Mury Hebronu

Okładka książki Mury Hebronu
Andrzej Stasiuk Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375361193
Tagi:
więzienie więźniowie

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową Jurij Andruchowycz, Andrzej Stasiuk
Ocena 6,8
Moja Europa. D... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Ocena 7,7
Wolność Czytania Radek Rak, Andrzej ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
1391 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
322
273

Na półkach: ,

Nie jestem mimozą i choć nie miałam nigdy do czynienia z tego typu środowiskiem to nie znaczy ,ze się czegoś takiego nie spodziewałam. Poraziło mnie co innego.
Prostota tej krótkiej książki.Tak mało treści , a tak dużo przekazu. O tym ,ze resocjalizacja za kratami to mit to też nie jest żadna tajemnica.
Autor faktycznie spędził w więzieniu 1,5 roku za unikanie służby wojskowej.
Żeby napisać jednak coś takiego , nawet jeżeli jest to w części fikcją, musiał mieć styczność z osadzonymi podobnymi do opowiadającego.Ironia dla mnie jest to ,że Stasiuk nie był ani złodziejem , mordercą ,a pisze historię regularnego recydywisty, który nawet trochę jakby "bierze go pod skrzydła" i wprowadza w arkana grypsujących.Płynna jest granica dobra i zła w takim miejscu i z takimi ludźmi. Nie można przewidzieć , jak 1,5 roku takiego życia pośród więźniów ciężkiego kalibru, wpłynie na psychikę młodego człowieka jakim był autor ,który jednak nie ocenia , nie zmienia faktów , przekazując opowieść w pierwotnej formie . Zgroza ,ze osadzano ludzi z tak różną historią niefrasobliwie razem , nie biorąc w ogóle pod uwagę jakie to może mieć następstwa.
Książka prosta , dobitna, bez jakichkolwiek ubarwień, nawet uczucia są tam skażone brzydotą, obnażone , wynaturzone .Czytelnik jednak brnie jak zahipnotyzowany do samego końca choć wie ,ze tu nie ma żadnego światła na horyzoncie. Mistrzostwem jest dla mnie sam początek książki i tu dopatrywałbym się odczuć samego autora:
"Od ściany do ściany. Do ściany od ściany. Od okna do ściany. Od drzwi do okna. Od ściany do
ściany. Do ściany od ściany. Lewa noga. Prawa noga. Lewa noga. Przyniosłem tutaj wszystko,
co miałem, i jestem, wciąż jestem. Samowystarczalny. Drążyć to, co dookoła, a dookoła tak
niewiele. Chociaż przyniosłem ze sobą wszystko, co miałem do tej pory."
Konwencja prawie jak marszowa , zwiększająca wciąż tempo tak ,ze prawie słyszałam te kroki w małej celi, widziałam palącą się żarówkę i czułam naprawdę czułam potrzebę bliskości tego człowieka , którego odrzuciły nawet szczury , a który wiedziałam,że czuł się w tym miejscu wyobcowany , oszukany . Doskonale wiedział,ze nie powinien się tam znaleźć , ale nie miał wyboru.
Tak samo jak nie miał wyboru jeśli chodzi o czasy w jakich żył (komunizm) i chyba do tego nawiązywał pisząc o kolorach : szarość i czerwień .Brak wolności w więzieniu , ale i po za jego murami.
Jak dla mnie to bardzo poetycki utwór( choć to proza), naszpikowany metaforami w odniesieniu do panującej rzeczywistości tamtych lat.
Jednak to nie jest literatura dla wszystkich.

Nie jestem mimozą i choć nie miałam nigdy do czynienia z tego typu środowiskiem to nie znaczy ,ze się czegoś takiego nie spodziewałam. Poraziło mnie co innego.
Prostota tej krótkiej książki.Tak mało treści , a tak dużo przekazu. O tym ,ze resocjalizacja za kratami to mit to też nie jest żadna tajemnica.
Autor faktycznie spędził w więzieniu 1,5 roku za unikanie służby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 641
  • Chcę przeczytać
    1 413
  • Posiadam
    418
  • Ulubione
    85
  • Teraz czytam
    28
  • Chcę w prezencie
    25
  • Literatura polska
    25
  • 2013
    14
  • 2014
    12
  • Literatura polska
    12

Cytaty

Więcej
Andrzej Stasiuk Mury Hebronu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także