8320533457
literatura piękna
MAD_ABOUT_YOU

Powieść J.I. Kraszewskiego "Semko" to wspaniale opisane czasy bezkrólewia po Ludwiku Węgierskim, wojnie domowej, niespełnionych marzeniach w Polsce sprzed prawie sześciuset lat. Czytelnik poznaje dawne obyczaje, waśnie i poglądy szlachty.

źródło opisu: LSW, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mistan | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Zaczynam przygodę z Kraszewskim od tej książki. Kilka lat temu przeczytałem może ze dwie książki, teraz chcę więcej.

Marcin | 2015-04-16

Akcja tej szesnastej z kolei powieści z cyklu "Dzieje Polski" toczy się w czasach bezkrólewia po Ludwiku Węgierskim, bezpośrednio przed objęciem tronu przez Władysława Jagiełłę. Głównym bohaterem utworu jest Ziemowit IV, książę mazowiecki, młodszy brat Janusza, czyli właśnie tytułowy Semko. Ta zapomniana już dzisiaj postać była wówczas jednym z pretendentów do korony polskiej. Popierany przez Bartosza z Odolanowa i przez możnowładców wielkopolskich Semko ponosi jednak klęskę. Aby zyskać niezbędne środki finansowe wydzierżawia Krzyżakom Wiznę, jednak panowie krakowscy wzgardzili roszczeniami Semka i ostatecznie wybrali Jagiełłę. Za sprawą tego ostatniego Semko utrzymał się w swoim Płocku poślubiwszy wpierw jego siostrę, Olgę (1388).
Na powieść Kraszewskiego składają się trzy kolejne tomy i o ile narracja jest jeszcze względnie żywa i wciągająca w przypadku dwóch pierwszych, o tyle tom trzeci to już nieomal "droga przez mękę". W ostatnim bowiem tomie tytułowy Semko staje się...

Frederik | 2015-03-24
Przeczytana: 02 marca 2015

Skąd ten facet tyle faktów historycznych wygrzebał? Zazdroszcę mu znajomości łaciny