Otchłań

Okładka książki Otchłań Kelly Creagh
Okładka książki Otchłań
Kelly Creagh Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Nevermore (tom 3) fantasy, science fiction
Nevermore (tom 3)
Oblivion
Jaguar
2016-03-01
2016-03-01
Małgorzata Kaczarowska
Kelly Creagh fantastyka literatura młodzieżowa Edgar Allan Poe

W tej części akcja głownie dzieje się w krainie snu. Wizja tego miejsca i praw nim rządzących była niezwykle ciekawa. Watek miłosny znowu zawodzi a zakończenie do końca nie jest satysfakcjonujące. Autorce zabrakło odwagi na stworzenie mroczniejszego dzieła.

Ostatnie spotkanie z Varenem nie zakończyło się tak, jak Isobel to sobie wyobrażała. Zdaje się, że szansa przepadła i na ratunek nie ma już szans. Dziewczyna powróciła do swojego świata, ale nie jest już tą dziewczyną, co na początku. Porażka sprawiła, że samej nie chce jej się żyć. Mimo tego funkcjonuje i pomału godzi się ze swoim losem. Do czasu , gdy sny znów powracają. Okazuje się, że granica między życiem a snem jest coraz cieszą, a zamknąć ją może tylko Isobel.
W poprzedniej części pisałam wam, że drugi tom był w pewien sposób odpoczynkiem. Więcej czasu spędzaliśmy w świecie realnym niż w świecie snu. W tym tomie wracamy do mrocznego świata snów. Dwa światy zaczynają się ze sobą zacierać. Nie wiadomo już co jest prawdziwe, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Nawet postacie, które w poprzednich tomach uważaliśmy za złe, mogą okazać się zupełnie inne. Lilith nie odpuści dopóki ktoś jej nie zatrzyma. Co wygra; miłość czy śmierć, dobro czy zło?
Z radością stwierdzam, że ta seria podobała mi się równie mocno to za pierwszym razem. Wspaniale było zanurzyć się w świat Isobel i Varena. Aż mam ochotę wrócić do nich znowu i z ciężkim sercem opuszczam tę dwójkę.

Historia całkiem ciekawa i z pomysłem. Powiązanie jej ze znanym nie żyjącym poetą i jego twórczością okazało się świeżym pomysłem. Znajdziemy tu chiliderkę która zmiena się całkowicie po poznaniu odrzutka szkolnego. Historia pełna mroku, tajemniczości i niewyjaśnionych zdarzeń. Trochę za długa wg mnie.

Seria Nevermore Kelly Creagh wydana niedawno przez wydawnictwo Jaguar jest reedycją serii z 2016 roku. Słyszałam legendy o tym cyklu. Gdy nie spodobał mi się tom pierwszy z uporem postanowiłam czytać dalej, gdyż byłam pewna, że w końcu między nami zaskoczy i w końcu dowiem się, czemu te książki są tak dobrze oceniane. Po przeczytaniu trzeciej części o tytule “Otchłań” muszę niestety ogłosić porażkę..

Isobel jest załamana po spotkaniu z Varenem, które omal nie zakończyło się jej śmiercią. Boi się wchodzić do innego świata, lecz niejako zostaje do tego zmuszona. Jej sny są bardzo niepokojące, granica między rzeczywistością a marami się zaciera. Dodatkowo jej rzeczywistość jest zagrożona. Oba światy zaczynają stapiać się ze sobą narażając wszystkich na niebezpieczeństwo. Isobel postanawia jeszcze raz zawalczyć o Varena i uwolnić go spod wpływu Lilith. Czy jej się to uda?

Główną rzeczą która przeszkadzała mi w tej serii jest ta niewiadoma czy czytam o czymś co dzieje się naprawdę czy to znów kolejny sen. Już nie wspominając czasami o zachowaniu samej Isobel, która chwilami strasznie mnie drażniła. Za to bardzo polubiłam Gwen. Co prawda do końca została dla mnie zagadką, a to za sprawą jej babci, która wiedziała więcej niż przeciętny człowiek. Cała fabuła była omotana takim mrokiem i wielką niewiadomą. I wierzę, że młodszym czytelnikom może się to podobać. Ja poszukuje coś bardziej oczywistego i namacalnego. I na pewno to nie przez to, że już jestem stara i nie potrafię zrozumieć literatury młodzieżowej, bo nawet w tym gatunku mam swoich ulubieńców. A was zachęcam do zapoznania się z tym cyklem i wystawienia swojej oceny. Kto wie, może ta seria jest właśnie dla was.

Ostatni tom mroczej trylogii Nevermore. Nie miałam okazji czytać pierwszego nakładu i przy tym wydaniu postanowiłam zaryzykować. Nie znałam też wcześniej twórczości Poego i nie ukrywam, że nadal nie przeczytałam, żadnego jego tomika wierszy. Mam wrażenie, że to chyba nie będzie moja ulubiona pozycja. Cóż, wiem że znajdą się tu sympatycy, ale ten dział zostawię wam.

