1 008
3 285
2 771
1 036

Inne wydania

Niespodziewanie wyspa stała się terenem zdarzeń, które każde z czworga zapamiętało na długo, a może zapamięta na całe życie. Zaczęło się to jedenastego lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny, gdy czwórka przyjaciół znalazła na wyspie śpiącego pod leszczyna Zenka. Kim naprawdę był ten chłopak?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2009

źródło okładki: zdjęcie własne

• Ślepy trop
  • Większy kawałek nieba
  • Małe życie
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Tylko ty
  • Hotel Bankrut
  • Saga Puszczy Białowieskiej
  • Bohaterowie są zmęczeni
  • Ogród spieczonej ziemi
  • Cześć, co słychać?
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej

8,71 (7 ocen i opinii)
Małe życie
Hanya Yanagihara

8 (17 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

8 (1 ocen i opinii)
Cześć, co słychać?
Magdalena Witkiewicz

7,83 (18 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Odyseusze. Gwiazda Morza
Agnieszka Stelmaszyk

8 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ChicaDeAyer | 2015-04-26
Przeczytana: 2005 rok

Można powiedzieć, że to takie pierwsze zetknięcie z książką psychologiczną na dość wczesnym etapie edukacji. Oczywiście, jest dostosowana do młodszych czytelników, przede wszystkim dzięki bohaterom oraz problematyce blasków i cieni niełatwego etapu dorastania. Na uwagę i pochwałę zasługuje przede wszystkim położenie przez autorkę nacisku na system wartości - akcentowanie roli rodziny, miłości, przyjaźni na pewno pozytywnie wpływa na kształtowanie zdrowych podstaw u czytelników, którzy zgłębiają tę lekturę szkole podstawowej.

Danway | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Jedna z tych lektur, które się zapamiętuje na długo... Osobiście bardzo lubiłem tę lekturę w podstawówce, a wręcz ją uwielbiałem...
Książka opowiada o przygodach czwórki przyjaciół (Uli, Pestki, Mariana i Julka), którzy na "wyspie" utworzyli swoje miejsce zabaw z dala od świata zewnętrznego... W to miejsce przebywa tytułowy Obcy czyli Zenek. Poszukuję on swojego wujka... Przybycie Zenka wiele zmienia w życiu przyjaciół, którzy nie chcą wydać nowego kolegi, a na dodatek pomagają mu i opiekują się nim...

Przyjaciołom nie znane są wszystkie tajemnice Zenka, a ten też nie wszystko im mówi, ale tylko do czasu... Dzięki tej książce możemy zobaczyć jak wielka jest siła przyjaźni, a po troszku także miłości i wzajemnych sympatii...

Książkę z tego co pamiętam czytało się bardzo dobrze... Jednak spoglądając na nią dzisiaj widać wiele PRL-owskich wątków... Nie mniej nie przeszkadzało to w lekturze, a w głównej mierze wydawało się to normalne... Książkę rzecz jasna polecam, bo warto ją...

Aspontus | 2010-06-17

Jak byłem młody, to dało mi to (fałszywy) pogląd na to, jak myślą dziewczęta i zapoczątkowało życiową misję: próbę zrozumienia zasady działania kobiet. Jak na razie jest to nadal praca w realizacji.

ZARAZA | 2012-04-10
Przeczytana: 2007 rok

Najlepsza lektura, jaką przeczytała, w czasie mojej edukacji w podstawówce :)
Wspaniała opowieść o przyjaźni, ale też uczuciach, marzeniach.
Lektura pełna wartości.
Zapadła mi w pamięć i z przyjemnością przez nią brnęłam :)

yootsuu | 2010-08-21

historia pokazuje, że dzieciństwo nie wszystkich jest kolorowe i beztroskie. przekonują się o tym w brutalny sposób młodzi bohaterowie. wspaniała opowieść o przyjaźni, młodzieńczych uczuciach i poświęceniu. dobra lektura - pełna moralizatorskich wartości.

