilki. Tak na prawdę to manifestacja czasów w jakich się ona pojawia. Dwie Joanny – Dobkowska i Wasilewska – na przykładzie XIX wieku (a dokładnie okresu od rewolucji francuskiej po I wojnę światową) pokazują, jak pod wpływem różnych wydarzeń zmieniało się to co modne. Porzucenie pudru i przepychu w czasie rewolucji francuskiej, aby nie razić wyglądem i nie narażać się na niebezpieczeństwo, zapoczątkował uproszczenie stylu i inspirację lekkim, zwiewnym antykiem. W epoce napoleońskiej oraz późniejszych czasach restauracji zaczęto wracać do bardziej fantazyjnych kreacji – pojawiły się szerokie rękawy czy też monstrualne krynoliny – aby z czasem ustąpić na rzecz praktyczniejszych strojów, gdy nadchodząca wojna wymusiła oszczędności i wygodę.

Moda to również obyczaje. W czasach współczesnych nie czujemy się skuci pętami etykiety, chociaż podświadomie czujemy co wypada ubrać a co nie np. do pracy nie wędrujemy w japonkach i bluzce na ramiączkach, chyba że jesteśmy ratownikiem na basenie. Jednak są zachowania i stroje, które społeczeństwo piętnuje, nie wspominając, że co kraj to obyczaj – proste skojarzenie Europa a kraje muzułmańskie. Wróćmy do XIX wieku: sztywna angielska etykieta, rola mężatki i relacje państwa ze służbą, osławiona damska kostka, której nie wypada pokazywać, bo gorszy gorzej niż najgłębszy dekolt – to tylko kilka przykładów dziewiętnastowiecznych konwenansów.

„W cieniu koronkowej parasoli” wyróżnia się również tym, jak pięknie została wydana. Mnóstwo rycin, obrazów, zdjęć dokumentuje modę i obyczaje epoki. Muszę to napisać: moja czteroletnia córka jest zakochana w tej publikacji. Uwielbia oglądać piękne panie w strojnych sukniach. A tak na serio. Cieszy mnie takie bogactwo materiałów graficznych. To zawsze umila czytanie, ale w tej książce są one doskonale opisane. Obszerne komentarze udowadniają, że ilustracje nie zostały wrzucone przypadkowo, żeby było ładnie, ale autorki wiedziały co robią umieszczając je w konkretnych miejscach.

Ech ta moda. Nie każdy się przyznaje, że się nią interesuje, ale każdy ma jakiś styl – nawet kiedy nosi głównie jeansy i koszulki. Joanna Dobkowska i Joanna Wasilewska w książce „W cieniu koronkowej parasoli” pokazuje, jak owa moda jest związana z wydarzeniami na świcie np. z polityką. Jak różne aspekty życia nakładają się na siebie tworząc trendy. Prezentowana publikacja jest nie tylko dla projektantów, czy osób interesujących się modą. Może się spodobać również miłośnikom historii, bo ze zwykłej kiecki lub fraka można wiele wyczytać.

* Joanna Dobkowska, Joanna Wasilewska, „W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku”, wyd. Arkady, s. 10.

Bardzo dobry wstęp do historii mody XIX i początku XX wieku, niestety poważną wadą książki jest niedobór ilustracji - opisywane słynne kreacje czy też charakterystyczne dla danej epoki elementu ubioru praktycznie nie pojawiają się na załączonych ilustracjach (za to jest dużo innych ilustracji), tak samo specjalistyczne pojęcia nie są wyjaśniane. Czasem trzeba się bardzo dużo naguglować, żeby dowiedzieć się, czym było korso lub jak wyglądała ozdoba kapelusza zwana plerezą (tych dwóch rzeczy do dziś nie wiem, poległam podczas poszukiwań).

2039

Rewelacyjna dla tych, którzy mają ochotę polizać temat, uśmiechnąć się nad ciekawostkami, nie znużyć zbyt szczegółowymi dywagacjami. Moda zmieniła się mocno w ciągu XIX wieku, a autorki pokazały to chronologicznie. Mam wrażenie, że mniej zmieniły się obyczaje. Cenne wydały mi się uwagi o społecznej sytuacji kobiet w XIX wieku. Moda o niej informuje w subtelny i zakamuflowany sposób.

