O państwie. O prawach

Okładka książki O państwie. O prawach Marek Tulliusz Cyceron
Okładka książki O państwie. O prawach
Marek Tulliusz Cyceron Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka filozofów
De re publica. De legibus
Hachette Polska
2010-01-01
2010-01-01
9878375752045
Iwona Żółtowska
filozof klasyka egzystencja polemika historia mądrość świat człowiek

Wielka szkoda, że oba dialogi zachowały się tylko we fragmentach. Wiadomo, że Cyceron pisze absolutnie wspaniale i luki w tekście akurat w najbardziej fascynujących momentach są strasznie i niebywale frustrujące. Natomiast co widać w tych pismach, a co nie jest tak oczywiste w mowach, to olbrzymie poczucie humoru Cycerona. Oczywiście dużo można mu zarzucać, że się powtarza, powtarza także po innych autorach, niemniej pisanie jego jest tak urokliwe, że może można to wybaczyć. Wielka strata dla wszystkich pokoleń, że całość jednak nie przetrwała.

Szkoda, że zachowały się jedynie fragmenty. Dłuższe co prawda, ale fragmenty. Szczególnie część "O państwie" jest mocno poszatkowana. Mimo to uważam, że warto zapoznać się z dziełem. W lekturze pomagają też przypisy, objaśniające nazwiska, miejsca i zdarzenia, które starożytnym były znane, a nam już niekoniecznie. Warto jednak przed lekturą dobrze zapoznać się z życiorysem Cycerona i historią starożytnego Rzymu. Będzie łatwiej zrozumieć kim był Cyceron, jaka była jego droga życiowa i poglądy, i o czym pisze. Mnie w tym zapoznaniu pomogła "Trylogia Rzymska" Roberta Harrisa, opowiadająca o życiu Cycerona, oraz książka popularnonaukowa o Rzymie - "Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana" Thomasa R. Martina.

Pomimo ponad 2 tys. lat... tekst czyta się lepiej niż większość dzisiejszych książek :p

Niestety, nie sposób ocenić obiektywnie tego dzieła, gdyż są to jedynie fragmenty, istna sieczka, wrrr...!
Z każdym kolejnym czytanym "kawałkiem" wzbierała we mnie irytacja, bo trudno było powiązać je w jakąś logiczną całość i wywnioskować, jakie dokładnie są poglądy autora na omawiany temat.

Jedynie zakończenie, znane również pod tytułem "Sen Scypiona", zachowało się w całości. Właściwie można nawet powiedzieć, że jest to osobny utwór, gdyż również kompozycyjnie różni się od pozostałego tekstu. "O państwie" i "O prawach" to dialogi, "Sen Scypiona" natomiast jest opowiadaniem, będącym wizją podróży w przestworzach i z tej niejako kosmicznej perspektywy spojrzeniem na Ziemię i kreacją modelu wszechświata.

Warto pamiętać o tym krótkim utworze, gdyż wywarł dość duży wpływ na późniejszą literaturę (nawiązują do niego chociażby: "Boska komedia" Dantego, "Powieść o Róży" Chretiena de Troyes i "Odyseja Kosmiczna" A.C.Clarke'a). Można nawet zaryzykować twierdzenie, że wszyscy, nawet współcześnie piszący o tzw. space exploration/travel są naśladowcami tego rzymskiego filozofa i męża stanu.

Kto by pomyślał, że Cyceron i jego poważne teksty polityczne mogą mieć jakiś związek z science-fiction?..., political fiction...* ;)

* Pierwotnie recenzja zamieszczona na stronie: www.bookfreak.pl

Gdyby nie było tak wielu brakujących fragmentów, z pewnością byłaby to jedna z lepszych lektur tego typu. Niestety, kiedy już zaczynałem się wczuwać w daną mowę, nagle zostaje urwana, co wzbudzało we mnie śmiech połączony z irytacją. Mimo wszystko zasługuje na dobrą ocenę i warto się chociaż zapoznać ze sposobem myślenia autora.

Coś w sam raz dla fanów starożytnego Rzymu

Coś w sam raz dla fanów starożytnego Rzymu