Człowiek przemieniony w wilka

Okładka książki Człowiek przemieniony w wilka Sergiusz Piasecki
Okładka książki Człowiek przemieniony w wilka
Sergiusz Piasecki Wydawnictwo: LTW Cykl: Wieża Babel (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Wieża Babel (tom 1)
LTW
2000-01-01
2000-01-01

Polecam! Bardzo dobrze się czyta, choć opowiada o trudnych, dramatycznych czasach. Ciekawa fabuła i postaci, czuć, że autor zna realia z własnych doświadczeń. Ależ ci ludzie mieli ciężko! A my dzisiaj narzekamy na brzydką pogodę albo na inną bzdurę...

Pierwsza część cyklu "Wieża Babel" to cenny dokument czasów pokazujący zmieniające się nastroje Wilna podczas kolejnych zmian władz czy okupacji - a więc władz kolejno radzieckich, litewskich i niemieckich. Czasy te łączy wspólny mianownik - bieda oraz fakt, takie nasze szczęście i efekt "polityki międzynarodowej", że Litwini większe nadzieje wiązali z III Rzeszą i ZSRR niż z Polską, a samych Polaków lubił mało kto. Tymczasem nacjonaliści litewscy i białoruscy spierając się porozumiewali się... po polsku. Jak już w kilku innych książkach, autor wyraźnie zasugerował, że co jakiś czas można było trafić na "ludzkiego" Rosjanina. Jest także typowe dla Piaseckiego punktowanie nieudolnej zabawy w konspirację oraz krótkowzrocznych decyzji o przyjmowaniu oficjalnych stanowisk sankcjonowanych przez okupantów. Kilka ciekawych cytatów wódczanych na zakończenie:
Powrócił do hotelu o godzinie dziewiątej. W pokoju było tak zimno, że para szła z ust. Pomacał obity blachą ceglany piec, który ogrzewał dwa pokoje i miał palenisko z korytarza. Był zupełnie zimny. Posłyszał na zewnątrz kroki i otworzył drzwi. Zobaczył gospodynię.
— Czy nie można napalić w piecu? — spytał. — W pokoju bardzo zimno.
— Służąca paliła z rana. Ale taki mróz! Ja panu coś doradzę.
Niech pan weźmie na noc kobietę. Razem będzie ciepło. Niedrogo bierze.
— Nie mam ochoty.
— Młoda, ładna.
— Nie, dziękuję.
— Jak pan sobie życzy.
Wrócił do pokoju, zamknął drzwi na klucz, rozebrał się i położył
do łóżka. Długo nie mógł rozgrzać się. Potem mocno ,usnął (...) Rano obudził się od potężnego chrapania w sąsiednim pokoju.
Nalał wódki do szklaneczki z grubego zielonkawego szkła. Powoli ją wypił. Wydawało mu się, że nie ma ani smaku, ani mocy — jak woda. Ale wkrótce poczuł, że mu ręce i stopy jakby miękną i wilgotnieją. Po drugiej szklaneczce
ciało ogarnęła fala ciepła. Gdy zaś kończył wódkę, brudna knajpa wydała mu się przybytkiem radości. Ordynarni pijacy przy sąsiednich stolikach byli bardzo sympatyczni. Nie był jednak pijany i zdawał sobie sprawę z tego nastroju. Pomyślał, że nigdy wódka nie podziałała na niego tak dobrze jak dzisiaj. Gdy jechał w wagonie, obawiał się, że odmrozi sobie ręce albo stopy. Potem przyszło mu do głowy, że może mocno się zaziębić. Teraz był pewien, że wszystko skończy się dobrze. Opuścił knajpę i udał się do domu. Szedł prędko, by zachować ciepło, które go ogarnęło po wypiciu wódki.

Tak stylistycznie to jest...specyficznie napisane, nie jakoś z polotem wielkim, ale wciąga niesamowicie. Jeśli ktoś chciał by się dowiedzieć jak żyli ludzie w trakcie okupacji, czym się trudnili, jak zdobywali pieniądze i żyli ze sobą ...to ta książka jest niczym reportaż. Druga część przyjdzie do mnie jutro:)

Jedna opinia dla obu części cyklu.
Dobry opis rzeczywistości wojennej obszaru wileńskiego i tamtejszej konspiracji. Mocno krytyczna opinia Piaseckiego na temat AK wynika z dwóch czynników. 1. AK składała się w większości z ochotników bez wyszkolenia oraz wyszkolonych i doświadczonych frontowców - w sumie ludzi bez większego pojęcia o konspiracji. Mogło to wyglądać jak żałosna amatorszczyzna dla człowieka, który miał doświadczenie w wywiadzie. 2. Owo dość specyficzne doświadczenie pracy w wywiadzie i charakter Piaseckiego. To był indywidualista inteligentny, odważny, ale z mocno rozwiniętym instynktem samozachowawczym. Nie znosił zorganizowanych, hierarchicznych struktur wojskowych, regulaminów, dyscypliny, rozkazów - typ samotnego wilka.