Joanna Dobkowska i Joanna Wasilewska w "W cieniu koronkowej parasolki" stworzyły książkę, która jest czystą radością.
Nie jest to li tylko historia ubioru, to jest pozycja, jak mówi podtytuł: o modzie i obyczajach w XIX wieku.
"[…] w "Kurierze Warszawskim" z 1839 roku pewna modniarka, Fanny Frohlich, ogłaszała, że sprowadza gorsety ze specjalnym mechanizmem, który za jednym dotknięciem rozsznurowuje całość. Wynalazek ten jednak się nie przyjął, być może właśnie ze względu na niebezpieczną łatwość obsługi".[s. 124]
Ładne, prawda? To tylko maleńki fragmencik skarbów, które można znaleźć w książce pań Dobkowskiej i Wasilewskiej.
Autorki patrzą na przemiany obyczajowe, na zwyczaje i obyczaje przez pryzmat zmieniającej się mody. Uznają, i zgadzam się z nimi, że w modzie, jak w innych sztukach wizualnych, da się zauważyć każde przesunięcie akcentów w filozofii czy polityce, widać sympatie polityczne i czuć nastroje ludzi.
Joanna Dobkowska i Joanna Wasilewska korzystają nie tylko z zasobów muzealnych, z bogatej ikonografii, z mediów z epoki. Autorki sięgają i po pamiętniki, i listy pan i panów, i muszę przyznać, że te starannie wybrane fragmenty są istnymi perełkami.
"W cieniu koronkowej parasolki" to uczta dla miłośników historii i to nie tylko dlatego, że autorki wydobywają z dokumentów smaczne kąski, którymi się z nami dzielą, ale i dlatego, że książka jest bogato ilustrowana, a same ilustracje są doskonale opisane. Uwierzcie mi, nawet w książkach traktujących o historii nie zawsze jest to regułą.
Mamy więc nie tylko ryciny z magazynów mody, ale i obrazy! I nie, nie widzimy tylko defilady wydekoltowanych dam z arystokracji, ale możemy obejrzeć sobie i panów, i mieszczan, i dzieci. Suknie dzienne i balowe. Marynarki przedpołudniowe i tużurki.
Oprócz obrazów i rycin mamy także zdjęcia, bo druga połowa XIX wieku powoli daje się chwytać w obiektyw.
Autorki nie ograniczają się do suchych faktów i informacji, prowadzą nas przez zmiany, wskazują najciekawsze, czy najbardziej znaczące z nich, pomagają łączyć przemiany obyczajowe z tym, jak się noszono i kiedy.
Przyznam się, że nad wieloma ilustracjami siedziałam z lupą. Tak, nie dałabym rady bez dżinsów, ale te suknie! Krynoliny, gorsety, biżuteria. Te fryzury. Te szpiczaste wąsiki (u panów oczywiście!) No jak cię mogę. I pytanie, powracające wciąż: jak panowie w początkach tegoż XIX wieku mogli nosić tak obcisłe spodnie i a) nie gorszyć pań, b) nie narażać na szwank swoich zdolności reprodukcyjnych? Zagadka.
Ale teraz poważnie: "W cieniu koronkowej parasolki" to jedna z tych książek, które czyta się i ogląda z równą rozkoszą.
Jeśli interesujecie się historią, lub przynajmniej lubicie romanse historyczne, sięgnijcie po "W cieniu koronkowej parasolki" Joanny Dobkowskiej i Joanny Wasilewskiej.

Solidna pozycja zarówno pod względem kostiumologicznym, jak i historyczno-społecznym. Książka sprawy mody traktuje na równi z obyczajowością, co jeszcze podkreślane jest sporym wyborem cytatów z pamiętników i czasopism. Obyczajowość być może nawet przeważa, czego absolutnie nie uważam za wadę. Całkiem satysfakcjonujący jest też wybór ilustracji (tutaj domyślam się, że autorki zbyt wielkiego wyboru nie miały, w końcu nasz kraj skarbami tekstylnymi niestety nie stoi).

Dawno już żadna książka nie sprawiła mi takiej czytelniczej satysfakcji. Chociaż podtytuł "o modzie i obyczajach" w kontekście zaledwie 300 stron może budzić obawy o to, że albo modę, albo obyczaj autorki potraktują po macoszemu, nic takiego się nie dzieje.
W kolejnych rozdziałach autorki szczegółowo omawiają przemiany w strojach damskich i męskich, pojawianie się nowych fasonów (i nowych wynalazków) oraz triumfalne powroty dawnych modeli. Historycy mody i krawcy być może odczują niedosyt technicznych szczegółów, ale śmiem twierdzić, że ciekawość przeciętnego czytelnika zostanie zaspokojona. Autorki informują, jak krojone były nawet bardziej skomplikowane sztuki odzieży, jak wykańczane, jakie kolory uważano za stosowne dla jakich grup wiekowych i do jakich okazji.

To, co spodobało mi się najbardziej, to płynność, z jaką autorki przechodzą od przemian obyczajowych - świetne ilustrowanych cytatami z poradników savoir-vivre, pamiętników i korespondencji - do tego, jak zmieniała się moda i jak odpowiadała na przemiany ówczesnego świata.
No i ilustracje. Komu się nie chce czytać, niech poogląda obrazki. Gwarantuję, że ochota do lektury pojawi się natychmiast.

W książce tej w bardzo przystępny i wciągający sposób ukazany został wpływ kultury i obyczajów na zmiany w modzie XIX wieku. Dużymi atutami są tu piękne ilustracje i duża liczba cytatów z pamiętników, powieści i czasopism. Dłuższa recenzja: http://lareinederetro.blogspot.com/2016/09/w-cieniu-koronkowej-parasolki.html

Moda w XIX wieku, dekada po dekadzie. Autorki z ogromną starannością opisują jak zmieniały się stroje, rzecz jasna głównie kobiece. Każdy rozdział poświęcony jest kolejnemu okresowi, zwykle trwającemu około dziesięciu lat. Do tego mnóstwo fotografii, rycin, obrazów i portretów. Wszystko z epoki, autentyczne, wręcz namacalne. Prawdziwe kompendium o modzie w epoce pary.

Pięknie wydana książka, bogata w rzetelne informacje o modzie lat 1800-1914. Gorąco polecam zarówno pasjonatom, jak i amatorom w temacie.

Dodaj cytat z książki W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku

Ciekawostki historyczne