Graffiti

8 (1 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Граффити
poezja
LubimyCzytać

Tom Graffiti w siedmiu rozdziałach łączy jak zwykle u tego poety gorzko ironiczne wiersze i notatki poetyckie, odsyłające w swej ułamkowości do wielkomiejskich ulicznych graffiti, a ukazujące sceptyczny obraz współczesnej świadomości rosyjskiego „szarego człowieka” w całej grozie mentalnego absurdu wiecznie żywego dziedzictwa epoki totalitaryzmu i ludobójstwa. Również niemal diariuszowe miniatury i migawki liryczne pojawiają się tu w infernalnym anturażu codzienności. W obliczu wzbierającego szo­winistycznego amoku i lawiny propagandowego kłamstwa, fałszujących większość przyjętych dotąd w Rosji form publicznego dyskursu i ewokowanych systemów wartości, głos Stratanowskiego zachowuje godną podziwu duchową suwerenność, ton uczciwości i niezłomności indywidualnego charakteru, których sfałszować się nie da.

źródło opisu: www.terytoria.com.pl

źródło okładki: www.terytoria.com.pl

kinga | 2016-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 marca 2016

Ana | 2016-03-14
Przeczytana: 12 marca 2016

Dawno nie czytałam tak trafnych i jednocześnie z gracją napisanych komentarzy do nowej (czytaj: poradzieckiej) rzeczywistości. Siergiej Stratanowski - rocznik 1944 - to doskonały obserwator, poeta na skroś współczesny, ale posługujący się językiem trochę jakby z innej epoki.

Nobel Swietłany Aleksijewicz za udzielenie głosu (po)radzieckiemu człowiekowi zwrócił uwagę świata na fakt, że Związek Radziecki nie umarł. Nie odszedł ani po upadku muru berlińskiego, ani po pomarańczowej rewolucji. Bohaterowie wierszy Stratanowskiego stoją w rozkroku: między starą epoką, w którą musieli wierzyć, aż w końcu rzeczywiście uwierzyli, a nową rzeczywistością, często trudną do zrozumienia.

Nie jest tak, że nic się nie zmieniło. Ależ owszem, pod Borodino powstaje hotel, z podłogi metra spoglądają na przechodniów uśmiechnięte reklamowe twarze, możemy głosować, decydować, ale...

- I tak się kiedyś umrze...
Wiadomo, gadać szkoda,
więc po co czysta woda,
po co osobne lokum?

Są więc...

Rozpoczyna się Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności

Festiwal to trzy dni (17 – 19 marca) spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie. W jego ramach odbędą się debaty z udziałem literackich autorytetów, krytyczne rozmowy o przekładzie poezji oraz gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Kto z nominowanych zdobędzie statuetkę i 100 tysięcy złotych? Przekonamy się 19 marca.