Tak zwane widoki ziemi. Wybór wierszy

Wydawnictwo: Bosz
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
albumy
LubimyCzytać

Antologia w języku polskim i angielskim.Antologia wierszy Czesława Miłosza inspirowanych miejscami bliskimi poecie opracowana przez wybitnego znawcę twórczości Noblisty, prof. Aleksandra Fiuta. Dzięki utworom, będącym swoistymi zapiskami z podróży i urywkami wspomnień oraz odpowiednio dobranym zdjęciom, współczesnym i archiwalnym, możemy wraz z poetą podróżować od jego rodzinnej Litwy, przez Paryż aż do Kalifornii, by ostatecznie powrócić na ziemię przodków i do królewskiego Krakowa. Obok polskich tekstów zamieszczono również ich angielskie przekłady, wszystkie zaczerpnięte ze zbiorów aprobowanych lub samodzielnie przekładanych przez Miłosza. Uzupełnieniem antologii jest indeks wybranych nazw geograficznych, ułatwiający wędrówkę śladami poety.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

rokita49 Boruta | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

W wierszu na swoje 88 urodziny Miłosz mówi tak:" Dawno zostawiłem za sobą/zwiedzanie katedr i wież warownych./Jestem jak ten,kto widzi,a jednak sam nie przemija,/duch lotny mimo siwizny i chorób starości.//Ocalony,bo z nim wieczne i boskie zdziwienie".Takie bogate życie .Pokazane w tym albumie poprzez zdjęcia miejsc z którymi Miłosz był związany i wspaniałe wiersze poety w jakiś sposób inspirowane tymi miejscami.Ale trzeba pamiętać jak we wstępie pisze Aleksander Fiut,że "Urodzie,bogactwu,wielorakości i zmienności istnienia nie potrafi sprostać ani pióro najbardziej genialnego poety,ani obiektyw nawet najlepszego fotografa".