Emisunflower | 2013-12-08
Przeczytana: 19 maja 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka , pokazuje nam swoją sentymentalną wartość , czyli przyjaźń , poświęcenie , miłość , rodzina . To najważniejsze co tylko może być w życiu każdego z nas , niezależnie na wiek . Pamiętam jak ją czytałam bodajże w 5 klasie , wywarła na mnie dobre wrażenie , idealna dla nastolatków , czyta się ją dość szybko . Opisująca wakacyjne przygody paczki przyjaciół Uli, Pestki, Mariana i Julka.
Książka ma na tle przybliżyć nam poznanie czwórki przyjaciół i tytułowego bohatera Zenka.Nie zawsze to, że ktoś jest dorosły oznacza radość i mało problemów. Najlepszym przykładem na to jest właśnie bohater książki Zenek. Po paru dniach zmienił się on nie do poznania. Nie był już zaniedbany, zamknięty w sobie i tajemniczy. Wydusił z siebie wszystko to co chciał im powiedzieć. Jednak chłopiec znalazł swojego wuja, a swoją miłość w liście wyznał do Uli. Ta sytuacja wyszła na korzyć wszystkim. Julek, Marian i Pestka wydorośleli, a Ula wreszcie poczuła miłość na którą tak bardzo długo czekała. Ta...

Książka ta zaskoczyła mnie swoją treścią. Jest ona doskonałym przykładem dla wielu osób. Opowiada o czwórce przyjaciół którzy poznali "Obcego" czyli Zenka, który był w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej jak i fizycznej. Odszedł od ojca, który go nie kochał (za to kochał alkohol), a matka jego zmarła. W drodze w poszukiwaniu wuja swego Antoniego skaleczył się w stopę. Zamieszkał on na wyspie czwórki przyjaciół - Uli, Pestki, Julka i Mariana. Jako pierwsza z Zenkiem zapoznała się Ula (była dosyć wstydliwą dziewczynką, ale zagadała do Zenka) i przedstawiła go reszcie przyjaciół.Po dłuższym spędzaniu ze sobą czasu zaprzyjaźnili się ze sobą.

Avenix | 2011-04-17
Na półkach: Przeczytane, Lektury, 2011
Przeczytana: kwiecień 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kilka dni temu skończyłem kolejną lekturę szkolną, tym razem dzieło pani Jurgielewiczowej, czyli "Tego Obcego". Z przeczytaniem książki zwlekałem naprawdę długo, ponieważ obawiałem się, że autorka przedstawiła kolejną opowieść o dzieciach ze wsi biegających po drzewach i krzakach, kradnących jabłka... Pomyliłem się.

Już na początku książka wydała się być ciekawa. Myślę, że pani Irena obmyśliła strasznie wzruszającą i smutną fabułę. Wciągnęła mnie historia Zenka, który ucieka od ojca pijaka i poszukuje swego wujka, jedynego człowieka, któremu na nim zależy. Gdy rani sobie nogę zatrzymuje się na wsi, gdzie poznaje przyjaciół, którzy zmieniają jego życie.

Mimo, że książka była napisana dość trudnym, staropolskim językiem, sądzę że warto zapoznać się z nią zapoznać, gdyż pokazuje życie człowieka opuszczonego przez wszystkich - poszukującego miłości.

Jest to jedna z tych lektur szkolnych, gdzie miałam frajdę z czytania. Jeśli to jest Twoja lektura szkolna, to głowa do góry - jest świetna.

nadzieja1925 | 2013-11-29

Książkę przeczytałam jako lekturę rok temu! Bardzo mnie wciągneła i nadal o niej pamiętam!

Opowiada o chłopcu - Zenku, który miał trudne dzieciństwo!Uciekł z domu z powodu pijaństwa ojca. Chciał odszukać wuja, u którego miał nadzieję znaleźć opiekę. Jednak został na wyspie trochę dłużej... Na szczęście czwórka przyjaciół postanowiła się nim zaopiekować. Przeżywają razem wspaniałe i czasem trochę straszne przygody, nie grozi im nuda!

Na początku Zenek nie jest otwartą księgą, zresztą wogóle taki nie jest, jest nieufny!

Ireny Jurgielewiczowa była jedną z ulubionych pisarek, jednak z czasem wyrasta się z tych książek! Wspaniała książka i warto ją przeczytać, nie jako lekturę, ale po prostu tak dla siebie!