Dziwne przyjaźnie

1992-01-01
1992-01-01
8321206131

Okładka książki Ptaki polskie Hanna Gucwińska, Antoni Gucwiński
Ptaki polskie Hanna Gucwińska, An...
Okładka książki Zwierzyniec polski, czyli niespodziewana wyprawa do lasu Jacek Bunsch, Hanna Gucwińska, Antoni Gucwiński
Zwierzyniec po... Jacek Bunsch, Hanna...
Okładka książki Małpy. Od karzełka do olbrzyma Wiesław Dojlidko, Hanna Gucwińska, Antoni Gucwiński
Małpy. Od karz... Wiesław Dojlidko, H...
Okładka książki Zwierzęta w zbroi Hanna Gucwińska, Antoni Gucwiński
Zwierzęta w zbroi Hanna Gucwińska, An...

Dziś już Pani Gucwinska nie żyje.
Została mi po Niej pamięć, wspomnienie Jej programów telewizyjnych prowadzonych razem z mężem. Jako mała dziewczynka byłam oczarowana Ich występami.
Książka to zbiór historii o zwierzętach, które były przygarnięte, zaopiekowane przez Państwa Gucwinskich. Szympansiczka, orangutan,papuga. To tylko niektóre z nim.
Serdecznie polecam!

Dziś już Pani Gucwinska nie żyje.
Serdecznie polecam!

Od dawna nie czytałem książki, w której ktoś tak pięknie, z taką czułością, miłością, troską i szacunkiem, a jednocześnie profesjonalnym pragmatyzmem pisał o zwierzętach. No, ale pani Gucwińska to profesjonalistka w temacie. Wiele lat była wraz z mężem dyrektorem wrocławskiego ZOO, i oprócz opieki nad całym inwentarzem, część zwierzaczków wychowywała w domu. I to o nich jest ta książka.
Tytułem wstępu autorka opowiada o mowie zwierząt. Tak naprawdę to one rozumieją nas, ale my je niekoniecznie. Zwierzęta przewyższają nas w każdej dziedzinie, są od człowieka lepsze i mądrzejsze. A ludzie, często nieświadomie, domowym zwierzakom sprawiają przykrość, narażają na stres lub zwyczajnie robią krzywdę.
Dziwne przyjaźnie zwierzęta zawierają między sobą, a także z człowiekiem. Wychowywane od maleńkiego uznają człowieka jako członka swego stada, jako swój gatunek, i potrafią przywiązać się do śmierci. Gucwińska najbliższe relacje ma z papugami i małpami, które zamieszkują jej dom.
Poza tym wspaniale, z niebywałym wręcz darem do opowiadania, przytacza różne zwierzęce, dziwne przyjaźnie: psów z kotami, jeżów z kotami i psami, psa i dzika, psa i strusia, psa i kury, srok i kotów, kotki z lwem, kota z krokodylem, kotów z pawianami, synogarlicy i wróbla, uchatki kalifornijskiej z niedźwiedziem brunatny, małpy i łabędzia, gibbonów z góralkami czy osiołka z końmi. Najśmieszniejsze i tak są relacje pawianów ze słoniami, na których jeździły; podobnie zachowywały się rezusy, które jeździły na pancernikach.
Gucwińska ukazuje nam nieznany przeciętnemu człowiekowi świat zwierząt, które, mimo iż pochodzą z różnych kontynentów, mają odmienne zwyczaje i obyczaje i pozornie się różnią, tak naprawdę wzajemnie się potrzebują. Poza tym piękna jest solidarność wszystkich zwierząt, które na co dzień mogą sobie dokuczać, lubić się bardziej lub mniej, ale w sytuacji zagrożenia polegają na sobie i ufają.

Pani Hanna Gucwińska w swej książce opisuje rozmaite przykłady przyjaźni pomiędzy zwierzętami, a także- w pewnej mierze- ich nienaturalnych zachowań (bo jak nazwać żółwia lubiącego głaskanie?).
Na szczególną uwagę zasługują rozdziały poświęcone małpom oraz papugom- zarówno te pierwsze, jak i drugie, są zwierzętami niezwykle inteligentnymi, i obcowanie z nimi stwarza mnóstwo okazji do wysnucia całkiem dla nas zaskakujących wniosków.
Polecam wszystkim miłośnikom zwierząt.

• Z dzieciństwa
  • Fauna- świat zwierząt 🐼 🐦🐺
  • 2016
  • Literatura polska 🇵🇱
  • Posiadam 📘📔📕
  • Przeczytane w 2021
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Dziwne przyjaźnie