Okładka książki So Good They Can't Ignore You. Why Skills Trump Passion in the Quest for Work You Love Cal Newport
Cal Newport Wydawnictwo: Business Plus poradniki
poradniki
Business Plus
2012-09-18
2012-09-18
praca rozwój osobisty kariera pasja

Z pewnością ta książka proponuje rewolucyjne, nieintuicyjne spojrzenie na pracę i karierę. Można je zawrzeć w haśle: work right not right work. Jest tam jeszcze, oczywiście, mnóstwo innych wskazówek i studiów przypadków, które warto sobie przyswoić, ale nie jestem pewien, czy warto było poświęcać na to aż tyle czasu, ile wymaga przeczytanie 250 stron.

Całą książkę można by streścić jej tytułem "Bądź tak dobry, że nie można Cię przegapić".
Trochę to tautologiczne, bo często przykłady autora nt. osób, które przekuły swoją pracę w pasję są mocno chybione. Chociażby Steve Jobs i jego studia sprawiły, że Apple oferował coś odmiennego niż konkurencja. Udowadnianie, że muzyk ćwiczy po kilka godzin dziennie i nie ma w tym pasji jest również chybione.
Jasne, sama teza, że na pasji niekoniecznie można zbudować swoją karierę jest dobra, jednak dopasowywanie do tego historii z życia wziętych jest mocno dyskusyjne.
Warto również zaznaczyć, że określenie swoich mocnych stron i rozwijanie tych umiejętności, które są pożądane i które są u nas mocne jest ważne i kluczowe w osiągnięciu sukcesu w swojej karierze.
Ale sami sobie odpowiedzcie, czy na tych truizmach można zbudować 300-stronicową książkę. Pewnie można, ale Cal Newport nie podołał.

Trochę długa, jak na temat, który porusza i jest bardzo dużo powtórzeń, ale ogólnie warto.

Bardzo dobra pozycja. Autor obala mit dlaczego przy wykonywaniu pracy nie należy kierować się pasją i konsekwentnie buduje solidne argumenty mające przekonać czytelnika do tego dlaczego ma racje.

• English
  • Po angielsku