Przepowiednia

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Life Expectancy
83-7359-434-5
przepowiednia dean koontz

Życie za życie. W ponurą burzową noc Rudy Tock czeka na przyjście na świat swojego pierworodnego syna. W tym samym czasie na oddziale intensywnej terapii umiera jego ojciec. Przed śmiercią staruszek wypowiada niezwykłą przepowiednię – chłopcu, który wkrótce się urodzi, przydarzy się w życiu pięć strasznych dni, których daty każe zapisać. Wkrótce na świat przychodzi mały Jimmy Tock. Okazuje się, że stary człowiek przewidział także dokładny czas jego urodzin, wzrost oraz wagę. Niespodziewanie dziwna przepowiednia nabiera cech realności.... Dwadzieścia lat później rodzina Tocków w napięciu oczekuje nadejścia pierwszego z feralnych dni. Jakim koszmarem będzie musiała stawić czoła?

boookster | 2018-03-30

Z racji tego, że od dzieciństwa jestem fanem powieści Koontza, Mastertona i Kinga, moja ocena nie do końca może być odzwierciedleniem opinii innych czytelników.
Koontz, jako autor powieści z gatunku fantastyki, thrillera i grozy w jednym, dał się poznać jako ktoś, kto pisze powieści od których ciężko się oderwać. Podobnie jest z „Przepowiednią”. Osobiście uważam, że jest to jedna z lepszych powieści autora.
To co jest na duży plus, autor tą powieść pisze niejako pamiętnik pisany przez głównego bohatera. Jest to ciekawe i daje czytelnikowi możliwość głębszego zaangażowania się w akcję.
Co do fabuły. W powieści złymi charakterami jest klaun Konrad Beezo i jego syn. Już od dziecka jak miałem okazję oglądać występy artystów cyrkowych, to klauni nie przemawiali do mnie wcale. Nie tylko nie wydawali mi się zabawni, ale wręcz budzili obawę. Po przeczytaniu powieści Kinga „To”, moje odczucia miały usprawiedliwienie. Tutaj jest kolejny zły bohater wywodzący się z cyrkowców i upewniło mnie...

Tomek | 2017-11-13

Intensywność i Przepowiednia to moje ulubione powieści Koontza choć przyznam:nie przeczytałem chyba nawet połowy Jego książek.To pisarz niezwykle płodny,pisze dużo ..w zdecydowanej większości książki dobre lub bardzo dobre..Ta zaintrygowała mnie bardzo ciekawą akcją,pomysły Koontza mogą chyba tylko dorównać pomysłom Kinga (bez urazy mistrzu:)
Polecam amatorom mocnych wrażeń i szybkiej,ciekawej akcji.

Dean Koontz znowu to zrobił , znowu opowiedział mi historię od której nie mogłam się oderwać , a która poczęstowała mnie lodowatym dotykiem palców przeznaczenia i zawistnymi spojrzeniami przeraźliwych oczu klaunów - szaleńców . Nigdy nie lubiłam klaunów i ogólnie cyrków , nawet jako dziecko . Bardziej mnie przerażały niż bawiły ich wielkie czerwone nosy i namalowane sztuczne uśmiechy . Potem przeczytałam książkę Kinga '' To '' i znielubiłam ich jeszcze bardziej . '' Przepowiednia '' , kolejna historia o klaunach , następnego z moich ulubionych pisarzy tylko mi potwierdza że klauni , jako '' rozśmieszacze '' dzieci , są zdecydowanie przereklamowani . Koontz , naszykował dla czytelnika prawdziwą jazdę na diabelskim młynie . Mamy oto tytułową przepowiednię . Jimmy'ego Tocka czeka pięć strasznych dni . Tylko tyle wiadomo , nie wiadomo natomiast co ma się wydarzyć . Co trzeba wtedy zrobić , czy się ukryć i przeczekać , czy naszykować , na wszelkie '' gdyby '' , baseballowe kije i...

marcin | 2017-03-31
Przeczytana: 2011 rok

Ksiazka ktora na bardzo dlugo utkwila mi w pamieci.Koontz napisal powiesc absolutnie rewelacyjna ,wciagajaca i do samego konca trzymajaca w napieciu.Pomysł na fabule w sumie dosc prosty ale pozniejsze rozwiniecie jej to po prostu mistrzostwo swiata.Powiesc napisana jest bardzo lekkim piorem z duza doza czarnego humoru takze czyta sie ja znakomicie poza tym rownoczesnie wzrusza i bawi.Naprawde swietna rzecz ktorej nie powstydzilby sie sam Mistrz KING,goraco polecam.

