Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Nasza Księgarnia
typ
papier
6.01 (12876 ocen i 701 opinii)

Opis książki

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: zdjęcie własne

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Danway | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Jedna z tych lektur, które się zapamiętuje na długo... Osobiście bardzo lubiłem tę lekturę w podstawówce, a wręcz ją uwielbiałem...
Książka opowiada o przygodach czwórki przyjaciół (Uli, Pestki, Mariana i Julka), którzy na "wyspie" utworzyli swoje miejsce zabaw z dala od świata zewnętrznego... W to miejsce przebywa tytułowy Obcy czyli Zenek. Poszukuję on swojego wujka... Przybycie Zenka wiele zmienia w życiu przyjaciół, którzy nie chcą wydać nowego kolegi, a na dodatek pomagają mu i opiekują się nim...

Przyjaciołom nie znane są wszystkie tajemnice Zenka, a ten też nie wszystko im mówi, ale tylko do czasu... Dzięki tej książce możemy zobaczyć jak wielka jest siła przyjaźni, a po troszku także miłości i wzajemnych sympatii...

Książkę z tego co pamiętam czytało się bardzo dobrze... Jednak spoglądając na nią dzisiaj widać wiele PRL-owskich wątków... Nie mniej nie przeszkadzało to w lekturze, a w głównej mierze wydawało się to normalne... Książkę rzecz jasna polecam, bo warto ją znać...
...

Aspontus | 2010-06-17

Jak byłem młody, to dało mi to (fałszywy) pogląd na to, jak myślą dziewczęta i zapoczątkowało życiową misję: próbę zrozumienia zasady działania kobiet. Jak na razie jest to nadal praca w realizacji.

yootsuu | 2010-08-21

historia pokazuje, że dzieciństwo nie wszystkich jest kolorowe i beztroskie. przekonują się o tym w brutalny sposób młodzi bohaterowie. wspaniała opowieść o przyjaźni, młodzieńczych uczuciach i poświęceniu. dobra lektura - pełna moralizatorskich wartości.

Emisunflower | 2013-12-08
Przeczytana: 19 maja 2010

Ta książka , pokazuje nam swoją sentymentalną wartość , czyli przyjaźń , poświęcenie , miłość , rodzina . To najważniejsze co tylko może być w życiu każdego z nas , niezależnie na wiek . Pamiętam jak ją czytałam bodajże w 5 klasie , wywarła na mnie dobre wrażenie , idealna dla nastolatków , czyta się ją dość szybko . Opisująca wakacyjne przygody paczki przyjaciół Uli, Pestki, Mariana i Julka.
Książka ma na tle przybliżyć nam poznanie czwórki przyjaciół i tytułowego bohatera Zenka.Nie zawsze to, że ktoś jest dorosły oznacza radość i mało problemów. Najlepszym przykładem na to jest właśnie bohater książki Zenek. Po paru dniach zmienił się on nie do poznania. Nie był już zaniedbany, zamknięty w sobie i tajemniczy. Wydusił z siebie wszystko to co chciał im powiedzieć. Jednak chłopiec znalazł swojego wuja, a swoją miłość w liście wyznał do Uli. Ta sytuacja wyszła na korzyć wszystkim. Julek, Marian i Pestka wydorośleli, a Ula wreszcie poczuła miłość na którą tak bardzo długo czekała. Ta mił...

Avenix | 2011-04-17
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2011
Przeczytana: kwiecień 2011

Kilka dni temu skończyłem kolejną lekturę szkolną, tym razem dzieło pani Jurgielewiczowej, czyli "Tego Obcego". Z przeczytaniem książki zwlekałem naprawdę długo, ponieważ obawiałem się, że autorka przedstawiła kolejną opowieść o dzieciach ze wsi biegających po drzewach i krzakach, kradnących jabłka... Pomyliłem się.

