Okładka książki Junior Developer. Wszystko, co trzeba wiedzieć, by zacząć pracę jako programista Mateusz Kupilas
Mateusz Kupilas Wydawnictwo: wydano nakładem autora informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
wydano nakładem autora
2016-04-13
2016-04-13
poradnik programowanie developer java początki programisty

"Junior Developer. Wszystko, co trzeba wiedzieć, by zacząć pracę jako programista" autorstwa Mateusza Kupilasa to doskonały przewodnik dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją karierę w branży programistycznej. Książka ta w pełni spełnia obietnicę zawartą w tytule, dostarczając kompleksowej wiedzy i praktycznych wskazówek dla początkujących programistów.

Kupilas nie tylko skupia się na technicznych aspektach programowania, ale także porusza kwestie związane z rozwojem umiejętności miękkich, współpracą zespołową i skutecznym zarządzaniem czasem. Jego jasny i przystępny styl sprawia, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia stają się zrozumiałe dla osób na początkowym etapie kariery programistycznej.

Osobiście, "Junior Developer" dla mnie stał się wartościowym źródłem praktycznej wiedzy, zarówno podczas nauki nowych języków programowania, jak i podczas rozwijania umiejętności interpersonalnych w pracy zespołowej. To nie tylko książka dla początkujących, ale także inspirujący przewodnik dla tych, którzy chcą systematycznie rozwijać się w dynamicznym świecie programowania.

Kupilas nie tylko...

Książkę przeczytałem praktycznie w jeden wieczór. Czyta się lekko i przyjemnie. Jest to pierwsza tego typu książka, którą przeczytałem. Nie mam porównania z innymi tytułami, natomiast wydaje się poruszać, całkiem przystępnie i szczegółowo naświetlać bardzo dużo istotnych zagadnień związanych z procesem zostania programistą.

Edit:
Po roku książkę przeczytałem po raz drugi. Zdecydowanie podnoszę ocenę na 9/10. Moja wiedza z dziedziny IT zdecydowanie się powiększyła, co pozwoliło mi ją rzetelniej ocenić. Powiem wprost: jest to pozycja niezbędna do przeczytania dla osób zainteresowanych podjęciem zawodu Junior Developer oraz dla tych, którzy są na początku kariery. Książka kompleksowo opisuje najistotniejsze tematy, z którymi się zetkniemy w życiu zawodowym.

Edit:
Po roku książkę przeczytałem po raz drugi....

Zdecydowanie dobra pozycja dla kogoś kto chce zacząć w IT. Proste odpowiedzi na podstawowe pytania, ćwiczenia do wykonania, porady jak przygotować się na interview, jak również dlaczego ... nie warto iść do IT. Dwie osoby którym podesłałem tą pozycję już pracują. Jedna jako junior, druga jako sacrum master

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka dobra. Zdecydowanie warto kupić i przeczytać. Ma kilka elementów, które mnie osobiście raziły w oczy (w tym zbyt luźny język). Na plus wielość zagadnień, na minus ich momentami marginalny opis. Fajny pomysł z ostatnim rozdziałem z przytoczeniem pierwszych projektów kilku programistów. Mocne 6.

Książka dla początkujących programistów, chcących się wdrożyć w świat programowania. Tak właściwie jest to skrótowy opis, co powinien umieć junior, lecz sama książka nie wyjaśnia tych wszystkich zagadnień i trzeba się ich nauczyć całkowicie we własnym zakresie, zatem jeśli ktoś poszukuje gotowego kompendium, to nie ma tutaj czego poszukiwać. Napisana jest za to luźnym językiem, więc czyta się bardzo szybko, ale jednocześnie można dostrzec kilka pomniejszych błędów w tekście. W książce zawarte są również odpowiedzi na podstawowe pytania, które mogłaby zadać początkująca osoba. Na koniec pokazano także zadania, które programiści otrzymali na start - wszystkie się różnią, aczkolwiek można się domyślić, że każdy na początek dostanie coś, czego się nie spodziewa i tak.

Podobną publikacją jest "Roadmapa programisty" Kamila Brzezińskiego, ale jest to aktualniejsza pozycja, zawierająca także linki do 40 filmików na kanale autora, które jeszcze bardziej omawiają przedstawiane zagadnienia. Chociaż równie dobrze można je samemu sobie wyszukać, ale stanowią bardzo ciekawe dopełnienie książki.
Szczerze mówiąc w Internecie można znaleźć mnóstwo grafik przedstawiających ścieżkę rozwoju programisty, dlatego płacenie za przewodniki, które są tylko drogowskazami jest tak naprawdę wyrzucaniem pieniędzy, gdyż cała dalsza nauka zależy już od uczących się osób, a nie jest zawarta w takich książkach. O wiele lepiej po prostu kupić książkę/kurs programowania i faktycznie pozyskać praktyczną wiedzę. Co nie znaczy, że tego typu przewodniki są bezużyteczne, gdyż niektórzy lubią od razu podstawione odpowiedzi na podstawowe pytania, no ale wszystkie można odnaleźć w sieci.

Dobra książka dla ludzi aspirujących na początkującego programistę. Porusza chyba każdy aspekt pracy i wskazuje kierunek w jaki sposób się przygotować do takiej pracy.

Napisana w przystępnym i prostym językiem. Można przeczytać w dwa trzy wieczory.

Dobra książka do przeczytania przed przystępowaniem do pierwszej pracy w IT. Dużo w niej dobrych porad i wskazówek.

Warto przeczytać zwłaszcza dla początkujących informatyków.

Polecam przeczytanie mojej recenzji tej książki na moich blogu:

1. https://mstem.net/pl/junior-developer-ksiazka/

Pozdrawiam :-).

Warto przeczytać zwłaszcza dla początkujących informatyków.

Polecam przeczytanie mojej recenzji tej książki na moich blogu:

1. https://mstem.net/pl/junior-developer-ksiazka/

Pozdrawiam :-).

Książkę zakupiłem jeszcze w przedsprzedaży. Warta przeczytania dla "laika", który chce wejść w świat programowania i poznać podstawy tego świata. Bardzo lekko się czyta

Merytorycznie książka jest rewelacyjna. Tylko czemu tak mało? Każdy z zarysowanych tematów można by rozwinąć. Zbyt swobodna miejscami stylistyka autora trochę mnie jednak raziła. Może książce by jednak pomogło trochę więcej powagi, a może po prostu stary piernik ze mnie.

Pozycja zdecydowanie dla osób zaczynających przygodę z programowaniem i aspirujących na pozycję "Junior Developera".

Na plus uniwersalność - nie tylko przyszły programista Javy znajdzie tu coś dla siebie, równie dobrze niemało z niej wynieść może osoba chcąca pracować w innym języku / technologii. Dla samego juniora pozycja niestety średnio przydatna, porusza wiele oczywistych kwestii (np. jak googlować, co może być przydatnymi wskazówkami dla osób spoza branży). Męczy też nieco język i sposób tworzenia zdań. Jasne, w końcu autor to programista a nie polonista. Samą książkę czyta się szybko,

Jak kogoś ciekawi praca programisty i jest na początku drogi, książka ta jest dobrym startem -poruszone są tutaj najważniejsze kwestie związane z pierwszą pracą. Dla kogoś kto już zaczął pracę zdecydowanie lepszym wyborem będzie "Mistrz czystego kodu".

• Informatyka
  • Posiadam ebook