ZARAZA | 2013-07-23
Przeczytana: lipiec 2013

Jest to niewątpliwe najlepsza książka Koontza, z tych które już przeczytałam. Czytałam szybko i z zapartym tchem. Autor zafundował mi niezłą przejażdżkę wśród ludzkich uczuć, a to w książkach uwielbiam najbardziej. Szczególnie naszło mnie na refleksje o zawiłościach losu, przeznaczeniu i walkę o własne szczęście i spokój. Dodanie do tego przez autora czegoś trochę irracjonalnego, jak tytułowa przepowiednia, pościg, wybuchy... i może więcej nie zdradzę dla przyszłych czytelników tej świetnej powieści. Absolutnie warto przeczytać :)

Krzysztof | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przepowiednia Deana Koontza z pewnością nie jest najlepszym thrillerem jaki miałem okazję przeczytać, co nie zmienia faktu, że jest to przyjemna lektura na dwa nie długie wieczory. Po lakonicznym opisie nie wiedziałem czego się spodziewać. Przepowiednia, pięć dat, pięć dni, najgorszych w życiu przepowiedzianych w dniu twoich urodzin przez umierającego dziadka. Brzmi trochę abstrakcyjnie, ale intryguje i zastanawia, co tak strasznego może się wydarzyć i czy przebije to początek historii i klauna, który zrobił jatkę w szpitalu. Nasz bohater, a także narrator całej historii, należący do rodziny ekscentrycznych cukierników musi zmierzyć się z pierwszym dniem. Kto by pomyślał, że zostanie zakładnikiem szalonych klaunów i pozna miłość życia, zresztą klauni odgrywają w tej historii kluczową rolę, zwłaszcza w feralnych dniach. Przepowiednia pod wieloma względami nie zachwyca. Bohaterzy typowi do bólu, podobnie czarne charaktery. Fabuła mknąca do przodu trzyma rytm i przynajmniej nie wieje...

PABLOPAN | 2012-02-07

Koontz w bardzo dobrej formie. Książka od początku do końca trzyma w napięciu i nie ma mowy o oderwaniu się, dopóki nie dojdzie się do ostatniej strony. Bardzo polecam :)

Wiesia | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Książka pisana w formie pamiętnika głównego bohatera, który opisuje wydarzenia w feralne dni przepowiedziane przez umierającego dziadka.
Pięć dat - dni których Jimmy oczekiwał z obawą, bo jak przygotować się na niebezpieczeństwo którego się nie zna i które może czyhać wszędzie?
Historia opowiedziana płynnie, emanująca ciepłem rodzinnego domu Jimmiego Tocka, pełna zabawnych dialogów.
Czytając, uśmiech nie schodził mi z twarzy :)
Bardzo miło spędziłam czas z rodziną piekarzy/cukierników, rewelacyjną babunią no i...ciastem. Bo dobre ciasto jest lekarstwem na wszystko :)

Elilaya | 2016-05-04

Moje pierwsze spotkanie z tym autorem i jest ono nawet udane. Nie oczekiwałam żadnych fajerwerków, ohów i ahów, więc nie jest źle.
Grozy tutaj właściwie prawie nie ma, ale za to uśmiałam się przy wielu fragmentach. Nie wiem czy tak miało być czy to po prostu wina tłumaczenia,że zamiast dostawać gęsiej skórki dostawałam napadu śmiechu, ale bawiłam się znakomicie.
Jest trochę dziwna i moje wrażenie było takie, że Koontz momentami chciałby być Kingiem, nieudolna próba naśladowania go i zastanawiałam się w ilu procentach mamy tutaj Koontza a w ilu Kinga.
Książka nie jest rewelacyjna, jest przewidywalna i lekko pokręcona (w pozytywnym sensie). To dla mnie bardziej czarny humor aniżeli thriller. Ciekawił mnie motyw powieści i wciągnęła mnie, wszystkich bohaterów polubiłam, ale miałam w głowie myśl, że jednak King zrobiłby to lepiej. Jak na pierwszy raz jest ok. Zachęciło mnie, żeby sięgnąć po inne jego pozycje.

AloAlo | 2015-05-12

Dobrze napisana, szybko się czytało i mnie wciągnęła.