Państwo i My: Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej
polityka, państwo, Polska, 2015, raport
inne
tsantsara

To tytuł kolejnego raportu ekspertów pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera. W opracowaniu wskazane zostały najważniejsze wymiary funkcjonowania państwa, które wymagają naprawy. Jakie są tytułowe grzechy Rzeczypospolitej? To między innymi brak wyobraźni strategicznej i suwerennej myśli rozwojowej, destrukcja sfery publicznej oraz unikanie rządzenia i ucieczka od odpowiedzialności. Autorzy analizują główne obszary aktywności państwa – politykę społeczną, politykę gospodarczą, stosunki międzynarodowe, ustrój oraz przestrzeń wspólną – a na zakończenie przedstawiają swoją wizję dobrego państwa. Raport jest syntezą wielu wcześniejszych opracowań i podobnie jak one został wydany przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej. Wsparcia finansowego udzieliła Fundacja PZU.

Autorzy zaznaczają, że oczywiście dostrzegają „cnoty” polskiego państwa. Uważają jednak, iż istotniejsze jest wskazanie tych obszarów, które wymagają pilnej naprawy. Od tego zależy bowiem nie tylko sprawność i siła naszego kraju, ale też dynamika jego dalszego rozwoju. (...)

Redakcja: Jerzy Hausner i Stanisław Mazur. Pozostali autorzy: Andrzej Antoszewski, Edwin Bendyk, Maciej Frączek, Anna Giza, Grzegorz Gorzelak,
Hubert Izdebski, Rafał Matyja, Bartłomiej E. Nowak, Jacek Raciborski,
Janusz Reiter, Dawid Sześciło.

Niniejsza publikacja została opracowana w ramach projektu
„Raport o stanie państwa”, sfinansowanego ze środków Fundacji PZU.
Opracowanie odzwierciedla wyłącznie poglądy Autorów.
Fundacja PZU oraz Fundacja Gospodarki i
Administracji Publicznej nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania informacji zawartych
w opracowaniu.

źródło opisu: http://www.fundacja.e-gap.pl/panstwoimy

źródło okładki: http://www.fundacja.e-gap.pl/raport.pdf

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!