Pisarze zapomniani

Wydawnictwo: Jirafa Roja

Książka zawiera sylwetki wybitnych pisarzy polskich, o których w swoim czasie było głośno, ale z różnych powodów często politycznych popadli w swego rodzaju literacki niebyt. A ich tworczość na pewno na zapomnienie nie zasłużyła. Kto słyszał o Sygurdzie Wiśnowskim, podróżniku i pisarzu, który wyprzedził H.G. Wellsa w literackim motywie Niewidzialnego człowiekaa Albo o Janie Żyznowskim, aut

książek: 1986
Adrian Tync | 2013-01-13
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Książka prezentuje sylwetki wielu postaci nieobecnych na polskim rynku wydawniczym, jak i zresztą w świadomości czytelników. Zdarzają się jednak nazwiska bardziej popularne, jak Józef Wittlin czy Bruno Jasieński.
Zbiór składa się z krótkich prezentacji biografii autorów oraz ich dorobku, a zazwyczaj także recepcji ich twórczości. Wszystko napisane zwięźle i przejrzyście. Czasem Kitrasiewicz puszcza oko do czytelnika sformułowaniami zachęcającymi do lektury, ale nie jest to wcale złe.
Trochę szkoda, że zabrakło elementarnej bibliografii, z której korzystał autor, gdyż niejednokrotnie przytaczane fakty są bardzo zajmujące. Nie można jednak tego poczytywać za wadę - książka nie aspiruje do bycia dziełem naukowym, a w mojej opinii jej zadaniem jest po prostu odświeżenie kilkunastu wartych tego nazwisk. Myślę, że udało się to całkiem zgrabnie. Sam mam ochotę sięgnąć choćby po "Tropy" Mirandoli, po przeczytaniu opinii na temat tej pozycji w książce "Pisarze zapomniani".

Monika | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Szkoda, ze autor nie zamieścił bibliografii...

Johel | 2016-04-14
Miśka | 2015-01-31