Carska roszada

Wydawnictwo: Erica
978-83-62329-51-9
carska, roszada

Opowieść prawie sensacyjna, momentami romansowa, częściej zagadkowa, niekiedy erotyczna Koniec XIX wieku, Warszawa. Miasto niespokojne, dopiero co spacyfikowane po kolejnym spisku antycarskim. Miasto wielkich interesów i ekskluzywnych hoteli, ale też dzielnic biedy i zawszonych burdeli. Miasto, w którym ktoś w okrutny sposób morduje kobiety... Estar Pawłowicz Van Houten, tajny urzędnik do...

Miasto, w którym ktoś w okrutny sposób morduje kobiety...

Estar Pawłowicz Van Houten, tajny urzędnik do zadań specjalnych, przyjechał ze stolicy Imperium, by wyjaśnić sprawę zabójstw młodych kobiet. Radził sobie już z podobnymi wyzwaniami, nie tylko w Rosji. W pracy śledczego wykorzystuje najnowsze zdobycze nauki i techniki, czym czasem wywołuje podziw, a czasem niesmak kolegów z policji.
Dopiero w Warszawie Van Houten orientuje się, że sprawa ma drugie, a nawet trzecie dno. Zaczyna się rozgrywka sięgająca szczytów władzy i europejskich dworów monarszych. Szpiedzy, mordercy, zboczeńcy, piękne kobiety, spiski, zabójstwa – oto świat tajnego radcy Estara Pawłowicza.

Carska roszada jest nie tylko emocjonującą, trzymającą w napięciu opowieścią kryminalno-szpiegowską. To także bogaty, soczysty i chwilami szokujący obraz dawnej Warszawy, w której krzyżowały się interesy największych ówczesnych mocarstw.

Kinga | 2017-11-14
Przeczytana: 21 listopada 2017

Tragedia. A zapowiadało się tak dobrze...

monasco | 2016-08-11
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Szparkim krokiem wtargnął na warszawskie salony. Afektem darzyły go wszystkie niewiasty. Zazdrosnym spojrzeniem obdarzali konkurenci. Mnie jednak pozostał ambiwalentny stosunek.
Z jednej strony autor pozytywnie zaskoczył znajomością nietypowego odzienia, zwyczajami i oprzyrządowaniem ówczesnego „hipstera”- główny bohater może się pochwalić bardzo specyficznymi zainteresowaniami. Poza brawurowymi akcjami i detektywistycznym kunsztem furorę w Generalnej Guberni robi rozbijając się po mieście na welocypedzie (naturalnie, jest to nowinka technologiczna z ostatnim Targów Nauki). O poranku zwykł brać zimną kąpiel, by później uprawiać gimnastykę. Nie jest mu obca również medytacja, zaś sportowy duch objawia się niezwykłą zwinnością w czasie obławiania złoczyńców.
Byłoby cudownie przeczytać o zwyczajach i zainteresowaniach wysoko ustawionych obywateli. Niestety autor zdecydował się dodać do tej fenomenalnej części wątek kryminalny… Cóż, wielka to szkoda. Poprzestanie na poradniku „jak...

Dreptak | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Estar Pawłowicz Van Houten stanowi wierną, acz bardzo bladą kopię Erasta Piotrowicza Fandorina, bohatera cyklu powieści kryminalnych Borisa Akunina - przedwcześnie posiwiały, lekko jąkający się miłośnik nowoczesnych gadżetów, sporu i kobiet, posiadający japońskiego służącego, nigdy nie przegrywający zakładów - Melchior Medard lekcję odrobił bardzo dokładnie;
różnica między nimi przypomina mi porównanie marnej podróbki luksusowej oryginalnej odzieży lub sprzętu RTV - na pierwszy rzut oka identyczne, drobne literowe różnice w nazwie, natomiast końcowa jakość to różnica klas..
nie wiem, jaki cel przyświecał autorowi - jako parodia oryginału mało zabawna, jako próba naśladownictwa nieudana;
czas poświęcony na czytanie "Carskiej roszady" warto raczej spożytkować na lekturę oryginalnego cyklu Akunina,

eR_ | 2015-09-13
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 11 września 2015

Miasto, w którym ktoś w okrutny sposób morduje kobiety...

