Za wszelką cenę. Część II

Cykl: Honor Harrington (tom 11) | Seria: Science Fiction
Wydawnictwo: Rebis
At all costs. Part I.
Weber, wojna

Wojna z Republiką Haven wybucha ponownie i przebiega w sposób katastrofalny dla Gwiezdnego Królestwa Manticore. Admirał lady Honor Harrington została odwołana z systemu i otrzymała dowództwo ósmej Floty. Jej zadaniem jest danie Królestwu czasu na odzyskanie równowagi strategicznej. To zadanie bardz

Yod | 2014-03-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

.... Prezydent Republiki Heaven Eloise Pritchart zgadza się z sugestią jej głównodowodzącego flotą Thomasa Theismana ,że jedynym sposobem na zwycięstwo jest ZA WSZELKĄ CENĘ wygrać wojnę zanim Royal Manticorian Navy wprowadzi powszechnie do użytku nowy system uzbrojenia Apollo ,który zapewnia jej miażdżącą przewagę w kosmicznych starciach. Na to sposób zaś jest tylko jeden: Frontalny atak na macierzysty system Manticore.
Atak ten prowadzi do gigantycznego starcia w którym biorą udział setki Okrętów Liniowych a który został perfekcyjnie opisany przez Autora.
W pierwszej fazie bitwy w salwie złożonej z setek tysięcy pocisków zostaje zniszczona cała Home Fleet mająca bronić Manticore jednak flocie Republiki Heaven pod dowództwem Lestera Tourville'a też się solidnie dostaje. Kiedy więc z Wormhola wychodzą przybyłe z Trevor Star posiłki pod wodzą Admirał Kuzak sytuacja wydaje się opanowana jednak jest to pułapka która zatrzaskuje się kiedy do walki wkraczają siły Republiki Heaven które...

Michał | 2010-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2010

Znakomita książka z gatunku science-fiction. Polecam też wielbicielom marynistyki, z którą ta książka ma sporo wspólnego. Lektura obowiązkowa dla fanów Honor Harrington.

Veilen | 2010-09-28
Przeczytana: 20 września 2010

Druga część powieści zdecydowanie nadrabia względem poprzedniej. Obie książki należy oceniać jako całość. Powolny i szczegółowy wstęp zajmujący pierwszą połowę opowieści jest usprawiedliwiony. Następujące dramatyczne wydarzenia trudno byłoby wytłumaczyć bez wnikliwej analizy okoliczności towarzyszących.

Pomimo moich początkowych zastrzeżeń, uważam iż powieść jest ciekawa. Fabuła została poprawnie skonstruowana, nie brak w niej sytuacji budzących emocjonalne zaangażowanie czytelnika, cecha która przyciągnęła mnie do tej serii. Mimo wszystko jednak zacząłem odczuwać zmęczenie tematem. Akcja powieści ma miejsce w systemach, które już zdążyłem poznać w poprzednich częściach serii. Opisy bitew stają się zbyt powtarzalne, pomimo wprowadzania nowych technologii. Wątki związane z polityką i historią Manticore, z problemami z otwarciem się Graysona, czy też rządami dyktatu na Heaven zostały wyczerpane do cna. Chciałbym już doczekać się finału i zakończenia serii. Weberowi praktycznie...

Atul | 2016-10-15
msznur | 2016-09-27