Okładka książki Rozstrzelany oddział. 3 Wileńska Brygada NZW kapitana Rajsa "Burego". Białostoczyzna 1945-1946 Jerzy Kułak
Jerzy Kułak Wydawnictwo: powieść historyczna
powieść historyczna
2015-12-01
2015-12-01

Bardzo trudny temat głównie ze względu na osobę głównego bohatera książki. Kapitan Rajs ps. „Bury” niewątpliwie wielka osobowość, charyzmatyczny człowiek o ogromnym talencie dowódczym. Człowiek legenda polskiego podziemia antykomunistycznego i być może największy zbrodniarz partyzancki widziany oczyma przeciwników Żołnierzy Wyklętych. Z definicji więc bardzo niełatwy i niewdzięczny temat książki. Autor próbował być sędzią i rzetelnie odnosić się do faktów, starannie przeszukując źródła. I jak to z sędziami bywa co najmniej jedna strona sporu zawsze będzie niezadowolona z werdyktu; tak mogło być i z tą książką. W polskiej przestrzeni publicznej zebrała różne recenzje. Dla mnie osobiście była starannym wyważeniem dostępnego materiału źródłowego, przybliżeniem postaci wielowymiarowej i świadkiem wieloznaczności postaw życiowych.

Jerzy Kułak podjął się opisania niezwykle drażliwego tematu. Dla jednych Romuald Rajs "Bury" i jego żołnierze są bohaterami oczernianymi przez komunistyczną propagandę, natomiast dla drugich jest właśnie zbrodniarzem, który odpowiada za śmierć wielu niewinnych ludzi mających po prostu inną od "Rajsa" narodowość. Sytuacja jest więc w tym wypadku mocno niekomfortowa i wymaga od autora dużej dozy ostrożności oraz krytycznego podejścia do źródeł.

I autor "Rozstrzelanego oddziału" według mojej opinii sprostał temu zadaniu. Tym bardziej, że jako osoba żywo zainteresowana działalnością Żołnierzy Wyklętych mógł on stać się dość łatwym celem ataku ze strony krytyków tej niezwykle kontrowersyjnej postaci antykomunistycznego podziemia. Kułak stara się więc z jednej strony oczyszczać pamięć "Burego" z nieprawdziwych zarzutów rozpowszechnianych przez komunistyczną propagandę, zaś z drugiej przedstawia choćby relacje jego dawnych żołnierzy zwracających uwagę na poważne wady swojego dowódcy.

Znając temperaturę politycznego sporu w Polsce żadna ze stron nie będzie zadowolona z portretu Rajsa i jego oddziału, tym niemniej autor "Rozstrzelanego oddziału" przedstawił tę postać w możliwie najbardziej obiektywny sposób.

• 2016
  • Pożyczone