klasyka
Rimokan

Dzieła wybrane Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) w pięciu tomach. Wybór obejmuje: Tom I: „622 upadki Bunga”, „Narkotyki”, „Niemyte dusze” Tom II: „Pożegnanie jesieni”, „Jedyne wyjście” Tom III: „Nienasycenie” Tom IV: Dramaty: „Karaluchy”, „Komedie z życia rodzinnego”, „Menażeria”, „Księżniczka Magdalena”, „Odważna księżniczka”, „Biedny chłopiec”, „Maciej Korbowa i Bellatrix”,...

Tom I: „622 upadki Bunga”, „Narkotyki”, „Niemyte dusze”

Tom II: „Pożegnanie jesieni”, „Jedyne wyjście”

Tom III: „Nienasycenie”

Tom IV: Dramaty: „Karaluchy”, „Komedie z życia rodzinnego”, „Menażeria”, „Księżniczka Magdalena”, „Odważna księżniczka”, „Biedny chłopiec”, „Maciej Korbowa i Bellatrix”, „Pragmatyści”, „Tumor Mózgowicz”, „Mister Price”, „Nowe Wyzwolenie”, „Oni”, „W małym dworku”, „Niepodległość trójkątów”, „Metafizyka dwugłowego cielęcia”, „Gyubal Wahazar”

Tom V: Dramaty: „Kurka Wodna”, „Bezimienne dzieło”, „Mątwa”, „Nadobnisie i koczkodany”, „Jan Maciej Karol Wścieklica”, „Wariat i zakonnica”, „Szalona lokomotywa”, „Janulka, córka Fizdejki”, „Matka”, „Sonata Belzebuba”, „Szewcy”; Fragmenty

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Morbius | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Przeczytane: 23.09.2018

1) Moja recenzja: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/181045/622-upadki-bunga-czyli-demoniczna-kobieta/opinia/40245837#opinia40245837

Przeczytane: 16.10.2018

2)"Narkotyki" albo jak kto woli "Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + appendix" jest to stosunkowo krótka opinia Witkacego na temat używek, których w celach naukowych próbował, ale nie tylko, bo przemyślenia te dzielą się jakby na dwie części.

Pierwsze przemyślenie dotyczy właśnie używek, z czego rozdział o morfinie i eterze pisany był przez dwójkę przyjaciół Witkacego, Bohdana Filipowskiego taternika, okultysty i ekologa oraz Stefana Glassa matematyka i poety, ukrywającego się pod pseudonimem Dezydery Prokopowicza.

Drugie przemyślenie dotyczy aspektów życia codziennego Polaków z okresu dwudziestolecia międzywojennego takich jak brud, golenie, gimnastyka, hemoroidy, puszenie się (wywyższanie się) oraz przydatne informacje o paru "cudownych" lekarstwach.

Sam Witkacy we wstępie do swej...