Historie Mona Lizy

Wydawnictwo: Muchomor
Muchomor

Piotr Barsony w Historiach Mona Lizy zaprasza nas do niezwykłego muzeum : impresjonizm, fowizm,kubizm, ekspresjonizm, surrealizm,minimalizm… Monet, Gaugin, Cèzanne, Picasso, Dali , Bacon, Pollock, Warhol, Basquiat... Wszyscy tu sa ze swoimi portretami Mona Lizy! Barsony jest naszym przewodnikiem. W prosty sposób opowiada,kim byli wielcy malarze i na czym polegał ich styl. To właśnie Barsony namalował te obrazy tak, jakby to zrobili artyści, o których opowiada. Efekt jest niezwykły ! Historie Mona Lizy to świetne wprowadzenie do sztuki współczesnej i nowoczesnej.

źródło opisu: www.muchomor.pl

źródło okładki: www.muchomor.pl

Paulina Skipi | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Autor pisze wprost, że kolejne portrety Giocondy są autorstwa malarzy takich jak Dali, Picasso czy Gauguin. W ten sposób są nawet podpisane. Czytelnik zaczyna się im przyglądać, studiować, zastanawiać. Myśli, że się czegoś uczy i wszystko byłoby super gdyby nie to, że jest to wierutne kłamstwo!
Kołacze się wam w głowach pewnie obraz Mona Lisy z wąsami? Na pewno było więcej takich przeróbek, prawda? Było ich tak wiele, że można zrobić z nich album. Otóż nie. Wszystkie obrazy, które są zaprezentowane w książce, są nieudolną interpretacją autora. Nawet istniejący w rzeczywistości portret wąsatej Giocondy Duchampa nie został wykorzystany. Za to możemy zobaczyć coś co autor sam namalował i udaje, że jest Duchampem.
Czy przytoczone anegdoty i historie związane z malarzami też są wymyślone?
Do tego marne tłumaczenie, skróty myślowe i przeskoki z tematu na temat, nie pozwalają praktycznie nic się dowiedzieć.
Przykład: główny bohater prosi swoją córkę o przeczytanie tego napisu -...