Tygrysy z Das Reich. Historia 2 Dywizji Pancernej SS Das Reich

Wydawnictwo: Maszoperia Literacka, Oskar
Das Reich Tigers
historia
Getos

Niniejsza książka – owoc wielu lat badań, prowadzonych przez jej autora – prezentuje historię niezwykle interesującej jednostki pancernej, walczącej w ramach Waffen SS. Dywizja Pancerna SS Das Reich, której była częścią, okazała się jedną najbardziej walecznych wśród 38 dywizji Waffen SS. Batalion ciężkich czołgów typu Tygrys, o którego dziejach opowiada książka, walczył na obydwu Frontach –...

Batalion ciężkich czołgów typu Tygrys, o którego dziejach opowiada książka, walczył na obydwu Frontach – Wschodnim i Zachodnim – od końca 1942 roku aż do ostatnich dni II wojny światowej. Swą bojową karierę rozpoczynał jako Schwere Panzer-Kompanie w ramach 2. SS-Panzer-Regiment wchodzącego w skład SS-Panzer-Grenadier-Regiment „Das Reich”. Na początku 1944 roku Kompania została zreorganizowana i przekształcona w Schwere SS-Panzer-Abteilung 102. Po ciężkich walkach w zachodniej Europie nastąpiła kolejna reorganizacja i zmiana numeru – jednostka kończyła wojnę jako Schwere SS-Panzer-Abteilung 502. Treść książki odzwierciedla wspomniane transformacje, opowiadając szczegółowo o dziejach jednostki we wszystkich trzech „wcieleniach”, aż do krwawego finału nad Odrą i w okolicach Berlina w maju 1945 roku.

Autorowi udało się zebrać wiele – często bardzo szczegółowych i pochodzących z „pierwszej ręki” – opisów, które ukazują obraz niemal nieprzerwanych walk, jakie toczyli żołnierze i czołgi tego oddziału. Całości dopełniły informacje z Niemieckiego Federalnego Archiwum Wojskowego we Freiburgu, które pomogły osadzić całość na solidnych podstawach dokumentalnych.

Zachowany oryginalny styl relacji, często daleki od literackiej doskonałości, pozwala wczuć się Czytelnikowi w atmosferę tamtych czasów – pełną koszmarnych obrazów z pola bitwy, ale też niezwykłej więzi, która ukształtowała się pomiędzy żołnierzami – prawdziwego braterstwa broni, którego doświadczyli oni w czasie walki, w sytuacjach nieraz skrajnie ekstremalnych.

Autorowi udało się uniknąć wprowadzania moralnych ocen do prezentowanego materiału historycznego, co w przypadku jednostki SS (nawet takiej, która działała tylko na frontach wojny, zawsze stając wobec przeciwnika uzbrojonego i przygotowanego do walki) wcale nie jest łatwe. Ten fakt podnosi wartość książki jako źródła historycznego, pozostawiając Czytelnikowi możliwość dokonania własnych spostrzeżeń i ocen.

Autor prezentuje też broń, która przeszła do legendy – ciężkie czołgi typu Tiger i Königstiger, które były na wyposażeniu jednostki przez cały czas jej istnienia i na kartach książki ukazane są w konfrontacji z równie sławnymi sowieckimi T-34 oraz z amerykańskimi Shermanami i brytyjskimi Churchillami.

Całość składa się na publikację, która powinna znaleźć się na półce każdego, kto interesuje się historią II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań wojsk pancernych tak na Froncie Wschodnim, jak i Zachodnim.

źródło opisu: http://maszoperia.org

źródło okładki: http://maszoperia.org

Marcin Kowalczyk | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Książka napisana jest na podstawie oryginalnych dokumentów i wspomnień osób biorących udział w opisywanych wydarzeniach. Zrobiona jest według następującego schematu - wrzucamy oryginalne dzienniki jednostki, doprawiamy rozkazami i dorzucamy zebrane wspomnienia. Tam gdzie, narracja pisana jest tylko na podstawie dokumentów książka jest niezwykle sucha.
"Sprawnych było 14 tygrysów. Awansowano członków załogi czołgu x. Dotarły rozkazy"
Całe szczęście, że mamy wspomnienia. Ożywiają one nieco drewnianą strukturę tekstu. Brakuje map, osoby nieobeznane z tematem zginą podczas czytania.
Na koniec autor umieścił załączniki - głownie ze stratami jednostki. Książka średnia - można to było zrobić nieco lepiej.

Havran | 2017-03-11
Heisenberg | 2016-04-03