9788361199830
historia
LubimyCzytać

Ze Wstępu tłumaczki:(...) Moim celem był przekład adresowany nie tylko do miłośników antyku, lecz także do czytelników zainteresowanych nauką o państwie i prawie, których chciałam przekonać, że stawiane obecnie tezy i założenia mają swoje źródło w starożytnej teorii i praktyce. Tempora mutantur... czasy się zmieniają, lecz problemy zostają. Nadal roztrząsamy zależności między jednostką i społeczeństwem, elitą i gminem et cetera. Wiele cycerońskich uwag i utyskiwań brzmi niepokojąco aktualnie.(...)Mam nadzieję, że lektura napisanych przed dwoma tysiącami lat dialogów zainspiruje Państwa do własnych przemyśleń na temat rzeczpospolitej, w której żyjemy, oraz prawa regulującego postępowanie współczesnego człowieka, który od polityków z przeszłości może się wiele nauczyć. Antyczne źródło wiedzy nie wyschło.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Michał Mikucki | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"O państwie, O prawach" to zbiór dwóch ważnych dzieł Marka Tulliusza Cycerona, czołowego mówcy i polityka Republiki Rzymskiej w I w. p.n.e. Jego twórczość przedstawia dwa dialogi, w których mówcy i filozofowie dyskutują nad tytułowymi problemami.

Pierwszy dialog skupia się na problemach ustrojowych oraz powstawaniu państw. Główny mówca, którym jest Scypion Afrykański Młodszy, opowiada się za tezą, że państwa powstały w wyniku potrzeby oraz ewolucji z jednostki, jaką jest rodzina. Jego zdaniem ustrój Republiki Rzymskiej jest ustrojem najlepszym spośród rządów ogółu, elity lub jednostki, ponieważ jest połączeniem dobrych cech wymienionych.
Druga opowieść zawiera postać samego autora, jego brata oraz jednego filozofa, którzy rozważają nad sensem prawa, tym jakie prawo jest najlepsze oraz omawiają niektóre cechy ustroju rzymskiego lub jego urzędników.
Twórczość Cycerona przetłumaczona z łaciny czyta się bardzo przyjemnie.

Książka pozwala nam zobaczyć na własne oczy sztukę retoryczną...