Dzienniki Kamasutry. Podróże intymne po współczesnych Indiach

Okładka książki Dzienniki Kamasutry. Podróże intymne po współczesnych Indiach
Sally Howard Wydawnictwo: Dowody Seria: Seria Reporterska reportaż
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Seria Reporterska
Tytuł oryginału:
The Kama Sutra Diaries: Intimate Journeys through Modern India
Wydawnictwo:
Dowody
Data wydania:
2016-04-19
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-19
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394311865
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Tagi:
Indie seks
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
92 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1090
216

Na półkach:

bardziejlubieksiazki.pl

Sally Hansen jako dziennikarka (i może przede wszystkim kobieta) pragnęła dotrzeć do sedna zmian społecznych, jakie miały i mają miejsce w Indiach. Aby to zrobić musiała się cofnąć do samego źródła, dlatego Dzienniki to również ciekawa opowieść o religii, o bóstwach, o filozofii indyjskiej. To próby zrozumienia tego kraju pardy, czyli zasłaniania kobiety przed światem za pomocą stroju i wysokich murów wokół domu, ale także matriarchalnych grup etnicznych traktujących mężczyzn jak narzędzia rozpłodowe i rolnicze. To historia brytyjczyków (epoka wiktoriańska i edwariańska) i historia Indii, zwłaszcza okres panowania Brytyjczyków. Podróżując po Indiach, Sally Howard zgrabnie przeplata wydarzenia z przeszłości z teraźniejszością, wyciągając jasne wnioski, pokazując przyczyny i skutki i wskazując zależności pomiędzy nimi.

To ciekawa i cenna pozycja, bo uważny czytelnik wyciągnie z niej bardzo wiele informacji. Warto docenić zaplecze historyczne i próbę pokazania źródeł kultury indyjskiej. Udało się Sally Howard oddać egzotykę miejsca i umysłów, czytelnik zostaje porwany w ten gorący i lepki świat. Warto również docenić tę pozycję z punktu widzenia historii obyczajowości, podejścia do spraw seksu (okazuje się, że sztywność i pruderia wiktoriańska wcale tak do końca nie była prawdziwa, przynajmniej nie zawsze). Ale najważniejszą rolą i celem tej książki jest chyba nakreślenie współczesnych problemów indyjskich kobiet. Indie wyłaniają się z niej jako kraj paradoksów, przerażających, bo wpływających na ludzkie życie. O ile sympatycznie jest się pouśmiechać, kiedy czytamy o bóstwach, które uprawiają seks albo podglądają seks innych; o ile możemy się pośmiać, że ktoś z Zachodu wyrusza do Indii, by pobudzać kundalini czyli energię uznawaną za napęd ośrodkowego układu nerwowego; o tyle potem już nie jest do śmiechu. Kobiety w Indiach muszą walczyć tak naprawdę codziennie o podstawowe prawa, jak chociażby to, że nie są rzeczą, którą można obmacać bezkarnie na ulicy, czy po prostu zgwałcić. Sally Howard z dużym wyczuciem prowadzi nas przez meandry indyjskiego życia tak bardzo czasami absurdalnego i oburzającego. Pokazuje mechanizmy, które działają i tłumaczy, dlaczego działają.

Więc z jednej strony mamy piękne Indie, kolorowe sari, tradycje i bogatą kulturę. Z drugiej – współczesnego człowieka, któremu tak do końca nie wyszło połączenie tradycji z nowoczesnością. Wynikłe z tego powodu absurdy, ograniczenia i dramaty dotykają głównie kobiet, choć powoli cały czas się to zmienia. Dzienniki Kamasutry to bardzo, bardzo wartościowa lektura. To refleksja nad współczesnymi Indiami, z bardzo ciekawym zapleczem historycznym. Warto przeczytać, by dowiedzieć się czegoś o Hindusach, ale też i o sobie.

bardziejlubieksiazki.pl

Sally Hansen jako dziennikarka (i może przede wszystkim kobieta) pragnęła dotrzeć do sedna zmian społecznych, jakie miały i mają miejsce w Indiach. Aby to zrobić musiała się cofnąć do samego źródła, dlatego Dzienniki to również ciekawa opowieść o religii, o bóstwach, o filozofii indyjskiej. To próby zrozumienia tego kraju pardy, czyli zasłaniania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    180
  • Przeczytane
    111
  • Posiadam
    45
  • 2020
    5
  • Indie
    5
  • Reportaż
    4
  • E-book
    3
  • 2018
    3
  • 2019
    3
  • Do kupienia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzienniki Kamasutry. Podróże intymne po współczesnych Indiach


Podobne książki

Przeczytaj także