Carska roszada jest nie tylko...

Ewa | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Nie wiem jaką ocenę przyznać tej powieści. Jest to bardzo dobry kryminał retro, którego akcja toczy się w XIX wiecznej Warszawie. Wątki kryminalne ciekawie przeplatają się ze szpiegowskimi. Inteligentny, błyskotliwy, spostrzegawczy a do tego sympatyczny i przystojny detektyw prowadzący śledztwo. Skutecznie, pomimo rozmaitych trudności. Pojawia się też tajemnicza Rita Hama (anagram imienia i nazwiska Mata Hari), jest wzmianka o sklepie Wokulskiego. Bardzo sympatyczne nawiązanie do „Lalki” Bolesława Prusa. Są opisy miasta, strojów, obyczajów, fragmenty artykułów prasowych. Dołączono stare zdjęcia, mapki. I to są zalety tej powieści. Wadą jest wątek „erotyczny”, zwłaszcza scena w hotelu. Zarówno ten epizod jak i postać Wery nic nie wnosi do utworu, raczej wprowadza niepotrzebne zamieszanie i psuje wizerunek Zofii. A szkoda bo byłaby to ciekawa postać. Piękna, zdolna kobieta, wykształcona, lekarka, silna osobowość - nie ma nic wspólnego z próżną, zepsutą hrabianką. Romans Zofii i...

Zuela | 2014-06-26

Kompletna klapa.Morderstwa wzorowane na Kubie Rozpruwaczu,carski tajny dedektyw-wymuskany do obrzydliwości, Warszawa,która go zadziwia.Męczyłam tą książke,ale nawet zakończenie podciągane pod angielskiego mordercę.Sztuczne

Sylwina | 2014-04-22

Zdecydowanie (!) wolę "Lalki" (porównuję, bo trochę podobna przestrzeń)- i dużo większa dbałość o obyczajowe realia, i zabawny dialog z Prusem... Choć tu jest, muszę przyznać nieco więcej kryminału i sensacji. Co z tego, kiedy wątek kryminalny najpierw wciąga, a potem się rwie (o romansowych i erotycznych momentach lepiej nie wspominać), z której to przyczyny zaczęłam czytać bardzo dawno i utknęłam niecałe 100 stron przed końcem. Powróciłam niedawno, trochę z nudów i już nie wskrzesiłam wstępnej euforii.

Wioleta Sadowska | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

"(...) życie, zbrodnie nie kierują się zegarem szachowym, na który, jeśli nacisnąć, czas zamiera do kolejnego ruchu mistrza...".

XIX wieczna Warszawa to miasto pełne kontrastów. Pod zaborem rosyjskim, stało się z jednej strony szybko rozwijającym się przemysłowo terenem, oraz swoistym oknem na świat Cesarstwa Rosyjskiego, a z drugiej, miastem pełnym ubóstwa i skrajnej biedy mieszkańców. Kryminał retro, którego akcja została osadzona w tym właśnie okresie, winien panujące wówczas realia wiernie odwzorowywać. Autor "Carskiej roszady" na szczęście zdawał sobie sprawę z tej zależności i swoją książką zaprasza czytelnika do odwiedzenia Warszawy, jakiej już nie poznacie.

Melchior Mateusz Medard to urodzony w 1964 roku na obczyźnie, a dokładnie w Saint-Vincent-la-Commanderie, syn Marty. Autor po powrocie do Polski, był pracownikiem akademickim. Obecnie zarządza własną francuską knajpą i para się literaturą.

Urzędnik do zadań specjalnych generalnego gubernatora w Moskwie, Estar...

zeida | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Całkiem, całkiem dobrze się czytało. Świetne opisy ówczesnej Warszawy z jej popularnymi miejscami, liczne "słówka", których się wtedy używało, stworzyły dobry klimat książki. Wątek aktu płciowego dam niepotrzebny.

monika | 2013-11-23
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 23 listopada 2013

4 za całkiem niezły opis Warszawy u schyłku XIX wieku. Niestety sam wątek jest taki sobie a opis postaci bardzo płytki. Wątek miłosny? - zanim zdążył się pojawić od razu zniknął. Główny bohater z takim "nosem", że bije wszystkich znanych agentów o głowę.