Widmowy refren

Okładka książki Widmowy refren Agnieszka Mirahina
Okładka książki Widmowy refren
Agnieszka Mirahina Wydawnictwo: FORMA Seria: ILORAZY IRONII poezja
50 str. 50 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
ILORAZY IRONII
Wydawnictwo:
FORMA
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
50
Czas czytania
50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363316679
Inne
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Warkoczami. Antologia Nowej Poezji Zofia Bałdyga, Justyna Bargielska, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Katarzyna Fetlińska, Julia Fiedorczuk, Jakub Głuszak, Wioletta Grzegorzewska, Kamila Janiak, Aneta Kamińska, Barbara Klicka, Małgorzata Lebda, Natalia Malek, Agnieszka Mirahina, Joanna Mueller, Kamila Pawluś, Kira Pietrek, Justyna Radczyńska, Bianka Rolando, Mirka Szychowiak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Katarzyna Ewa Zdanowicz
Ocena 6,6
Warkoczami. An... Zofia Bałdyga, Just...
Okładka książki Kryzys. Biuletyn poetycki Jaś Kapela, Szczepan Kopyt, Agnieszka Mirahina, Łukasz Podgórni, Tomasz Pułka
Ocena 2,7
Kryzys. Biulet... Jaś Kapela, Szczepa...
Okładka książki Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009) Łucja Abalar, Zofia Bałdyga, Justyna Bargielska, Marzena Broda, Maria Cyranowicz, Julia Fiedorczuk, Magdalena Gałkowska, Marta Grundwald, Wioletta Grzegorzewska, Inga Iwasiów, Kamila Janiak, Iwona Kacperska, Aneta Kamińska, Marzanna Bogumiła Kielar, Samantha Kitsch, Magdalena Komoń, Agnieszka Kuciak, Natalia Malek, Agnieszka Mirahina, Izabela Morska, Monika Mosiewicz, Joanna Mueller, Joanna Obuchowicz, Kornelia Piela, Anna Piwkowska, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Justyna Radczyńska, Bianka Rolando, Joanna Roszak, Renata Senktas, Iza Smolarek, Ewa Sonnenberg, Dagmara Sumara, Julia Szychowiak, Anna Agata Tomaszewska, Anna Wieser, Joanna Wojdowicz, Agnieszka Wolny-Hamkało, Aleksandra Zbierska, Katarzyna Ewa Zdanowicz
Ocena 6,7
Solistki. Anto... Łucja Abalar, Zofia...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6145
3446

Na półkach:

„Widmowy refren” to tomik pełen odwołań do tekstów, które już znamy, zabawy językiem odpodmiotowionego, czy wręcz język maszynowy, jak w wierszu „Język maszynowy”, który ociera się o tradycyjne i współczesne aspekty kultury z „Jezusem” i „patronatem medialnym” na czele.

Mnie do gustu przypadł wiersz „Konkwista”

statek miłości wysepka nadziei!



trzeba się umówić na placu zbawiciela

żeby mieć chociaż ten krzyżyk na drogę



biedne dzieci!



to pan który nas uczy nowego języka

żądając niemożliwej zapłaty za każde



nowe słówko on który dopisuje kolejne

katastrofy i w decydującym momencie



wykreśla didaskalia!



który przeszywa wzrokiem pan mnie

podniesie diabli wezmą moje fantazje



razem spoczniemy w alei zasłużonych



żadnych eurodolarów tylko brudne pieniądze

żadnych owoców morza tylko surowe mięso



zegar pod poduszką i zegar pod głową



czarny puch i wskazówki –



wszelki duch jakaż potwora!

widzicie w oknie upiora?



w klatce na sekundę przekaz nieświadomy



przekaz impresyjny zmienny i znikomy

symboliczny śladowy nikły i nieznaczony



w piekle na sekundę przekaz jest dwuznaczny



w klatce na sekundę od tłumu do plaży

od źrenic do źrenic od słowa do słowa



maszyny parowe i fabryki snów –



byłam upiorem i aniołkami



z ziemią pod stopami niebem przed oczami

i w śnieżnej zamieci jako dwoje dzieci



jeden bies przewodnik



wielkich niewidomych diabłów

demonów żydów i murzynów



tylko dwoje dzieci+

Konkwista to hiszpańskie wyprawy zbrojne od XV wieku podejmowane w celu zdobycia nowo odkrytych terenów zamorskich w Amerykach, Afryce i Indiach. Mordy usprawiedliwiano szerzeniem wiary wśród niewiernych, z zasłużeni byli wyróżniani po śmierci. Podboje naprawdę sprowadzały się do rozszerzenia władzy monarchii oraz znalezienia zajęcia dla znudzonej szlachty oraz szybkich awansów społecznych. Nowy Świat przynosił nowe, lepsze życie, czego przykładem było wielu konkwistadorów. Francisco Pizarro (założyciel współczesnego Peru) np. był pasterzem świń z Estramadutry a dzięki podbojom stał się sławny i bogaty.

W kontekście tych wypraw rozjaśnia nam się dziwnie brzmiąca zabawa słowem. „statek miłości wysepka nadziei” właśnie te statki mające głosić religię miłości i nieść nadzieję niewiernym. Wysepkami nadziei były też odkrywane lądy: zmieniały losy zdobywców, pomagały im nie tylko zdobyć bogactwa, ale i poważanie społeczne. Krzyżyki brane na drogę były pretekstem do podbojów, a „nauka” kończyła się niemożliwą zapłatą, czyli śmiercią, ponieważ podboje nowych ziem opierały się na walkach zbrojnych. W wierszu nie zabrakło odwołań do kontekstów biblijnych, czy nawet naszej narodowej literatury religijnej: "Wszelki duch Pana Boga chwali!" u Mirahiny zmienia się w:

„wszelki duch jakaż potwora!

widzicie w oknie upiora?”

przez co można go odczytywać przez pryzmat polany w Gorcach, słynąca z upiorów i legend o nich. Kompresja i zabawa słowem pozwala poetce w jednym wersie zawrzeć myśli Adama Mickiewicza i Imanuela Kanta: „z ziemią pod stopami niebem przed oczami”.

Jeden króciutki utwór przekonuje nas, że jest w nim wiele odwołań do naszej bogatej kultury i niejednoznacznej codzienności, przez co tomik na pewno nie jest dla każdego. Trzeba obeznania i dystansu, ponieważ poetka bawiąc się słowem i eksperymentując czasami też drwi z nas. Na pewno podczas lektury przyda nam się znajomość poezji Sępa-Szarzyńskiego, Andrzeja Sosnowskiego, Adama Mickiewicza i wielu kontekstów historycznych oraz filozoficznych.

„Widmowy refren” to tomik pełen odwołań do tekstów, które już znamy, zabawy językiem odpodmiotowionego, czy wręcz język maszynowy, jak w wierszu „Język maszynowy”, który ociera się o tradycyjne i współczesne aspekty kultury z „Jezusem” i „patronatem medialnym” na czele.

Mnie do gustu przypadł wiersz „Konkwista”

statek miłości wysepka nadziei!



trzeba się umówić na placu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    2
  • Nagrodzone
    1
  • Wiersze
    1
  • Poezja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Widmowy refren


Podobne książki

Przeczytaj także