Arsene Lupin. Tajemnica wydrążonej iglicy

Cykl: Arsene Lupin (tom 3)
Wydawnictwo: Elipsa
arsene, lupin, włamywacz

W pałacu hrabiego de Gesvres w Ambrumésy dokonano zuchwałej kradzieży. Ciężko ranny Arsene Lupin znika. Dochodzenie prowadzi nadinspektor Ganimard, mając niespodziewanie do pomocy Isidore’a Beautreleta, ucznia klasy maturalnej, wybitnego znawcę metod działania legendarnego dżentelmena włamywacza. zaczyna się fascynujący pojedynek pomiędzy inteligentnym młodzieńcem, starającym się rozszyfrować dokument, skrywający tajemnicę królów Francji, a jego przebiegłym przeciwnikiem. A stawka jest niebagatelna. Co kryje znana wszystkim iglica pod Etretata Fascynujące spotkanie z ostatnim potomkiem francuskich królów i… włamywaczem.

Dżast | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Czytając nie można wyjść z podziwu. Wszystko jest bardzo dobrze przemyślane, przez co fabuła nieprawdopodobnie wciąga. Dzięki Maurice'owi Leblanc można spokojnie przełamać swoje obawy co do literatury poprzednich wieków. A także przekonać się, że wiele stron tychże książek jest wciąż uniwersalnych w swojej istocie.

kinga | 2012-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Kolejna część serii o dokonaniach dżentelmena-włamywacza.
Oj, czego tu nie ma! "Tajemnica ..." to opowieść obfitująca w kradzieże, morderstwa, uprowadzenia, mistyfikacje, tajemnice i historię.

Tym razem do wytropienia sprytnego Króla Złodziei zaangażowano nie tylko policję z Ganimardem na czele, nie tylko Herlocka Sholmesa, ale i włączono (a raczej sam się włączył) w sprawę detektywa-amatora, Isidore'a Beautreleta. Chłopak cechuje się niezwykłym zmysłem obserwacji, kojarzenia faktów, jest bystry, inteligentny i przewidujący. Jednak Lupin nad nimi góruje, jego plany zawsze dopracowane są do perfekcji. Arsene i jego banda są wszędzie, wszystko słyszą i widzą, wyciągają wnioski i grają swoim wrogom na nosach.

"Dwaj główni przeciwnicy Lupina - Sholmes i Ganimard - zostali wyeliminowani z gry, Isidore Beautrelet okazał się niezdolny do walki, a wymiar sprawiedliwości - bezsilny. Nikt nie był w stanie przeciwstawić się takim przeciwnikom."

Detektywi główkują, kombinują, a tym...

Ewa | 2012-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Po przeczytaniu dwóch książek Mass Effect pod rząd, ta była miłą odmianą. Stopień pokręcenia historii i banalnego później wyjaśnienia każdej zawiłości jest po prostu niesamowity. Czytelnik czuje się jakby sam uczestniczył w tych wydarzeniach. Najpierw dostaje garść faktów, które nijak nie trzymają się kupy, aby potem poznać wyjaśnienie sprawiające, że sprawa wydaje się naprawdę prosta. Dodatkowo całość została napisana tak, że nie sposób oderwać się od lektury: pragnienie odkrycia tajemnicy wielkiego złodzieja jest zbyt silne.

Jednak muszę ostrzec tych, którzy wcześniej zetknęli się z filmem "Arsene Lupin" z 2004. Jego akcja nawiązuje do drugiej części książki ("Tajemnica królowej"). Wprawdzie nie do końca, ale pojawienie się charakterystycznej skały nie wydaje się zagadkowe, gdyż była ona także w filmie.

jabajbaj | 2013-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Spodziewałam się czegoś lepszego - jakoś tak mnie to nie przekonało. Przed lekturą miałam zupełnie inny wizerunek Arsena Lupina, który tutaj kompletnie upadł. A może to przez to, że w tym wypadku włamywacza - dżentelmena tropi jakiś tam zwykły licealista i co najgorsze - daje radę! Trochę mnie to załamało, acz liczę na to, że w innych książkach (bez tego irytującego dzieciaka) będzie już lepiej.

Angelika | 2013-08-16
Przeczytana: 31 lipca 2013

Książka od początku zaciekawia, zaczyna się tradycyjnie - włamanie, ucieczka. Lecz to właśnie tutaj zaczyna się prawdziwa intryga - co jest prawdziwe, a co nie? Kim jest złodziej i co ukradł? Dokąd prowadzą ślady?
Główny bohater jest bardzo dobrym detektywem, wie co się stało, idzie po śladach i odkrywa wielkie dziedzictwo.
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie pod względem tej niebanalnej intrygi i kreacji bohaterów.

bookiatryk.blogspot.com

Saszen | 2013-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 04 lipca 2013

Arsene Lupin jest rewelacyjny! Chociaż opowiadania są trochę nierealne, jakby działy się w innym świecie.

buraukkaforesee | 2013-06-22
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z najsłabszych części Lupina. Zupełnie inny wizerunek Arsene niż w pozostałych częściach, albo przynajmniej takie wrażenie mam. Do tego irytujący mnie licealista i naiwne zagrania. Czuję jakby to nie Leblanc napisał ten tom - co się stało z serią, którą tak uwielbiam na ten jeden "moment"?
PS Pod koniec Lupin "wraca do żywych", ale niestety źle się to dla wszystkich kończy.

Agata | 2012-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Bardzo mnie wciągnęła, ciekawa historia i bohaterowie. Mogę polecić :)

javiper | 2016-04-18
Na półkach: 2016, Przeczytane