Polityka

Traktat społeczno-polityczny

ziombel | 2015-08-16
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Dzieło Arystotelesa jest dobrym źródłem o rodzajach ustrojów panujących w starożytności. Autor opisuje zarówno wady, jak i zalety takich ustrojów. Ciekawą rzeczą jest to, że w wielu miejscach widać że socjalizm i jej pokrewne idee nie są niczym nowym, ponieważ autor wielokrotnie wspomina choćby o ustrojach, które próbowały ustawić równość u ludzi lub też grabić bogatych na rzecz biednych. Jeśli kogoś interesują różne formy rządzenia w starożytnej Grecji to polecam, jeśli nie to nie polecam. Według mnie warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:

1. Pozwolenie na niewolnictwo ludzi, którzy są niewolnikami z natury. Niestety Arystoteles nie napisał dokładnie dlaczego natura jednych ludzi pozwala na zniewolenie, a innych nie. Ludzka natura jest jedna i wszyscy jesteśmy ludźmi, chyba że ktoś chce dobrowolnie zrzec swoich praw. Dlatego nie powinno być przyzwolenia na niewolnictwo.

2. Według autora procent jest zły, ponieważ według niego pieniądze za pomocą procentu rodzą się same,...

KasiaM | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

"Polityka" jest ciekawa pod względem historycznym. Działanie państwa zostało opisane w sposób wnikliwy. Książka podaje także podział na różne ustroje. Wskazuje, który jest najlepszy.

PaSkut Czyta | 2015-05-03
Na półkach: Przeczytane, Z archiwum P

Nie przesadzajmy. Ani to ponadczasowe, ani wybitne. Przynajmniej pamiętając z jakiego formatu autorem mamy do czynienia.

Jakub Szwedo | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Zadziwiająco aktualne, niezłe spostrzeżenia dotyczące psychologii oraz cudowne zaoranie Platona.

JWRJWR | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

To Arystoteles pierwszy mówił o klasie średniej i dawał wskazówki na temat tego, jak należy podejść do własności.

PioBart | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016