Miasteczko Salem

Okładka książki Miasteczko Salem
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka horror
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
horror
Tytuł oryginału:
Salem’s Lot
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2009-03-26
Data 1. wyd. pol.:
2009-03-26
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376481128
Tłumacz:
Arkadiusz Nakoniecznik
Tagi:
śmierć zło strach wampir Salem

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Ocena 5,8
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Ocena 5,7
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...
Okładka książki W cieniu płonących świec Tabitha King, Michael McDowell
Ocena 5,5
W cieniu płoną... Tabitha King, Micha...
Okładka książki Mroczna Wieża: Długa droga do domu Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Ocena 7,5
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...

Oceny

Opinia

avatar
622
107

Na półkach: , , ,

Jerusalem jest sennym, prowincjonalnym miasteczkiem położonym gdzieś na bezdrożach Ameryki. Życie płynie tu odwiecznym rytmem narodzin i zgonów, jak wszędzie na świecie. Ludzie miewają swoje troski i radości, a inni ludzie ochoczo na ten temat rozprawiają. Słowem; spokojna, przeciętna egzystencja w najbardziej pospolitym z miejsc na ziemi. Co się jednak stanie, gdy w tym łagodnym, wręcz flegmatycznym otoczeniu pojawi się Zło w najbardziej bezwzględnej z możliwych form? Czy znajdzie się ktoś gotowy mu się przeciwstawić?

Tak wygląda zarys fabuły powieści „Miasteczko Salem” autorstwa Stephena Kinga, której akcja toczy się w latach ’70 XX wieku. Tytułowe Jerusalem jest miasteczkiem, jakich wiele. Ma swoje wielkie dramaty, uniesienia, a nawet skandale. Ma także mroczne tajemnice, o których wolałoby zapomnieć. Jednak piętno czasu nie pozwala mu na to. W chwili, gdy o niechlubnej historii górującego nad miasteczkiem domu Marstenów pamiętają już tylko najbardziej sędziwi spośród mieszkańców, ktoś postanawia wynająć okryty złą sławą budynek. Nowi właściciele zachowują się w sposób niezwykle enigmatyczny, co wzbudza dodatkową falę podejrzliwości wśród miejscowych. Na nowo odżywają plotki o makabrycznej śmierci poprzednich właścicieli i ich rzekomych powiązaniach z siłami nieczystymi… Problem polega na tym, że plotki pozostają w ludzkiej świadomości jedynie plotkami, do których odnosić się należy z odpowiednim dystansem, a wydarzenia, które w mieście co noc przybierają na sile warto traktować jak najbardziej poważnie. O tym dlaczego, przekona się między innymi Ben Mears – pisarz przybywający do Salem, by zmierzyć się z dawnymi lękami.

Jerusalem jest miasteczkiem często wykorzystywanym przez Stephena Kinga w jego twórczości [jeśli mnie pamięć nie myli, w samym tylko zbiorze „Nocna zmiana” pojawiło się dwa razy]. Charakterystyczny jest też kontekst. Zazwyczaj w tego pokroju niewielkiej mieścinie mamy do czynienia z siedliskiem Zła, które trzeba pokonać. W King’owskim ujęciu zło jest wartością bezwzględną i bezdyskusyjną. Istnieje klarowny podział na Dobro i Zło, w którym nie ma miejsca na półśrodki i kompromisy: można stać po jednej, albo po drugiej stronie – nigdy pośrodku. Brak tu relatywizmu, względności zła w zależności od ujęcia i moralności konkretnego człowieka. W powieściach Stephena Kinga problem nie polega na tym, że zarówno Dobro jak i Zło są w ludziach [w różnych proporcjach, naturalnie], a raczej na tym, by uwierzyć w przytłaczający ogrom Zła, który czyni je namacalnym. Bowiem według teorii tego autora ludzka podłość, zgnilizna i okrucieństwo, jeśli są wystarczająco silne, mogą ze sfery metafizycznej przenieść się na materialną, dzięki czemu ich istnienie przestaje być związane tylko z życiem konkretnego człowieka. I tak w Salem nośnikiem Zła stał się ponury dom Marstenów.

Skoro mowa o precyzyjnym ujęciu problemu Zła, warto też wspomnieć o związanej z nim symbolice. Według Kinga bowiem tylko przy użyciu odpowiednich atrybutów można pokonać zdradzieckie siły nieczyste. Nie zawsze są to [jak w przypadku Jerusalem] przedmioty związane z religią, ale nawet jeśli tak się zdarzy, autor podkreśla, iż nie wystarczy trzymać krzyż, by ochronić się przed Złem. Trzeba jeszcze wierzyć w jego moc i to właśnie ludzka wiara jest największą siła sprawczą w powieściach Stephena Kinga.

Koncentrując się na szczegółach, łatwo można pominąć nieco bardziej ogólnikowe, ale jakże ważne aspekty tematu. W „Miasteczku Salem” akcja rozwija się błyskawicznie, a po pierwszych stu stronach wydarzenia następują z rosnącą szybkością – tak, że czytelnik ma wrażenie, że dwadzieścia cztery godziny doby w powieści to zbyt mało, by pomieścić wszystkie wypadki. Ponadto lekturze nieodmiennie towarzyszy atmosfera grozy i pętli, zacieśniającej się wokół bohaterów - z każdą chwilą coraz bardziej. I chociaż jestem zdania, iż Stephen King lepiej sprawdza się w formach nieco krótszych, niż niemal 700-stronnicowe „Miasteczko Salem”, to niewątpliwie omawiana powieść jest spójnym elementem bibliografii autora, plasując się gdzieś w połowie drogi pomiędzy wyżynami i nizinami jego twórczości.

Jerusalem jest sennym, prowincjonalnym miasteczkiem położonym gdzieś na bezdrożach Ameryki. Życie płynie tu odwiecznym rytmem narodzin i zgonów, jak wszędzie na świecie. Ludzie miewają swoje troski i radości, a inni ludzie ochoczo na ten temat rozprawiają. Słowem; spokojna, przeciętna egzystencja w najbardziej pospolitym z miejsc na ziemi. Co się jednak stanie, gdy w tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    26 027
  • Chcę przeczytać
    9 650
  • Posiadam
    6 072
  • Ulubione
    1 118
  • Teraz czytam
    478
  • Stephen King
    468
  • Horror
    299
  • Chcę w prezencie
    203
  • King
    160
  • 2014
    101

Cytaty

Więcej
Stephen King Miasteczko Salem Zobacz więcej
Stephen King Miasteczko Salem Zobacz więcej
Stephen King Miasteczko Salem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także