Ziemia kobiet

Wydawnictwo: Muza
: La Tierra de las Mujeres
spadek, krewna, testament, rodzina, sekrety
karollllllla

Gala Marlborough, Amerykanka o hiszpańskich korzeniach, wraz z dwiema córkami leci z Nowego Jorku do La Mugi, małej katalońskiej wsi, by odebrać spadek po nieznanej krewnej. Na miejscu okazuje się, że aby odziedziczyć majątek, musi spełnić warunek zapisany w testamencie przez jej cioteczną babkę Amelię: ma odnaleźć autora kopii znanego obrazu Salvadora Dali. Mieszkańcy wsi, którzy przyjmują ją z otwartymi ramionami i od początku traktują jak jedną ze swoich, zdają się wiedzieć o tajemniczym malarzu więcej, niż są skłonni zdradzić Gali. Pobyt w La Mudze i dziennik zmarłej kobiety, o której istnieniu do niedawna nie wiedziała, wywrócą do góry nogami życie Amerykanki – odkryje rodzinne sekrety i kłamstwa z przeszłości, znajdzie w sobie siłę, by stawić czoło teraźniejszości i rozpocząć nowe życie.

źródło opisu: http://muza.com.pl/obyczajowa/2278-ziemia-kobiet-9788328702530.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/obyczajowa/2278-ziemia-kobiet-9788328702530.html

allison | 2016-05-25
Przeczytana: 22 maja 2016

"Ziemia Kobiet" to relaksujące czytadło, przy którym na pewno można odpocząć od bardziej wymagających uwagi lektur.
Opowiedziana historia momentami łapie za serce, ale nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych tego typu powieści. Jest ona przewidywalna, chociaż muszę przyznać, że kilka fabularnych rozwiązań okazało się niespodziankami.

Postacie są szablonowe i to na pewno jeden z minusów powieści. Także niektóre motywy działań kobiet, zwłaszcza głównej bohaterki i jej matki, obniżają poziom - pod tym względem obok sztampy pojawia się chaos, jakby autorka nie mogła się zdecydować, czy postać ma być pozytywna, czy negatywna. To mnie nieraz zirytowało, ale nie popsuło ogólnego wrażenia na tyle, by uznać lekturę za nieudaną.

Trochę razi nieco infantylny styl - to kolejna wada, na szczęście nie pojawia się na każdej stronie, bo wówczas całość byłaby nie do strawienia.

Muminka | 2016-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 lipca 2016

Stare tajemnice z przeszłości, przyjazd Amerykanki Gali do zabitej deskami katalońskiej wioski, by odziedziczyć posesję i sklep dalekiej krewnej, miłosne i życiowe rozterki mogłyby mogłyby przerodzić się w intrygującą lekturę. Gala musi skonfrontować kłamstwa rodziny z rzeczywistością, nabrać dystansu do niesatysfakcjonującego ją małżeństwa z Frederickiem. Dwie małe córeczki też rozkwitają na hiszpańskiej glebie, nawiązują przyjaźnie i miłości, a starsza wchodzi w dojrzewanie dość łagodnie. Galę zafascynuje postać wspólnika ciotecznej babki, Amata, a to przyciąganie jest obopólne. Czego nauczy się w nowej ojczyźnie, jak zareaguje na wzruszające listy Amelii?
Niestety opowieść trochę mi się miejscami dłużyła, no i miałam duże oczekiwania, nie do końca otrzymałam to, o co mi chodziło. Liczyłam na opowieść w stylu realizmu magicznego, albo chociaż jakieś surrealistyczne wątki, skoro w tle przewija się sprawa obrazu Salvatora Dali. Bez fajerwerków, poprawnie poprowadzona fabuła, ale...

a_psik | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Pewna bogata Amerykanka, Gala, ma w życiu praktycznie wszystko. Jednak, jak wiemy, pozory często mylą. Jej świat zostaje wywrócony do góry nogami, gdy przyjeżdża do pewnej małej katalońskiej wsi wraz ze swoimi córkami: Kate i Adele. Przyjeżdża do La Mugi, bo liczy na spadek po dalekiej ciotce. Otrzymanie spadku uzależnione jest od tego, czy odnajdzie autora kopii pewnego obrazu Salvadora Dali... Obrazu, który zmarła ciotka zostawiła po sobie. Oczywiście, jak to w życiu, nikt nie ułatwia Gali zadania. Mieszkańcy wioski zdają się wiedzieć więcej, ale nikt nie spieszy z pomocą sfrustrowanej kobiecie.

"Ziemia kobiet" to w mojej ocenie nieco "specyficzna" książka - z jednej strony ma w sobie coś z tzw. literatury kobiecej, ale z drugiej jest po prostu dobrą książką o życiu. Emocje buzują, wypełniając prawie każdą ze stron powieści. Poznawanie własnych korzeni nie zawsze jest łatwe i bezbolesne, o czym przekonuje się główna bohaterka, która musi zmierzyć się z natłokiem uczuć.

Do...

monweg | 2016-05-21

Jak ja lubię takie historie, niespiesznie opowiadane, napisane dla osób, które chcą od książki więcej niż zwykłą, prostą rozrywkę. Z pewnością ta powieść nie spodoba się każdemu. Nie ma tutaj akcji pędzącej na łeb, na szyję; nie ma wbijania w fotel z wrażenia, a jednak jest w niej to coś [choć „coś” powinno być napisane wielką literą].