Dla Isobel linia pomiędzy życiem a śmiercią już dawno nie istnieje. Przekroczyła ją już kilkukrotnie i teraz nic już nie jest takie jak dawniej. Po spotkaniu z Varenem, które niemal przypłaciła życiem dziewczyna nie chce już wracać do świat snu. Niestety, kto raz przekroczył tą granicę, ten nie może czuć się bezpieczny, bo demony znajdą cię wcześniej czy później, a tu się posuwają do przejęcia rzeczywistości. Ciemność, którą tworzy chłopak nie zagraża już tylko jej, ale całemu światu i może go pochłonąć.

Isobel obawia się o swoje codzienne życie, zmysły, bo sama nie wie już co jest snem a co jawą, ale jej myśli nadal odlatują do Varena - szczególnie, kiedy dowie się o kolejnym ciosie i kolejnej stracie. Co gorsza, matka demonów Lilith koniecznie chce zatrzymać chłopaka dla siebie i jest gotowa na wszystko byle by tylko się jej nie wymknął.

Ostatni tom niczym sobie nie umniejsza. Mroczny klimat został utrzymany, a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że tego mroku jest tu więcej niż w jego poprzedniczkach. mogłoby się wydawać, że książka to czysta fantastyka, ale można w niej dostrzec o wiele więcej. Pokazuje nam jak nieodwzajemniona miłość może spowodować ból i tęsknotę, a nawet doprowadzić do szaleństwa.

więcej na VelarisLibraby

Dla...

Co dziś czytacie?
Kolejna książka skończona, kolejna historia już za mną, kolejny tom odłożony i kolejna seria zakończona. Czy będę tęsknić? Jeszcze sama nie wiem, ponieważ była to tak bardzo wymagająca lektura, że chyba jeszcze ją muszę przetrawić, może pomoże mi w tym napisanie tej recenzji. A o czym mowa? O “Nevermore. Otchłań” Kelly Creagh, o książce, która kończy serię Nevermore. Wznowienie, które już było wydane nakładem wydawnictwa Jaguar, lecz tym razem dostaliśmy przepięknie błyszczące okładki, które bardziej pasują do obecnych czasów. Jednak czy treść do nich nadal pasuje? Ciężko mi to określić, ponieważ jestem fanką twórczości Edgara Allana Poe, lubię motyw “high school” w książkach, oraz mroczny, duszny klimat książki również jest bliski mojemu sercu, a spotkałam się ze stwierdzeniem, że to książka dla młodych, że to oni prędzej się odnajdą w tym klimacie. Podsumowując całą serię, przyznaję, że ten tom podobał mi się najbardziej, jego mroczny i kręcony klimat najbardziej mi przypadł do gustu, jeśli jesteście ciekawi, co myślę o poprzednich tomach, to zapraszam na profil, tam znajdziecie wszystkie recenzje.

Isobel w końcu go spotkała, w końcu była w jego pobliżu, jednak omal nie przypłaciła za to spotkanie swoim życiem. Śmierć, życie, jawa, sen, granice się zacierają, a ona sama już nie wie, gdzie jest jej miejsce. Czy powinna odpuścić? Czy powinna walczyć o ukochanego, nawet jeśli ceną za jego ocalenie będzie jej życie? Czy jej sprzymierzeniec okaże się wrogiem, a jej wróg jej sprzymierzeńcem? Upiorna Lilith trzyma swoje szpony na ukochanym Isobel, nie chce oddać go bez walki, jednak ta walka może okazać się końcem świata, któryIsobel dobrze zna i w który czuje się bezpiecznie. W końcu wszystkie pytania otrzymają odpowiedź, jednak czy Isobel w końcu będzie mogła odetchnąć?

Książka luźna, pełna humoru, czy mroczna, pełna zagadek?
Poprzedni tom uważałam za psychodeliczną odsłonę pióra autorki, jednak to ten tom trzymał mnie w największym napięciu. Przez całą książkę goniliśmy z akcją, która tylko na samym początku toczyła się dość leniwie, jak w końcu ruszyła, to z każdą przerzucaną stroną nabierała tempa, by na samym końcu książki w końcu zwolnić i pozwolić czytelnikowi na oddech. Ogólnie nie lubię takiej pędzącej akcji, jednak tutaj bardzo mi się spodobała, ponieważ cały czas miałam poczucie uciekającego czasu. Mnie ten czas nie gonił, jednak Isobel przez całą książkę się ścigała z nim, ponieważ granica między światami się zacierała. Gdyby ta granica całkiem znikła, wszystkie koszmary, na czele z Lilith opanowałyby świat, który zna Isobel.
Nie lubię przerysowanych bohaterów, słodkich panienek, które czekają na ratunek, otaczających się fałszywymi przyjaciółmi, oraz wpasowujących się w szablon “popularnych cheerleaderek”. Dlatego na początku nie przepadałam za główną bohaterką, po raz kolejny to postać z dalszego planu mnie bardziej przywiązała do historii niż postać, w której historię się wczytywałam. Jednak muszę przyznać, że przemiana, którą przeszła Isobel podobała mi się i mogę jej wybaczyć wiele.
Przyznaję, że myślałam, że to kolejna historia o szkolnej miłości, jedynie poprzetykana psychodelicznymi wstawkami prosto z twórczości Poego. Nie spodziewałam się, że znajdę w niej walkę z własnym umysłem, trudną miłość i takie mocne uczucie, prawdziwe, na życie i śmierć. Nadal jest to historia dla młodzieży, jednak mnie kupiła swoim klimatem. Jednak jedno “ale” mam, jak wspominałam, historia pędziła, niekiedy tak bardzo, że czułam się zagubiona i musiałam się cofać zdanie, dwa, niekiedy czytałam cały rozdział od początku, ponieważ dosłownie się gubiłam.
Jednak ostatecznie chcę wam tę książkę polecić, jak i całą serię, ponieważ wierzę, że znajdzie ona swoich fanów, może nie jest ona dla wszystkich czytelników, prędzej dla fanów mrocznych i dusznych klimatów. Dziękuję bardzo za książkę w ramach współpracy barterowej Wydawnictwu Jaguar.

Co dziś czytacie?

Książka zdecydowanie zachowała mroczny klimat swoich poprzedniczek. Muszę przyznać że okazała się nawet nieco mocniejsza. Powieść porusza trudne tematy. Jednym z nich jest nieodwzajemniona miłość, która doprowadza do szaleństwa. Wiele w niej napięcia i nie można odmówić jej świetnych, mocnych zwrotów akcji. Zakończenie jest zaskakujące. Główna bohaterka boi się koszmarów, jednak jest silną osobowością, z biegiem historii jej charakter nabiera kształtów, a osobowość staje się coraz mocniejsza. Wiele musiała przejść i tym razem los nie polepszył jej sytuacji. Książka obezwładnia mrokiem, smutkiem, ale i nadzieją. Fabuła jest mocna i tym razem pojawia się w niej jeszcze więcej odrealnienia. Wiele w niej znaków zapytania, na które nie otrzymujemy prędko odpowiedzi. Autorka lawiruje emocjami czytelnika i trzyma w ogromnej niepewności.
Jeśli lubicie pełne grozy, psychologiczne i zdecydowanie bardzo intrygujące propozycje to bardzo polecam Wam serię "NEVERMORE".

„Nevermore Otchłąń” to tom kończący trylogię. Nie będę więc tu przytaczać streszczenia poprzednich tomów, bo mogłabym komuś zepsuć zabawę. Wydarzenia tej części mają miejsce kilka tygodni po zakończeniu poprzedniej. Co się wydarzyło musicie przeczytać sami, w każdy razie Isobel ma przekichane. Każdy ją sprawdza, każdy kontroluje, każdy się o nią martwi. A ona ciągle tęskni.

W tej części świat snu zlewa się z realnym jeszcze bardziej niż w poprzednich tomach. Właściwie czasami nie wiemy gdzie jesteśmy i co jest prawdziwe. Sama bohaterka tego nie wie. Ona jednak uparcie dąży do celu, do ocalenia Varena, a co za tym idzie, świata który zna. Jej determinacja i upór zasługują na uznanie. Ten tom jest bardzo dynamiczny, dużo się w nim dzieje. Chyba najwięcej ze wszystkich części. Nie brakuje tu zagadek, tajemniczości i niebezpieczeństw. Dzięki czemu czyta się go szybko i z zapartym tchem. Momentami jednak akcja tak pędziła, że musiałam się wracać o parę stron, bo gubiłam się w toku rozumowania Isobel lub tłumaczeniach Reynoldsa.

Cała historia skupia się główne na Isobel, jej uczuciach, myślach i dylematach. Bardzo lubię takie dogłębne poznawanie postaci. Jedyne co, to brakowało mi tu Varena. On w tej historii stał się właściwie tylko tłem, celem działań Isobel. A szkoda, bo był on bardzo ciekawą postacią i poznanie wydarzeń z jego perspektywy byłoby bardzo interesujące.

Sprawą z którą miałam największy problem, była nagła siła uczuć Isobel do Varena. W książce pokazane jest to jako głębokie, mocne i trwałe uczucie, miłość na śmierć i życie ( momentami dosłownie). A przypominam, że mamy do czynienia z nastolatkami, którzy nawet nie byli na jednej randce, właściwie to nawet o sobie nic nie wiedzieli. Nie żeby to było złe, ale jednak taki motyw bardziej pasowałby mi u bardziej dojrzałych bohaterów, którzy już wiedzą co znaczy prawdziwa miłość i się naprawdę znają.

Podsumowując, jest to bardzo ciekawa trylogia, z dobrze wykreowanym motywem snów i wartką akcją.

Dla Isobel wcale nie nadchodzi czas spokoju. Dziewczyna po ostatnich doświadczeniach, po spotkaniu, które prawie zakończyło się jej śmiercią, czuje strach. Nie chce wracać do świata snu, jednak czy będzie miała jakiś wybór. Oba światy coraz bardziej się zacierają, a ona ma coraz większy problem, aby odróżnić co dzieje się naprawdę. Na dodatek ciemność Varena po raz kolejny staje się zagrożeniem i to nie tylko dla niej, ale dla całego świata realnego. Jakby tego było mało, Lilith ma własne plany i nie cofnie się przed niczym, aby zatrzymać Varena przy sobie. Czy Isobel poradzi sobie z tym wszystkim? Czy świat zostanie uratowany? Czy w końcu będzie miała szansę na odetchnięcie?

Wiem, że tym razem zarys historii jest dość krótki, ale niestety nic więcej nie mogę wam zdradzić. W tym tomie akcja jest zdecydowanie szybsza niż w poprzednim, co mnie się podobało. W książce dość sporo się dzieje, wszystkie wątki ładnie się zamykają, wielokrotnie mnie zaskakując. Książka mi i to nawet bardzo. Podczas czytania towarzyszyły mi różne emocje, historia momentami była bardzo mroczna, wywołująca nutkę strachu.

Jeśli chodzi o bohaterów pozostali dobrze wykreowani, ciekawi. Co do Isobel nadal mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony jest odważna, momentami odważniejsza niż ja bym była. Jednak z drugiej „wolno” myśli i działa, co ma swoje konsekwencje (chociaż muszę zaznaczyć, że na pewno szybciej niż w poprzednich tomach). Mimo wszystko ja ją nadal darzę sympatią, a podczas czytania książki, dość mocno jej kibicowałam.

„Nevermore. Otchłań” to książka, która jest zakończeniem serii, mnie się podobała i uważa, że jest warta przeczytania. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/01/nevermoreotchlanwydawnictwojaguar.html

Koszmar powraca, a może wcale się nie skończył? Świat snów zlewa się z rzeczywistością, co jest prawdziwe, a co jest tylko iluzją? Przed takim pytanie stanie Isobel, której nie pomoże już zegarek. Granica jawy i snu dawno została zatarta, śmierć nie jest już tylko odległą wizją, a Varen pogubił się w pokręconych kłamstwach Lilith. Czy ta historia może mieć happy end? Czy demony pozwolą tej dwójce być razem?

Od pierwszej części tej serii nie byłam gotowa na moment, w którym przerzucę kartkę na następną stronę i zobaczę napis „Epilog”. W pewnym momencie Nevermore stało się częścią mnie, a myślami sięgałam do świata Isobel i Varena częściej, niż jestem w stanie przyznać.
Każda część sprawiała, że nie mogłam się oderwać, a otwierając książkę, zatracałam się bezpowrotnie w innym świecie. Odrobinę upiornym, ale wspaniałym! 🥹
Nie mogę wyjść z zachwytu, jak doskonale opisane zostały walki, ucieczki czy istotny takie jak Nokowie. Z każdą kolejną stroną zakochiwałam się coraz bardziej w bohaterach. Isobel stała się dla mnie przyjaciółką i miałam ochotę walczyć razem z nią o Varena, który zdaje się, że zgubił drogę i sam już nie wie, co jest słuszne. To niesamowite jak można przyzwyczaić się do wykreowanych postach, przełożonych na papier! Wierzę, że wy też pokochalibyście ten świat, pełen cieni, odbić w lustrach, mrocznych szeptów i… snów, które mogą przenieść was w jeszcze mroczniejszych miejsce. Ponownie muszę powiedzieć, że klimat tej serii jest wyjątkowo i jedyny w swoim rodzaju. Choć jest to recenzja trzeciej części, ciężko mi oddzielić je od siebie. Cała trylogia stała się dla mnie całością, a gdybym miała wybrać swoją ulubioną część, nie byłabym w stanie!

„Nevermore” to seria pełna mroku, tajemnic i strachu. Autorka stworzyła niepowtarzalny świat, w którym znaleźć by się chcieli nieliczni (w tym ja!). Bohaterowie są wspaniali, szczególnie Gwen!!!! Czuć między nimi emocje i uczucia. Jak już wpadniecie w ten świat, to gwarantuje, że droga powrotna zniknie, nim się obejrzycie. Czy odważycie się poznać losy Isobel i Varena?

• Do kupienia