Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka

Wydawnictwo: Bellona
flora i fauna
Tamaryszek

Historia używek to efekt wielu godzin spędzonych przez autora nie tylko w bibliotekach, muzeach, lecz także w ogrodach botanicznych, na plantacjach i targowiskach na całym świecie. Jarosław Molenda przytacza fakty i mity na temat szkodliwości roślin, które przez jednych są czczone, przez innych potępiane, a w niektórych krajach wręcz zakazane. To obszerne opracowanie na temat kulturowej historii stymulantów roślinnych, z którego Czytelnik dowie się, jak kava-kava, kat, kola, konopie indyjskie, koka, mak lekarski, peyotl i tytoń nie tylko uzależniały i deprawowały ludzi, lecz również przyczyniały się do powstania religii i rozwoju nauki.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Alastor | 2019-09-25
Przeczytana: 25 września 2019

Mam dość mieszane odczucia względem tej książki. Można też powiedzieć, że dotyczą one wielu innych publikacji naukowych i naukowo-popularnych, które poruszają tematy niejako niszowe. Mam na myśli książki, które można znaleźć na wszelkiego rodzaju przecenach w księgarniach, książki, które zalegają w koszach z tanimi lekturami w supermarketach. Takie, które niestety nie osiągnęły statusu bestsellera i nie należą do gatunków sprzedających się na pniu. Publikacje takie w mojej opinii pokazują najczęściej, że autor ma dużą wiedzę na dany temat i chęć podzielenia się nią ze światem, ale brakuje mu pewnego rodzaju umiejętności systematyzacji, lub zwyczajnie usług dobrego redaktora.

Nie inaczej jest z "Historią używek" Molendy. Książka opisuje kilka najpopularniejszych na świecie używek, od betelu po tytoń. Autor porusza takie zagadnienia jak występowanie danej rośliny, historię jej odkrycia i użytkowania na przestrzeni dziejów, wyniki badań naukowych dotyczących wpływu na ludzki...

Blondo | 2018-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Źródłowo książka bardzo dobrze i ciekawie opracowana, jednak spod doboru tekstów i informacji spoziera apoteoza używek, co jest nieco konfundujące, a z rzadka pojawiające się napomnienia wyglądają raczej na ingerencję wydawcy niż samego autora.

Anezka | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Może nie tyle chaotyczna, co duży natłok informacji. Swoją drogą było do przewidzenia, że używki miały jakiś, chociażby znikomy wpływ na literaturę.

Ravenrot | 2018-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Jedyna taka książka. Ale niestety napisana dość chaotycznie.

książek: 2076

"Biochemiczny geniusz roślin polega na umiejętności tworzenia skomplikowanych, jedynych w swoim rodzaju cząsteczek. Jedne produkują zapachy, inne dostarczają wyjątkowych wrażeń estetycznych, jeszcze inne posiadły zdolność wytwarzania cząsteczek, w których drzemie niezwykła moc zmieniania tego, co dzieje się w ludzkim mózgu. Większość ludów pierwotnych wykorzystywała odkryte przez siebie rośliny, by ulżyć sobie w niedoli przez znoszenie uczucia głodu, pobudzenie organizmu, czy też działanie psychodeliczne. Nie ma i nie było takiej epoki lub kultury, która nie przeznaczałaby ogromnej ilości energii na produkcję, dystrybucję i konsumpcję roślin psychoaktywnych."

"Wzrastający popyt na używki niesie wiele problemów ekonomicznych, społecznych i zdrowotnych, obserwujemy to na przykład w związku z nadużywaniem tytoniu. Sięganie po środki stymulujące nie jest jednak cechą człowieka wysoko rozwiniętej cywilizacji, zagonionego i często zagubionego w otaczającej rzeczywistości. Jest to...

zimt89 | 2017-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Na początku zapowiadało się dobrze, ale im dalej, tym więcej chaosu i wiania nudą bez przekazywania istotnych faktów. Autor tak jakby napisał tą książkę na kolanie, przy czym zrobił to z dużą pewnością siebie. Dla mnie to popisówka, która ani jest książką historyczną, ani antropologiczną. Niech nie zwiedzie długa lista odznaczeń i nagród.

Andrzej | 2016-09-06
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Ciekawie napisany podręcznik z historii dotyczący używek. Warto przeczytać jeśli kogoś interesują tego typu historie.

Fantasy-Bestiarium | 2016-06-27

"Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka" przykuwa wzrok barwnymi i soczystymi ilustracjami, które, aż zachęcają do zagłębienia się w lekturę. Książka skupia się na roślinach, które uznawane są powszechnie za używki. Autor podzielił książkę na działy i opisał dokładnie jak dana z roślin wpływa na człowieka i jaki jest do niej stosunek miejscowej ludności. Niejednokrotnie możemy się zdziwić jakie zastosowanie mają niektóre rośliny w rożnych częściach świata.

Pozycja ta opisuje badania autora przeprowadzane nie tylko w bibliotekach czy domowym zaciszu, lecz również podczas licznych i barwnych podróży. Jarosław Molenda zwiedził liczne plantacje, targi czy domowe uprawy na całym świecie aby lepiej zbadać fenomen używek. Autor obala liczne mity i półprawdy na ich temat i dzieli się z czytelnikami bogatą i szeroką wiedzą. Liczne zakazane rośliny, owiane mgiełką legend i niedopowiedzeń wzbudzają nadal wiele kontrowersji wśród wielu ludzi. Jak choćby: mak lekarski, konopie...