Jedna opinia dla obu części cyklu.

W końcu słabsza powieść Piaseckiego? Przyznaję, że w "Człowieku..." najmocniej odczułem powtarzalność pewnych cech pisarstwa autora: główny bohater to właściwie zawsze ten sam człowiek, miejsce akcji, etc., wolno płynąca fabuła (to akurat wyjątek!). Nie pomaga też ucięte niemal w stylu sztucznie dzielonych na pół przez Netfliksa seriali zakończenie.

Mimo wszystko w tej i innych książkach Piaseckiego jest coś, co sprawia, że chce się je czytać jedną po drugiej. Niepodrabialny klimat, galeria rozmaitych ludzkich postaw i pytanie, jak będąc na ich miejscu w tamtym czasie sam bym się zachował. To ostatnie nurtuje mnie coraz bardziej.

Mimo wszystko w tej i...

Doskonała książka. Bardzo interesujący i do tego prawdziwy zapis życia na tle wydarzeń z dramatycznych lat 1939-41 na Wileńszczyźnie. Pewna surowość stylu dodaje książce autentyzmu. Świetna lektura. Biorę się więc od razu za kontynuację.

Pisałam już o Sergiuszu Piasecki jako o człowieku o niezwykłej mądrości, którym nie można było manipulować. Do tego sprawiedliwym, o gigantycznym doświadczeniu życiowym, a także jako o wyśmienitym pisarzu. Przed wojną współpracował z wywiadem, w czasie wojny z AK, Piasecki chociaż działał w komórce likwidacyjnej AK, odmówił zabicia Józefa Mackiewicza, podejrzewając, że dowody przeciwko niemu to radziecka prowokacja, później okazało się, że miał rację.
W tej powieści, podobnie jak i w innych tego autora, jest wiele wątków autobiograficznych, jest tu sporo o historii i masa arcyciekawych obserwacji psychologicznych. A wszystko to jest przekazane w bardzo przystępnej formie, bez jakichkolwiek dłużyzn, szalenie celnie i zwięźle. Główny bohater, Józef, przybywa w czasie wojny do Wilna, nie ma pracy, miejsca do spania i pieniędzy. Zamieszkuje u znajomej, pracuje m. in. jako parobek na wsi, rybak, zbieracz grzybów i jagód, handlarz, czy nawet i model w ASP. Jest również zaangażowany w działalność ruchu oporu, aczkolwiek w tym tomie działalność ta dopiero się rozkręca, opisana jest szerzej w tomie drugim tego cyklu pt. "Dla honoru organizacji".
całość

Po lekturze Kochana Wielkiej Niedźwiedzicy poszłam za ciosem i przeczytałam jeszcze dwie części niedokończonej trylogii „Wieża Babel”. Akcja powieści toczy się głównie Wilnie i okolicach w początkowych latach okupacji. Śledzimy więc, jak polskie miasto z dnia na dzień przechodzi w ręce bolszewików, Litwinów, a w końcu i Niemców. Kim jest główny bohater Józef okryte jest rąbkiem tajemnicy. Wprawdzie jego działania i tok myślenia każą się czytelnikowi domyśleć, czym się zajmował, niemniej jednak oprócz zdawkowych informacji, nic o nim nie wiemy. Przyjeżdża do Wilna, bo wie, że tam może liczyć na pomoc kobiety w zamian za ....dzielenie z nią łoża. No cóż, nie tylko kobiety wiedziały jak wykorzystać swoje wdzięki. Józef to generalnie dobra dusza i zdaje sobie sprawę, że taki układ jest niestosowny. (Inaczej byłby przecież zimnym, wyrachowanym draniem, a nie honorowym oficerem).
Krótko rzecz ujmując, w tej części niewiele się dzieje i właściwie śledzimy codzienne życie protagonisty, który odśnieża ścieżki, rąbie drzewo, nosi wodę, pozuje do aktów, nawiązuje (nowe) kontakty, łowi ryby na prowincji i stara się nie wpaść w ręce wroga. Mimo wszystko nie nudziłam się, bo Piaseckiemu udało się odmalować realia tamtych czasów i stworzyć kilka interesujących postaci jak choćby i Wincuka.

Piasecki to klasa sama w sobie. Przybliża nam obraz życia okupacyjnego na Kresach Wschodnich. Bohater to trochę taki samotny wilk, ale o takich cechach, które sprawiają, że chyba każdy chciałby się z nim zaprzyjaźnić.

Bardzo dobra powieść polecam

Bardzo dobra powieść polecam