Od pierwszych stron wiedziałam, że będę miała problem z główną bohaterką, Galą. Nie polubiłam jej tak od razu. Na początku bardzo mnie denerwowała, żeby nie napisać mierziła. Postanowiłam traktować ją jak zło konieczne, ale na szczęście w trakcie płynącej opowieści jest coraz lepiej. Gala zmienia się i w efekcie można polubić tę zarozumiałą z początku Amerykankę. Gala jest z wielkiego miasta, jest kobietą sukcesu, ma wszystko o czym mogłaby tylko zamarzyć. Przyjeżdżając do La Mugi, tej zapomnianej przez Boga wsi, nie wie czego ma się spodziewać. Chyba czuje się w tej wiosce, tak jak czułby się każdy z nas, jak ryba wyrzucona na brzeg. W La Mudze...

Elwira | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Ziemia Kobiet jest na pewno relaksującym tzw „czytadłem” i można ją śmiało popełnić podczas letniego weekendu w jakiś przyjemnych okolicznościach przyrody. Opowieść o kobietach chwyci z serce, aczkolwiek nie bez pewnych przeszkód, bo choćby do głównej (irytującej momentami) bohaterki trzeba się po prostu przyzwyczaić. W paru miejscach lektura też zaskoczy mile czytelnika.

Ta powieść jest nie tylko pod znakiem literatury kobiecej, ale po prostu obyczajowej – życiowej – prozy. Oczywiście najfajniejszy jak dla mnie okazał się motyw z pamiętnikiem. Lekki kobiecy realizm magiczny jest na plus, no i wątek z Salwadorem Dali, a raczej jego malarstwem.

Ta historia o rodzinie jest mądrą opowieścią o życiu z jej blaskami i cieniami po prostu.

wasilka | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Czy pamiętacie, co robiliście dnia dwunastego miesiąca dwa tysiące dwunastego roku o godzinie dwunastej? Ja nie bardzo. Oczywiście poza tym, że kojarzę datę z przepowiedniami o apokaliptycznym końcu świata i kasowym filmem o znamiennym tytule "2012". Bohaterka powieści "Ziemia Kobiet" w tak ściśle określonym dniu, miesiącu i roku postanowiła zmienić swoje dotychczasowe życie, udać się do hiszpańskiej Katalonii i odebrać spadek po nieznanej dotąd krewnej. O tym, że nastąpi to 12.12.2012 r. informuje czytelników na kilku stronach powieści, w różnych konfiguracjach i tak skutecznie, że wiadomość ta wyryła mi się w pamięci chyba na zawsze. Powieść Sandry Barnedy - hiszpańskiej dziennikarki, twarzy sieci telewizyjnej Mediaset España zafundowała mi wybuchową mieszankę nastrojów, emocji i reakcji, których istnienie wielokrotnie dawało znać podczas lektury. Ostatecznie też utwierdziły mnie one w przekonaniu, że jestem inna, dziwna i nie rozumiem literatury kobiecej. A przecież miało być...

aleksandraczyta | 2016-06-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Książka mi się dłużyła. Mimo ciekawego pomysłu jakim była podróż Gali wraz z córkami do ziemi przodków, do małej nieznanej katalońskiej wioski La Muga, w celu odebrania spadku po nieznanej krewnej. Spadku, który aby otrzymać trzeba rozwiązać zagadkę tajemniczego obrazu. Wszystko brzmi intrygująco jednak wykonanie było dłużące się, powolne i mało miało w sobie z odkrywania tajemnicy. No jedynie dziennik starej ciotki. Za dużo dla mnie było przegadanych, smętnych wewnętrznych rozważań i przemian oraz kręgu życia, który się zamyka i powtarza... Bla bla bla. Książka jest nijaka ale nie jest zła. Niestety czytałam ją bardzo długo, nie porwała mnie a do tego zakończenie było mdłe niczym z taniej powieści lub filmu klasy B o pojednaniu rodziny.

Katee | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

"Ziemia kobiet" to książka o kobietach i dla kobiet. Gala, bogata Amerykanka postanawia wziąć życie w swoje ręce i wbrew woli apodyktycznego męża, wraz z dwiema córkami, wyjeżdża do odległej hiszpańskiej wioski La Mugi, by odebrać spadek po zmarłej krewnej. Na miejscu czeka ją wiele niespodzianek, a życie zarówno jej jak i dorastających córek przewraca się do góry nogami.

Do tej pory Gala była kobietą uległą, wszyscy podejmowali za nią decyzję, a jej życie pełne było kłamstw i zawoalowanych prawd. W rodzinie jaką Gala stworzyła z Frederickiem liczyły się przede wszystkim pozory i pieniądze. Kobieta miała dość udawania idealnej rodziny i ciągłych zdrad męża. W La Mudze odnajduje dziennik adresowany specjalnie dla niej, opisujący życie zmarłej krewnej, strzępki egzystencji, pragnienia, żale, nienawiść, miłość i nieszczęścia. Z każdym kolejnym przeczytanym słowem coś się w kobiecie zmienia. Zaczyna się budzić, stawać dojrzałym człowiekiem czerpiącym przyjemność z przynależności do...

ceylonka | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 września 2017

Przyznam szczerze, że nie doczytałam do końca, cóż nawet do połowy. Wydawało mi się, że "Ziemia kobiet" trafia akurat we właściwy moment mojego życia i da mi wytchnienie, ale strasznie się przy niej męczyłam. Mówiąc szczerze to zasypiałam po kilku stronach. Może to mój nadmiar obowiązków w pracy, może okrutne przemeczenie i brak siły, ale wolałabym mniej opisów i zagłebiania się w psychikę na rzecz akcji. Tak, to chyba jednak moje przemęczenie, bo normalnie nigdy bym tak nie napisała!

braq | 2017-04-04
Przeczytana: marzec 2017

Moim zdaniem nie jest to książka do połknięcia na szybko, należy się w niej rozsmakować poczuć klimat tego miejsca, poznać bohaterów, dać się ponieść opowieści.