Bóg cyborgów. Technika i transcendencja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
informatyka, teologia
yellow90

Opis autora: "W książce ukazuję w jaki sposób transcendencja łączy się z techniką tworząc ich hybrydy. Przy czym moją intencją nie jest redukcja techniki do transcendencji lub odwrotnie, ale wskazanie na to, że tworzą one dynamiczny układ, w którym to człowiek (z racji wysokiego stechnicyzowania środowiska jego życia i bezpośrednio jego ciała i umysłu – już cyborg do pewnego stopnia). Moją...

Opis autora:

"W książce ukazuję w jaki sposób transcendencja łączy się z techniką tworząc ich hybrydy. Przy czym moją intencją nie jest redukcja techniki do transcendencji lub odwrotnie, ale wskazanie na to, że tworzą one dynamiczny układ, w którym to człowiek (z racji wysokiego stechnicyzowania środowiska jego życia i bezpośrednio jego ciała i umysłu – już cyborg do pewnego stopnia). Moją ideą jest to, że ta sytuacja wcale nie musi oznaczać anihilacji ludzkich wartości, usunięcia dążności ku transcendencji, tylko do pewnych przeformułowań i uaktualnień nastawienia człowieka względem transcendencji, która jest obecna w fenomenach, które dotąd nie były za takowe uznawane. Pokazuję też zagrożenia – największym z nich jest powstanie technologicznej transcendencji, która oferując człowiekowi nowe możliwości kształtowania własnego życia sytuuje tą transcendencję w technice. Tu poddaję krytyce idee nieśmiertelności i zawłaszczenia ludzkiego horyzontu przez technonaukę, która stanowi granicę ludzkiego doświadczenia."

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!