Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z Dywizji SS-Totenkopf

Tłumaczenie: Tomasz Kaźmierczak
Totenkopf Tigers
historia
Heisenberg

Co Tygrysy lubią na śniadanie? T-34 na śniadanie, Cromwella na obiad i Shermana na kolację. Ten dowcip dobrze charakteryzuje najgroźniejsze czołgi niemieckie II wojny światowej. Ważące ponad 55 ton i uzbrojone w armatę kalibru 88 mm, szybko stały się postrachem aliantów i żołnierzy radzieckich. Przeważnie kojarzy się je z Wehrmachtem, ale znajdowały się również na wyposażeniu Waffen SS. Przypomina o tym książka Wolfganga Schneidera Pancerny taran. Historia kompanii ciężkich czołgów z dywizji SS Totenkopf (Wydawnictwo Oskar). To opowieść o jednostce, której członkowie wzięli sobie do serca dewizę SS Meine Ehre heißt Treue (pol. Mój honor nazywa się wierność). Znalazły ona odzwierciedlenie na szlaku bojowym kompanii, od operacji Cytadela przez walki wokół Krzywego Rogu i w okolicach Dęblina. Od początku 1943 aż do maja 1945 roku walczyła ona w szeregach Totenkopf, będąc swoistym ewenementem w armii Rzeszy. Inne dywizje postawiły bowiem z czasem na bataliony ciężkich czołgów, wspomniana kompania była zaś integralną częścią dywizji do końca wojny. Pamięć o niej przetrwała kapitulację Rzeszy - jak stwierdza autor, dla byłych żołnierzy tych jednostek ich historia była nadal żywa. Odtąd, poza pierwotnymi przyczynami, nadal (w wielu przypadkach do końca życia) identyfikowali się z własną bandą.

źródło opisu: www.maszoperia.org

źródło okładki: www.maszoperia.org

Marcin Kowalczyk | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

"Pancerny Taran" to historia kompanii ciężkich czołgów Dywizji SS "Totenkopf"
Książka pisana jest głównie w oparciu o dzienniki i raporty niemieckie. Autor wyraźnie sympatyzuje z jedną ze stron (w końcu jest pułkownikiem Bundeswehry).
Wydanie jest ekonomicznie na żółtawym papierze.
W książce mimo dużego nagromadzenia informacji można się pogubić. Olbrzymią wadą publikacji jest całkowity brak map !
Opisy są skrótowe i niemal pozbawione emocji. Przypominają długi, ciągnący się wojskowy raport z mnóstwem danych. Czasami bardzo nużący, przerywany co chwila zdaniem :" na dziś sprawnych było...."
Nie czyta się tego jednym tchem.
Autor nie analizuje działań, nie próbuje spojrzeć na szerszą sytuację strategiczną. Skupia się tylko na terenie działań ciężkiej kompanii czołgów. Z jednej strony to dobrze, z drugiej możemy odnieść wrażenie, że kompania jest oderwana i walczy bez znaczenia.
Publikacja raczej dla zaawansowanych. Trudna w odbiorze.