Już na początku książka wydała się być ciekawa. Myślę, że pani Irena obmyśliła strasznie wzruszającą i smutną fabułę. Wciągnęła mnie historia Zenka, który ucieka od ojca pijaka i poszukuje swego wujka, jedynego człowieka, któremu na nim zależy. Gdy rani sobie nogę zatrzymuje się na wsi, gdzie poznaje przyjaciół, którzy zmieniają jego życie.

Mimo, że książka była napisana dość trudnym, staropolskim językiem, sądzę że warto zapoznać się z nią zapoznać, gdyż pokazuje życie człowieka opuszczonego przez wszystkich - poszukującego miłości.

fruziula | 2011-02-26
Przeczytana: 2001 rok

Zapadła mi w pamięci jako jedna z najlepszych lektur okresu podstawówki.

Asheraa | 2012-08-07
Przeczytana: 2009 rok

Na wyspie Uli, Pestki, Julka i Mariana niespodziewanie pojawia się tajemniczy chłopak, żeby było ciekawiej, to ranny. Paczka postanawia mu pomóc, a przy okazji dowiaduje się kilka ciekawych rzeczy z jego przeszłości. Niestety sprawy się komplikują i zaczyna się akcja...

Jeśli chodzi o mnie, to "Ten obcy" uważam za ciekawą, do końca trzymająca w napięciu powieść. Bohaterowie mają różnorodne charaktery, co również jest plusem. Występuje tu m.in. wątek szpanu - Pestki przed Zenkiem (tej bohaterki akurat nie mogłam strawić), jak i bardzo delikatny, smaczny wątek miłosny...pomiędzy kim? tego już nie zdradzę. :)

Powieść jest napisana głównie dla uczniów podstawówki i gimnazjum, ale i starsi na pewno znaleźliby w niej coś dla siebie.

Książka ta zaskoczyła mnie swoją treścią. Jest ona doskonałym przykładem dla wielu osób. Opowiada o czwórce przyjaciół którzy poznali "Obcego" czyli Zenka, który był w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej jak i fizycznej. Odszedł od ojca, który go nie kochał (za to kochał alkohol), a matka jego zmarła. W drodze w poszukiwaniu wuja swego Antoniego skaleczył się w stopę. Zamieszkał on na wyspie czwórki przyjaciół - Uli, Pestki, Julka i Mariana. Jako pierwsza z Zenkiem zapoznała się Ula (była dosyć wstydliwą dziewczynką, ale zagadała do Zenka) i przedstawiła go reszcie przyjaciół.Po dłuższym spędzaniu ze sobą czasu zaprzyjaźnili się ze sobą.

Hinoto | 2013-11-27
Przeczytana: 1996 rok

To była pierwsza polska książka, którą mi podarowano(nie licząc Abecadła:). Wydaje mi się, że darczyńca nie wiedział do końca o czym jest książka, ale tytuł mu podpowiedział, że o kimś obcym i dla dzieci... czyli powinno było być ciekawe dla mnie jako obcej, która dopiero co przyjechała do Polski i miała się udać do nowej szkoły do 5 klasy podstawówki.
Kiedy już mogłam ją przeczytać ze zrozumieniem(po jakimś pół roku) książka mnie urzekła. Od małego dużo czytałam, byłam romantyczką i wierzyłam w przyjaźń, więc "Ten obcy" była powieścią dla mnie. Czytało ją się szybko i przyjemnie, byli w niej fajni bohaterowie, z którymi myślę, że mogłabym się zaprzyjaźnić. Nie znalazłam w niej, co prawda, wątków imigracyjnych, ale myślę, że prezent był bardzo trafiony. Książka ta zachęciła mnie do zapoznania się z inną polską literaturą młodzieżową i sprawiła, że czytanie po polsku stało się przyjemnością.

młoda_pisarka | 2014-03-11
Przeczytana: 21 czerwca 2005

Bardzo interesująca lektura. Bardzo też... zaskakująca. Kiedy już zacznie się ją czytać nie ma mowy o tym by przestać, dopóki nie pozna się wszystkich przygód czworga przyjaciół. Książka bardzo pouczająca, odkrywająca czym naprawdę jest przyjaźń.
Zdecydowanie polecam.

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku