Przepowiednia

Wydawnictwo: Albatros
Life Expectancy
83-7359-434-5
przepowiednia dean koontz

Życie za życie. W ponurą burzową noc Rudy Tock czeka na przyjście na świat swojego pierworodnego syna. W tym samym czasie na oddziale intensywnej terapii umiera jego ojciec. Przed śmiercią staruszek wypowiada niezwykłą przepowiednię – chłopcu, który wkrótce się urodzi, przydarzy się w życiu pięć strasznych dni, których daty każe zapisać. Wkrótce na świat przychodzi mały Jimmy Tock. Okazuje się, że stary człowiek przewidział także dokładny czas jego urodzin, wzrost oraz wagę. Niespodziewanie dziwna przepowiednia nabiera cech realności.... Dwadzieścia lat później rodzina Tocków w napięciu oczekuje nadejścia pierwszego z feralnych dni. Jakim koszmarem będzie musiała stawić czoła?

Opinie czytelników (2019)
Kofi | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przepowiednia Deana Koontza z pewnością nie jest najlepszym thrillerem jaki miałem okazję przeczytać, co nie zmienia faktu, że jest to przyjemna lektura na dwa nie długie wieczory. Po lakonicznym opisie nie wiedziałem czego się spodziewać. Przepowiednia, pięć dat, pięć dni, najgorszych w życiu przepowiedzianych w dniu twoich urodzin przez umierającego dziadka. Brzmi trochę abstrakcyjnie, ale intryguje i zastanawia, co tak strasznego może się wydarzyć i czy przebije to początek historii i klauna, który zrobił jatkę w szpitalu. Nasz bohater, a także narrator całej historii, należący do rodziny ekscentrycznych cukierników musi zmierzyć się z pierwszym dniem. Kto by pomyślał, że zostanie zakładnikiem szalonych klaunów i pozna miłość życia, zresztą klauni odgrywają w tej historii kluczową rolę, zwłaszcza w feralnych dniach. Przepowiednia pod wieloma względami nie zachwyca. Bohaterzy typowi do bólu, podobnie czarne charaktery. Fabuła mknąca do przodu trzyma rytm i przynajmniej nie wieje...

ZARAZA | 2013-07-23
Przeczytana: lipiec 2013

Jest to niewątpliwe najlepsza książka Koontza, z tych które już przeczytałam. Czytałam szybko i z zapartym tchem. Autor zafundował mi niezłą przejażdżkę wśród ludzkich uczuć, a to w książkach uwielbiam najbardziej. Szczególnie naszło mnie na refleksje o zawiłościach losu, przeznaczeniu i walkę o własne szczęście i spokój. Dodanie do tego przez autora czegoś trochę irracjonalnego, jak tytułowa przepowiednia, pościg, wybuchy... i może więcej nie zdradzę dla przyszłych czytelników tej świetnej powieści. Absolutnie warto przeczytać :)

PABLOPAN | 2012-02-07

Koontz w bardzo dobrej formie. Książka od początku do końca trzyma w napięciu i nie ma mowy o oderwaniu się, dopóki nie dojdzie się do ostatniej strony. Bardzo polecam :)

Elilaya | 2016-05-04

Moje pierwsze spotkanie z tym autorem i jest ono nawet udane. Nie oczekiwałam żadnych fajerwerków, ohów i ahów, więc nie jest źle.
Grozy tutaj właściwie prawie nie ma, ale za to uśmiałam się przy wielu fragmentach. Nie wiem czy tak miało być czy to po prostu wina tłumaczenia,że zamiast dostawać gęsiej skórki dostawałam napadu śmiechu, ale bawiłam się znakomicie.
Jest trochę dziwna i moje wrażenie było takie, że Koontz momentami chciałby być Kingiem, nieudolna próba naśladowania go i zastanawiałam się w ilu procentach mamy tutaj Koontza a w ilu Kinga.
Książka nie jest rewelacyjna, jest przewidywalna i lekko pokręcona (w pozytywnym sensie). To dla mnie bardziej czarny humor aniżeli thriller. Ciekawił mnie motyw powieści i wciągnęła mnie, wszystkich bohaterów polubiłam, ale miałam w głowie myśl, że jednak King zrobiłby to lepiej. Jak na pierwszy raz jest ok. Zachęciło mnie, żeby sięgnąć po inne jego pozycje.

AloAlo | 2015-05-12

Dobrze napisana, szybko się czytało i mnie wciągnęła.

Madeleine | 2010-08-24

"Przepowiednia" była dla mnie bardzo przyjemnym powitaniem z twórczością Deana Koontza, autora niezliczonych thrillerów, horrorów i kryminałów.
Powitaniem - dlatego, że nie została ona jedyną przeczytaną przeze mnie książką tego genialnego pisarza.
Natomiast dlaczego przyjemnym? Tutaj wiele trzeba wymienić...

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na niebanalną fabułę. Treść utworu mówi nam o mężczyźnie, któremu w chwili narodzin, umierający dziadek (prócz wady stóp, dokładnej miary i wagi etc.) wyznaczył pięć ważnych dat. Pięć dat najstraszniejszych dni jego życia. Wraz z momentem narodzin Jimmy'ego dziadek umiera. Koontz przedstawia nam koleje życia mężczyzny ze szczególnym uwzględnieniem tych właśnie koszmarnych dni.

Zakończenie powieści nawiązuje do jej początku, ale więcej szczegółów znaleźć można tylko w lekturze ;)

To co w występuje w utworach Deana Koontza, a rzadko pojawia się w książkach innych pisarzy to niezwykle swobodne podejście do pisania w obszernym tego słowa...

Marysieńka | 2011-05-23
Przeczytana: 2007 rok

W czasie gdy na oddziale położniczym przychodzi na świat syn Rudy'ego Tocka na innym umiera jego ojciec. Jednakże przed śmiercią podaje synowi dokładne dane na temat mającego przyjść na świat dziecka a także 5 ważnych dla niego i niebezpiecznych dat....Po narodzinach okazuje się, że dziadek nie pomylił się ani co do wagi ani wzrostu noworodka, więc rodzina w napięciu i ze strachem oczekuje kolejnych, podanych przez dziadka dat. No cóż, czy jest coś takiego jak przeznaczenia, czy można przewidzieć przyszłość i czy można w jakiś sposób zapobiec prorokowanym zdarzeniom? Jak mogłoby wygladać życie człowieka obciążonego takim jarzmem? Proponuję przeczytać powieść Koontza, który próbuje nam na te i podobne pytania odpowiedzieć...Polecam

Lethin | 2014-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

To chyba jedna z lepszych powieści Koontz'a pomimo pewnych wad, które nie przeszkadzają jakoś szczególnie w dobrej lekturze.

Można odnieść wrażenie że początek lekko przegadany, jednak jest ważny bo stanowi początek wszystkiego co się zdarzy w przyszłości.
Nie jest to taka zwykła książka bo podzielona na kilka części rozpoczyna nowe etapy w życiu bohatera Jimmy Took'a oraz nowe wydarzenia z którymi ten musi sobie poradzić.
Część 1 to chyba odsłona najbardziej obszerna.
Osobiście bardziej podobają mi się wydarzenia opisane po części 1, bo czyta się je z większym napięciem i zainteresowaniem, chociaż autor momentami za dużo oddaje się refleksji.
Oprócz ciekawej fabuły i bohatera z fajnym poczuciem humoru (którego moim zdaniem było za mało co i tak grozi wybuchem śmiechu), jest jeszcze bohaterka w postaci dziewczyny Lorrie, która zbyt często ironizuje.
Na szczęście i tak daje się lubić, chociaż niekiedy to ironiczne poczucie humoru mnie męczyło.

Opisane historie nie są zbyt realne,...

Koala | 2016-08-28
Na półkach: Przeczytane, Dean Koontz

Błyskawicznie się czytało, wciągająca i zajmująca, ale przewidywalna i płaska.

| 2015-06-17

Rewelacyjna. Wciąga od pierwszej strony, w zasadzie od opisu z tyłu książki. Genialny pomysł na powieść, który zaintryguje każdego: człowiek, któremu przepowiedziano pięć straszliwych dat, z przerażeniem oczekuje na nadejście pechowych dni. Wielkim plusem książki jest język pisania. Autor zgrabnie wplata w wątek główny informacje o różnych bohaterach, dzięki czemu wiemy wszystko o wszystkich.
Moje pierwsze spotkanie z autorem i z pewnością nie ostatnie.

zobacz kolejne z 2009