rozwiń zwiń

Mam na imię Marytė

Okładka książki Mam na imię Marytė
Alvydas Šlepikas Wydawnictwo: KEW literatura piękna
189 str. 3 godz. 9 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Mano vardas – Marytė
Wydawnictwo:
KEW
Data wydania:
2015-10-25
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-25
Liczba stron:
189
Czas czytania
3 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378931577
Tłumacz:
Paulina Ciucka
Tagi:
Litwa druga wojna światowa dziecko głód II wojna światowa literatura litewska literatura współczesna Litwa Niemcy Prusy Wschodnie samotność sierota sierota strach walka o przetrwanie walka o życie
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Przewodnik po zaminowanym terenie Andreas Altmann, Janani Ambikapathy, Marcin Baran, Marian Lech Bednarek, Jacek Bierut, Wojciech Boros, Volker Braun, Jürgen Brôcan, Vahni Capildeo, Cezary Domarus, Mirosław Drabczyk, Bogusław Duch, Olgerd Dziechciarz, Dariusz Dziurzyński, Sławomir Elsner, Elke Erb, Katarzyna Fetlińska, Peter Gehrisch, Sylwester Gołąb, Konrad Góra, Jacek Gutorow, Ivo Harák, Roman Honet, Petr Hruška, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Jerzy Jarniewicz, Łukasz Jarosz, Dieter Kalka, Gabriel Leonard Kamiński, Joanna Lech, Dawid Majer, Paweł F. Majka, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Paweł Marcinkiewicz, Mirosław Marcol, Undine Materni, Maciej Melecki, Piotr Mierzwa, Dariusz Muszer, Waldemar Okoń, Marcin Ostrychacz, Sławomir Płatek, Jacek Podsiadło, Bogdan Prejs, Tomasz Różycki, Bartosz Sadulski, Volker Sielaff, Márton Simon, Krzysztof Siwczyk, Rafał Skonieczny, Alvydas Šlepikas, Gary Snyder, Rimvydas Stankevičius, Karina Stempel-Gancarczyk, Szymon Szwarc, Jaromír Typlt, Adam Wiedemann, Wojciech Wilczyk, Ilona Witkowska, Przemysław Witkowski, Konrad Wojtyła, Agnieszka Wolny-Hamkało, Grzegorz Wróblewski, Adam Zdrodowski, Dominik Piotr Żyburtowicz
Ocena 6,1
Przewodnik po ... Andreas Altmann, Ja...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Głos wilczych dzieci



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
106 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
157
149

Na półkach:

Zapraszamy na blog: http://ksiazkozercy9.blogspot.com
Wojna ma wiele twarzy i wiele odcieni – jest historią i wygranych, i zwyciężonych. Inną historią. O drugiej wojnie i doświadczeniach ludności zapisano już miliony kartek. I jak się okazuje – temat nie został wyczerpany. Nie wszystkie tragedie zostały jeszcze opowiedziane. Zwykle jednak w kontekście doświadczeń drugiej wojny światowej mówi się i pisze o tragedii Holocaustu, o powstaniu warszawskim, o waleczności żołnierzy i zwykłej ludności stawiającej czoła okupantowi. A pierwsze chwile powojennej rzeczywistości już chyba niekoniecznie znajdują takie odzwierciedlenie w rzeczywistości literackiej jak te sześć wcześniejszych lat.
Książka Alvydasa Šlepikasa dotyka tematu nierozpoznanego. Autor pochyla się nad tragedią tak zwanych wilczych dzieci, Wolfskinder, czyli niemieckich sierot wojennych z Prus Wschodnich (dzisiejsze tereny Warmii, Mazur, Litwy i Rosji), które do klęski III Rzeszy stanowiły ziemie niemieckie. Po zakończeniu II wojny światowej ludność niemiecka była z tych terenów wysiedlana. Jak niezbadanym tematem jest problem wilczych dzieci, najlepiej świadczy informacja z Wikipedii, która ich ilość szacuje od 10 tysięcy do 25 tysięcy. Ślepikas oddaje głos tym sierotom, opierając swoją historię na faktach.
Jest rok 1946. Ostra zima. Znajdujemy się w skutych lodem Prusach Wschodnich. Niemiecka ludność jest wysiedlana, na jej miejsce przybywają nowi osadnicy. Niemieckie dzieci – często bez rodziców muszą samodzielnie walczyć o przetrwanie: bez opieki, bez domu, bez jedzenia, za to w ciągłym zagrożeniu ze strony radzieckiego żołnierza. Wygłodniałe błądzą po lasach, chodzą od domu do domu, żebrząc o kawałek chleba i słoniny. Niektóre mają wielkie szczęście – przygarnie je jakaś litościwa litewska rodzina, niektórym tego szczęścia brakuje – umierają z głodu, zamarzają z zimna, giną od kuli radzieckiego żołnierza, wyzywane od nazistowskich świń – jakby czteroletnie dziecko miało świadomość znaczenia słowa nazizm w ogóle. To straszne historie, porażające.
O tym pisze Šlepikas. Ta książka wstrząsnęła mną bardzo. Z jednej strony dlatego, że pokazała coś, o czym nie miałam bladego pojęcia. Bo zwykle w kontekście drugiej wojny Niemcy są tymi złymi, a inni ofiarami ich wojennych działań. A tu ofiarami wojny są również niemieckie dzieci i nie sposób nie czuć litości dla ich losu. Z drugiej strony dlatego, że historie tych dzieci były straszne, wyjęte z najgorszego koszmaru. I najbardziej dlatego, że pisarz pokazał historię z punktu widzenia dzieci – nawet jeśli to były niemieckie dzieci, to jaka była ich odpowiedzialność za wydarzenia wojenne? Jaką winę ponosić może dziecko za politykę swojego państwa? Przecież to tylko dziecko.
To niepozorna książeczka. Nie ma nawet dwustu stron. Jednak przynosi duży ładunek emocjonalny. Składa się z krótkich, nawet bardzo krótkich rozdziałów – obrazów pokazujących losy kilkorga niemieckich dzieci i ich rodzin. Ale każdy ten pojedynczy obraz jest mocny. Autor jest oszczędny i w opisach, i w słowach – w tym leży siła oddziaływania jego książki. Warto ją przeczytać, by poznać jeszcze inne oblicze wojennej i powojennej rzeczywistości. Warto ją przeczytać po prostu dlatego, że to naprawdę bardzo dobra literatura.

Zapraszamy na blog: http://ksiazkozercy9.blogspot.com
Wojna ma wiele twarzy i wiele odcieni – jest historią i wygranych, i zwyciężonych. Inną historią. O drugiej wojnie i doświadczeniach ludności zapisano już miliony kartek. I jak się okazuje – temat nie został wyczerpany. Nie wszystkie tragedie zostały jeszcze opowiedziane. Zwykle jednak w kontekście doświadczeń drugiej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    307
  • Przeczytane
    118
  • Posiadam
    24
  • E-book
    7
  • Legimi
    6
  • 2022
    6
  • 2020
    5
  • Ebook
    5
  • Do kupienia
    3
  • Litwa
    3

Cytaty

Więcej
Alvydas Šlepikas Mam na imię Marytė Zobacz więcej
Alvydas Šlepikas Mam na imię Marytė Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także