Kościoły zachodnie. Chrześcijańskie tablice encyklopedyczne. Tom III

Seria: Prymasowska Seria Biblijna
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Chronological and Background Charts of Church History Charts of Ancient and Medieval Church History Charts of Reformation and Enlightenement Church History Timeline Charts of the Western Church
9788374920469
religia
LubimyCzytać

Trzeci tom Chrześcijańskich tablic encyklopedycznych obejmuje dzieje Kościoła Zachodniego. Swoistą i ważną cechą tej pozycji jest posłużenie się tabelami i wykresami. Pozwoliło to na zgromadzenie stosunkowo dużego materiału w formie zwięzłej i przejrzystej. Książka łączy więc zalety encyklopedii i podręcznika. To obszerne przedstawienie historii chrześcijaństwa na Zachodzie wykorzystuje...

To obszerne przedstawienie historii chrześcijaństwa na Zachodzie wykorzystuje cztery spokrewnione książki, w oryginale amerykańskim wydane osobno. Pierwsza część syntetycznie prezentuje całą historię Kościoła, najważniejsze wydarzenia i zjawiska z jego dziejów, także teologiczne. Następne dwie zawierają wiadomości bardziej szczegółowe z epoki starożytnej, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie, oraz średniowiecznej, a potem na temat rozwoju protestantyzmu w rozmaitych odmianach. Na końcu można jeszcze znaleźć zestawienie mnogich wyznań protestanckich w USA w formie drzew genealogicznych. Układ tych części jest zasadniczo problemowy, choć zagadnienia przedstawiono według kolejnych epok. Większość tomu zajmuje natomiast osobne, duże zestawienie chronologii zachodniego chrześcijaństwa, rok po roku.

Ze względu na powstanie tych opracowań w USA, stosunkowo dużo miejsca poświęcono nowszemu protestantyzmowi. W tych partiach znajdziemy wiadomości w języku polskim praktycznie dotąd niedostępne, gdyż historia i teologia chrześcijaństwa amerykańskiego jest u nas bardzo mało znana.

Prof. dr hab. Michał Wojciechowski

źródło opisu: https://vocatio.com.pl/pl/p/Koscioly-zachodnie/600

źródło okładki: https://vocatio.com.pl/pl/p/Koscioly-zachodnie/600

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!